FCM-sportschef vil holde sammen på truppen: Svært i denne periode

FC Midtjyllands sportschef Svend Graversen arbejder hårdt på at holde sammen på holdet, som har afgørende europæiske kampe lige om hjørnet.



I FC Midtjylland løber der et par spillere rundt, som har gjort det klart, at de har ambitioner om at blive solgt til udlandet. Det er spillere som Erik Sviatchenko og Frank Onyeka, men klubben har også nogle vigtige europæiske kampe om hjørnet, som kan ende med at give adgang til Champions League-gruppespillet.

Derfor er FCM-sportschef Svend Graversen kommet på en afgørende opgave for at holde på spillerne i truppen. Det fortæller han om i et interview med TV3 Sport.

Læs også:FCM-lejren roser Sistos indhop: Det tegner godt for os

– Selvfølgelig er det svært i den her periode. Der er nogle ønsker fra spillere, og man kan sige, at det er et marked, som nogle gange kan være lidt forudsigelig. Især i år har den været det mere end før, siger han og fortsætter:

– På den måde er det noget, som vi kan navigere i. Det skal vi. Men jeg tror, at det allervigtigste er, at vi sammen med repræsentanterne for spillerne skaber ro, så de kan træffe de valg, som de skal når det er. Men det skal de jo ikke nu og her, lyder det fra Svend Graversen.

Læs også:Sisto styrer presset væk: Jeg skal selv invitere det ind

FC Midtjylland-sportschefen peger endvidere på, at hvis spillerne præsterer på et højt niveau, så kan der sagtens være klubber, som ser dem som mulige forstærkninger for dem. I så fald slår Graversen fast, at de bud skal matche både klubbens og spillerens ønsker.

Samtidig er transfervinduet i denne sæson så tæt på vinterens vindue, at det kan få en betydning for, at man kan få spillerne til at blive lidt længere. Særligt da man i FC Midtjylland ser store muligheder med det hold, som vandt mesterskabet i sidste sæson med en relativ lav gennemsnitsalder. 

Næste opgave for midtjyderne er på onsdag, hvor de møder schweiziske Young Boys i Champions League-kvalifikationen. Det er et opgør, som skal afgøres over én kamp, og hvis FCM vinder, så vil de være sikre på mininum Europa League-gruppespil i denne sæson.

Læs også:Priske vil have FCM-spillerne til at kigge indad efter premiere-nederlag
Læs også:Bedst og værst: Kronragede sønderjyder lukkede af mod FCM
Læs også:Sønderjyske straffede FC Midtjylland i Superliga-premieren




Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Nordmand skal til VM efter selvvalgt fravær

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Mæhle kan hentes for spotpris



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Erik ten Hag jagter dansker

Forlader AGF – her er hans nye klub

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Jubler over stor CL-ændring: ‘Et skridt fremad!’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!