Bedst og værst: Kronragede sønderjyder lukkede af mod FCM

Sønderjyske vandt fredag aften Superliga-premieren mod FC Midtjylland med 2-0. Tipsbladet.dk zoomer ind på opgøret her.



Sønderjyske – FC Midtjylland 2-0 (0-0)
1-0 Alexander Bah (57.)
2-0 Haji Wright (90.)

Kampens bedste:

Sønderjyske:
Når man holder nullet mod et hold som FC Midtjylland, så er det ikke en tilfældighed. Det kræver godt med hårdt arbejde, og så gør det heller ikke noget med en stærk målmandsindsats.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Hvordan kommer VAR fra start i Danmark?

Det havde Glen Riddersholm tropper fredag aften, hvor en spiller som Victor Mpindi Ekani gik forrest i marken, mens den nye målmand Lawrence Thomas var en mur inde på stregen. Han havde bestemt en debut, som giver store forventninger til resten af sæsonen. Der var sikkert en del at hente i forhold til xG’en på midtjydernes League of Justice, men det gav nul point i denne kamp.

FC Midtjylland:
I første halvleg havde Awer Mabil rigtig meget godt på tegnebrættet, men det sidste manglede lige for australieren. Efter pausen blev det ikke helt det samme, som første halvleg havde peget på.

Samtidig havde Jens-Lys Cajuste også en dag på midtbanen, hvor han var god både i det offensive og defensive, hvor man næsten glemte, at Frank Onyeka ikke var med for midtjyderne. Det er dog for tydeligt, og desværre lidt af et mønster, at FCM har det meget svært i deres kampe, når de ikke har den nigerianske midtbanespiller med. 

Læs også:Sønderjyske på jagt efter angriber: Topscorer eller Newcastle-dansker?

Kampens værste:
I FC Midtjylland er der overflod af angriberen. Alligevel vælger cheftræner Brian Priske gang på gang at stille med Sory Kaba alene på toppen. Desværre er det alt for tit med en indsats, som hælder til det tvivlsomme. Sådan var det også fredag, hvor en blanding af forskellige dårlige beslutninger overskyggede alt andet fra ham. Dog var der flere medskyldige i, at det endte målløst for FCM.

Kampens detalje:
En række af Sønderjyskes spillere havde til kampen valgt at kronrage hinanden til opgøret mod FCM, og det er muligt, at det var med til at sætte dem op til opgøret. 

Læs også:Horsens, Wilczek og Sisto: Det glæder vi os til i Superligaen
Læs også:Viktor Fischer er tilbage: Vi er meget bedre, end vi viste sidste sæson
Læs også:Topscorer, mester og skuffelse: Redaktionen forudsiger Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Chokskifte på vej?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Marokko – Haiti

Skotland – Brasilien

Åbner op for sommertransfer

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

FC Barcelona køber VM-angriber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Tjekkiet – Mexico

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ny bejler til dansk guldfugl

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Sydafrika – Sydkorea