I FC Midtjylland løber der et par spillere rundt, som har gjort det klart, at de har ambitioner om at blive solgt til udlandet. Det er spillere som Erik Sviatchenko og Frank Onyeka, men klubben har også nogle vigtige europæiske kampe om hjørnet, som kan ende med at give adgang til Champions League-gruppespillet.
Derfor er FCM-sportschef Svend Graversen kommet på en afgørende opgave for at holde på spillerne i truppen. Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.
Læs også:FCM-lejren roser Sistos indhop: Det tegner godt for os
– Selvfølgelig er det svært i den her periode. Der er nogle ønsker fra spillere, og man kan sige, at det er et marked, som nogle gange kan være lidt forudsigelig. Især i år har den været det mere end før, siger han og fortsætter:
– På den måde er det noget, som vi kan navigere i. Det skal vi. Men jeg tror, at det allervigtigste er, at vi sammen med repræsentanterne for spillerne skaber ro, så de kan træffe de valg, som de skal når det er. Men det skal de jo ikke nu og her, lyder det fra Svend Graversen.
Læs også:Sisto styrer presset væk: Jeg skal selv invitere det ind
FC Midtjylland-sportschefen peger endvidere på, at hvis spillerne præsterer på et højt niveau, så kan der sagtens være klubber, som ser dem som mulige forstærkninger for dem. I så fald slår Graversen fast, at de bud skal matche både klubbens og spillerens ønsker.
Samtidig er transfervinduet i denne sæson så tæt på vinterens vindue, at det kan få en betydning for, at man kan få spillerne til at blive lidt længere. Særligt da man i FC Midtjylland ser store muligheder med det hold, som vandt mesterskabet i sidste sæson med en relativ lav gennemsnitsalder.
Næste opgave for midtjyderne er på onsdag, hvor de møder schweiziske Young Boys i Champions League-kvalifikationen. Det er et opgør, som skal afgøres over én kamp, og hvis FCM vinder, så vil de være sikre på mininum Europa League-gruppespil i denne sæson.
Læs også:Priske vil have FCM-spillerne til at kigge indad efter premiere-nederlag
Læs også:Bedst og værst: Kronragede sønderjyder lukkede af mod FCM
Læs også:Sønderjyske straffede FC Midtjylland i Superliga-premieren
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Delaney afslører dialog
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
