Horsens, Wilczek og Sisto: Det glæder vi os til i Superligaen

Superligaen står for døren, og der er nok at glæde sig til. Her kommer Tipsbladets journalister med syv bud på, hvad de ser frem til.



Aldrig tidligere i Superliga-æraen er sæsonen begyndt så sent, som det er tilfældet i år. Selv om efterårets gråvejr for længst har sænket sig over Danmark, kan der godt være masser af lyspunkter i horisonten.

Den kommende Superliga-sæson kommer med garanti til at byde på både dramaer, triumfer og fiaskoer. Herunder giver journalisterne på Tipsbladet og tipsbladet.dk syv bud på, hvad de glæder sig til at se, når Danmarks bedste fodboldrække vender tilbage.

Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet:
– Det har da været hyggeligt at have 14 hold i Superligaen, men jeg glæder mig til at se den skærpede konkurrence med 12 hold, for sportsligt har det givet lige så lidt mening med 14 hold, som jeg skrev om som chefredaktør allerede tilbage i 2015 og 2016. Udvidelsen gav ikke plads til flere talenter, som et af salgsargumenterne dengang var – den gav plads til flere udlændinge og flere ældre danske spillere, der spillede Superliga-fodbold i stedet for 1. divisions-fodbold.

– 9 af de 10 bedst placerede hold i Superligaen i 2015/16 spiller også i Superligaen i denne sæson og har ikke været ude af rækken, så udvidelsen har egentlig bare givet nogle flere af Danmarks mindre profklubber mulighed for at kalde sig Superliga-klub en overgang, mens ingen nye hold har etableret sig i toppen eller midten, ud over, med ekstremt god vilje, AC Horsens.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC Midtjylland

Anders Dehn, journalist på tipsbladet.dk:
– Elitesport handler først og sidst om at vinde, så det er altid spændende at følge mesterskabskampen, men jeg vil alligevel påstå, at det er mere interessant i denne sæson, end det har været i årevis. FC København har ”kun” vundet tre af de seneste seks mesterskaber, FC Midtjylland har det samme og kommer fra en suveræn guldsæson.

– Derfor glæder jeg mig til at se, hvordan FCK svarer på FCM’s attentat på rollen som dominerende i Danmark. Hvis magtbalancen tipper, vil det være et brud med de seneste 10-15 års tendens i toppen af dansk fodbold: at FCK er dem, alle andre skal udfordre.

Ole Hoffskov, journalist på tipsbladet.dk:
– I en årrække har AC Horsens efter min bedste overbevisning præsteret markant over evne i forhold til spillertruppens niveau. Jeg tøver ikke med at give Bo Henriksen den største del af æren for, at det er gået langt over forventning. Han er en type, der deler vandene, men man kan ikke være uenig i, at han har lavet mirakler med AC Horsens.

– Nu er Bo Henriksen væk, og dermed skal AC Horsens på mange måder genopfinde sig selv – det sker tilmed i en sæson, hvor man har mindsket budgettet. Jonas Dal har overtaget posten som cheftræner, og jeg er meget spændt på at se, om Horsens kan blive ved med at bokse i en højere vægtklasse, end de har muskler til.

Kenneth Jensen, redaktør på tipsbladet.dk:
– For fire år siden troede jeg helt ærligt ikke på, at vi skulle få Pione Sisto at se i Superligaen igen. Jeg var på stadion i Aarhus tilbage i 2013 og så, hvordan han dengang bare 18 år gammel drev gæk med AGF-forsvaret i første spillerunde og scorede sit første Superliga-mål. Derfra blev han bare bedre og bedre, kulminerende med en imponerende indsats over to kampe mod Manchester United i Europa League-sekstendedelsfinale i 2016.

– Men tingene er gået galt for Sisto, og jeg er spændt på at se, om vi får en spilleglad Sisto at se, eller om han får svært ved at komme op ad det mørke hul, han er i. Jeg håber på det første. For det er den slags spillere, der kan afgøre noget på egen hånd, og det er den slags spillere, der er med til at gøre Superligaen lidt mindre leverpostej og lidt mere lækker.

Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – AaB

Torsten Kjems, nyhedschef på tipsbladet.dk:
– Jeg glæder mig til at følge AGF’s ”svære” sæson nummer to efter den fornemme tredjeplads i den seneste sæson. Kan David Nielsen fortsætte med at bevare og udbygge den massive tro og gejst, der i seneste sæson gennemsyrede hele truppen, lige meget hvor mange store profiler der sad ude med skader?

– Stærke kræfter som Bundu og Ankersen er væk, og Amini var egentlig også væk men er tilbage for resten af året. Nye kræfter som de to AaB’ere Patrick Olsen og Søren Tengstedt samt serbiske Milan Jevtovic skal løfte opgaver under et nu endnu større og reelt forventningspres.

– For endelig blev det til medaljer til AGF efter den voldsomt lange ørkenvandring, men Aarhus og fansene vil have mere – og regner med det i den nye sæson. Det er muligt, at målsætningen i første omgang lader sig nøje med en plads i top 6, men i en liga, hvor kun én oprykker er at finde blandt de nu bare 12 hold, må det forventes, at der bliver en voldsomt skarp konkurrence om de seks øverste pladser i grundspillet, der blot er 22 spillerunder.

Thomas Pyndt, journalist på Tipsbladet:
– Når Lucas Andersen er i form, findes der ikke nogen mere se-værdig fodboldspiller i Superligaen. I hver eneste kamp er der et par detaljer eller tre, hvor man tænker ”hvor kom det lige fra”, når fantasien og glæden ved legen med bolden løber af med aalborgenseren. Men desværre har Lucas Andersen også været alt for meget skadet i de to sæsoner, han har været tilbage i AaB, og selv om han brugte coronapausen på at forsøge at optimere alt omkring sin træning og sit liv uden for banen, så endte det alligevel galt, da han fik en fiber i baglåret – selvfølgelig da han forsøgte en hælaflevering – og måtte forlade pokalfinalen mod SønderjyskE i tårer.

– Det er nu mere end to måneder siden, og i den periode har Lucas Andersen søgt hjælp i udlandet, for han tilbragte tre dage i Stockholm med den svenske fysioterapeut Carl Askling, der tidligere har arbejdet med blandt andet Usain Bolt og den svenske OL-guldvinder i syvkamp Carolina Klüft. Og forhåbentlig har det givet den snart 26-årige Lucas Andersen de rigtige svar, for så vil jeg glæde mig til igen at forundres over hans fodboldfantasi.

Sebastian Stanbury, journalist på Tipsbladet:
– Da Kamil Wilczek spillede i Brøndby, var det værd at tage på stadion alene for at se ham. Han var ligaens bedste afslutter, og som tiden gik, udviklede han store kvaliteter som spilstation og i presset og pasningsspillet. Nu er han tilbage i ligaen som FCK-spiller, og jeg er hamrende nysgerrig efter at finde ud af, om han stadig er lige så god. Samtidig spiller han med i en masse andre historier, der skal fortælles i løbet af sæsonen.

– Wilczek skal afløse klubikonet Dame N’Doye, han bliver et vigtigt våben i FC Københavns kamp for at besejre FC Midtjylland, og så er der det lille faktum, at han er tidligere anfører i Brøndby, hvilket fansene i begge klubber har det vanskeligt med. Så der er nok at holde øje med og tale om, men mest af at alt glæder jeg mig til igen at se en klasseangriber spille fodbold i Superligaen.

Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Stort Pione Sisto-interview: Mit hjerte valgte pludselig FC Midtjylland
Læs også:Dommerchef: VAR vil fungere bedre i Danmark end England




– Velkommen hjem Andreas Christensen

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bekræftet: Færdig

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Stor ros til FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin



Voldsomt transferønske til FCK

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Belønnes af FC København

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment



Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen NYHEDER

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK



TRANSFER

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne



MEDIE

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vildt! Slår Champions League-rekord

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Spørger på Jonas Wind

Les Dogues kvæler kroater

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret