FC Midtjyllands sportschef ramt af stor glæde og stolthed

Svend Graversen mente, at trænerne havde lagt en stærk plan, som spillerne udførte perfekt i Bulgarien.



FC Midtjylland er blot to kvalifikationsrunder fra en plads i gruppespillet i Champions League. Det blev en kendsgerning, da midtjyderne onsdag vandt 1-0 ude over Ludogorets i Bulgarien i anden runde af kvalifikationen.

Skulle det glippe, er holdet nu også kommet tættere på en plads i Europa League-gruppespillet, hvor mindst en playoffkamp nu er sikret.

Det glæder FCM-sportschef Svend Graversen.

– Champions League vil være vanvittigt, men Europa League vil også være sindssygt flot, så det handler bare om at holde fokus på næste kamp, siger Svend Graversen til Ritzau.

Han så en kamp, hvor FCM var bedst i stort set alle 90 minutter. Holdet havde mange chancer for at score tidligere, men man måtte vente til det 78. minut, da indskiftede Junior Brumado scorede sejrsmålet.

– Vi står med en stor glæde og stolthed over resultatet. Især fordi vi spillede en flot kamp og tog en helt fortjent sejr. Vi burde have scoret tidligere, men vi fik forløsningen til sidst, siger Graversen.

Han var ikke overrasket over kampbilledet, selv om Ludogorets har været i europæisk gruppespil i seks af de seneste syv sæsoner.

– Jeg er ikke overrasket over kampen, for vores træner havde lavet et stærkt stykke arbejde, og spillerne udførte planen perfekt. Nu handler det bare om at lægge yderligere på i sæsonen, siger sportschefen.

Næste kvalifikationsrunde spilles 15./16. september og modstanderen findes ved lodtrækning på mandag.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Andreas Christensen afviser tilbud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Offentliggøres i dag

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Den største genistreg i Superligaen?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv