FC Midtjyllands sportschef ramt af stor glæde og stolthed

Svend Graversen mente, at trænerne havde lagt en stærk plan, som spillerne udførte perfekt i Bulgarien.



FC Midtjylland er blot to kvalifikationsrunder fra en plads i gruppespillet i Champions League. Det blev en kendsgerning, da midtjyderne onsdag vandt 1-0 ude over Ludogorets i Bulgarien i anden runde af kvalifikationen.

Skulle det glippe, er holdet nu også kommet tættere på en plads i Europa League-gruppespillet, hvor mindst en playoffkamp nu er sikret.

Det glæder FCM-sportschef Svend Graversen.

– Champions League vil være vanvittigt, men Europa League vil også være sindssygt flot, så det handler bare om at holde fokus på næste kamp, siger Svend Graversen til Ritzau.

Han så en kamp, hvor FCM var bedst i stort set alle 90 minutter. Holdet havde mange chancer for at score tidligere, men man måtte vente til det 78. minut, da indskiftede Junior Brumado scorede sejrsmålet.

– Vi står med en stor glæde og stolthed over resultatet. Især fordi vi spillede en flot kamp og tog en helt fortjent sejr. Vi burde have scoret tidligere, men vi fik forløsningen til sidst, siger Graversen.

Han var ikke overrasket over kampbilledet, selv om Ludogorets har været i europæisk gruppespil i seks af de seneste syv sæsoner.

– Jeg er ikke overrasket over kampen, for vores træner havde lavet et stærkt stykke arbejde, og spillerne udførte planen perfekt. Nu handler det bare om at lægge yderligere på i sæsonen, siger sportschefen.

Næste kvalifikationsrunde spilles 15./16. september og modstanderen findes ved lodtrækning på mandag.

/ritzau/






TransferLIVE: Stor handel på plads




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

I dialog om dansk bomber

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Brasilianske stjerner splitter Skotland ad

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mexico sender Tjekkiet ud af VM

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Chokskifte på vej?

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Ny bejler til dansk guldfugl

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Curaçao – Elfenbenskysten

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner