FCM-skolen: Yoga skal skabe verdens bedste

På idrætsfriskolen Guldminen er det langt fra bare fodbold, som eleverne bliver sat til at spille, når de har pakket bøgerne sammen.



Der går stadig nogle år, inden man kan se resultatet af, at FC Midtjylland har lavet deres egen idrætsfriskole, hvor man udvikle de kommende stjerner indenfor både håndbold og fodbold.

Særligt har det været opsigtsvækkende, at FCM har meldt ud, at der på et tidspunkt skal komme en Ballon d’Or-vinder fra skolen. Her kunne man godt tro, at det ville ske ved at lade eleverne spille fodbold non stop, men sådan er det ikke. Det fortæller FC Midtjylland-direktør Claus Steinlein i et interview med TV MidtVest.

Her bliver der peget på, at man sørger for at lave det, som de kalder for ‘grundatletik’. Det kan både være det klassiske som spydkast og højdespring, men også yoga og judo bliver taget frem. 

– Hvis man kun spiller fodbold, så er det de samme muskler, der bliver stærke og de samme muskler, der bliver stive, og så kan man opnå skader, så vi skal lave nogle atleter, der er super harmoniske at kigge på, siger Claus Steinlein.

Endvidere fortæller han, at det skal ende med, at spillerne er helt i balance med sig selv, og at de kan lave saltomortaler – forlæns og baglæns.

Samlet set fylder fodbolden i sin grundform 20 procent af træningen, mens resten altså er noget andet – dog at det har en kobling til fodbolden. Derfor skal de altså ikke regne med at komme ud og spille bowling.

I forhold til yoga og judo skulle det være med til at gøre børnene bedre til hovedstød.

Guldminen er blot en af de tiltag, som man har gang i hos midtjyderne. Der er nemlig en del flere idéer på vej. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Tyskland – Paraguay

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sydafrika – Canada

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Stopper efter VM-nedtur

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen