Bedst og værst: Kronragede sønderjyder lukkede af mod FCM

Sønderjyske vandt fredag aften Superliga-premieren mod FC Midtjylland med 2-0. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Sønderjyske – FC Midtjylland 2-0 (0-0)
1-0 Alexander Bah (57.)
2-0 Haji Wright (90.)

Kampens bedste:

Sønderjyske:
Når man holder nullet mod et hold som FC Midtjylland, så er det ikke en tilfældighed. Det kræver godt med hårdt arbejde, og så gør det heller ikke noget med en stærk målmandsindsats.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?

Det havde Glen Riddersholm tropper fredag aften, hvor en spiller som Victor Mpindi Ekani gik forrest i marken, mens den nye målmand Lawrence Thomas var en mur inde på stregen. Han havde bestemt en debut, som giver store forventninger til resten af sæsonen. Der var sikkert en del at hente i forhold til xG’en på midtjydernes League of Justice, men det gav nul point i denne kamp.

FC Midtjylland:
I første halvleg havde Awer Mabil rigtig meget godt på tegnebrættet, men det sidste manglede lige for australieren. Efter pausen blev det ikke helt det samme, som første halvleg havde peget på.

Samtidig havde Jens-Lys Cajuste også en dag på midtbanen, hvor han var god både i det offensive og defensive, hvor man næsten glemte, at Frank Onyeka ikke var med for midtjyderne. Det er dog for tydeligt, og desværre lidt af et mønster, at FCM har det meget svært i deres kampe, når de ikke har den nigerianske midtbanespiller med. 

Læs også:Sønderjyske på jagt efter angriber: Topscorer eller Newcastle-dansker?

Kampens værste:
I FC Midtjylland er der overflod af angriberen. Alligevel vælger cheftræner Brian Priske gang på gang at stille med Sory Kaba alene på toppen. Desværre er det alt for tit med en indsats, som hælder til det tvivlsomme. Sådan var det også fredag, hvor en blanding af forskellige dårlige beslutninger overskyggede alt andet fra ham. Dog var der flere medskyldige i, at det endte målløst for FCM.

Kampens detalje:
En række af Sønderjyskes spillere havde til kampen valgt at kronrage hinanden til opgøret mod FCM, og det er muligt, at det var med til at sætte dem op til opgøret. 

Læs også:Horsens, Wilczek og Sisto: Det glæder vi os til i Superligaen
Læs også:Viktor Fischer er tilbage: Vi er meget bedre, end vi viste sidste sæson
Læs også:Topscorer, mester og skuffelse: Redaktionen forudsiger Superligaen




VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Blæst bagover af 18-årig

Stolt over dansk transfer

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Spottet i København

Saudi-Arabien – Uruguay

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Belgien – Egypten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere