Bedst og værst: Kronragede sønderjyder lukkede af mod FCM

Sønderjyske vandt fredag aften Superliga-premieren mod FC Midtjylland med 2-0. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Sønderjyske – FC Midtjylland 2-0 (0-0)
1-0 Alexander Bah (57.)
2-0 Haji Wright (90.)

Kampens bedste:

Sønderjyske:
Når man holder nullet mod et hold som FC Midtjylland, så er det ikke en tilfældighed. Det kræver godt med hårdt arbejde, og så gør det heller ikke noget med en stærk målmandsindsats.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?

Det havde Glen Riddersholm tropper fredag aften, hvor en spiller som Victor Mpindi Ekani gik forrest i marken, mens den nye målmand Lawrence Thomas var en mur inde på stregen. Han havde bestemt en debut, som giver store forventninger til resten af sæsonen. Der var sikkert en del at hente i forhold til xG’en på midtjydernes League of Justice, men det gav nul point i denne kamp.

FC Midtjylland:
I første halvleg havde Awer Mabil rigtig meget godt på tegnebrættet, men det sidste manglede lige for australieren. Efter pausen blev det ikke helt det samme, som første halvleg havde peget på.

Samtidig havde Jens-Lys Cajuste også en dag på midtbanen, hvor han var god både i det offensive og defensive, hvor man næsten glemte, at Frank Onyeka ikke var med for midtjyderne. Det er dog for tydeligt, og desværre lidt af et mønster, at FCM har det meget svært i deres kampe, når de ikke har den nigerianske midtbanespiller med. 

Læs også:Sønderjyske på jagt efter angriber: Topscorer eller Newcastle-dansker?

Kampens værste:
I FC Midtjylland er der overflod af angriberen. Alligevel vælger cheftræner Brian Priske gang på gang at stille med Sory Kaba alene på toppen. Desværre er det alt for tit med en indsats, som hælder til det tvivlsomme. Sådan var det også fredag, hvor en blanding af forskellige dårlige beslutninger overskyggede alt andet fra ham. Dog var der flere medskyldige i, at det endte målløst for FCM.

Kampens detalje:
En række af Sønderjyskes spillere havde til kampen valgt at kronrage hinanden til opgøret mod FCM, og det er muligt, at det var med til at sætte dem op til opgøret. 

Læs også:Horsens, Wilczek og Sisto: Det glæder vi os til i Superligaen
Læs også:Viktor Fischer er tilbage: Vi er meget bedre, end vi viste sidste sæson
Læs også:Topscorer, mester og skuffelse: Redaktionen forudsiger Superligaen






Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Overbevisende: To chok i Parken

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’