Aldrig tidligere i Superliga-æraen er sæsonen begyndt så sent, som det er tilfældet i år. Selv om efterårets gråvejr for længst har sænket sig over Danmark, kan der godt være masser af lyspunkter i horisonten.
Den kommende Superliga-sæson kommer med garanti til at byde på både dramaer, triumfer og fiaskoer. Herunder giver journalisterne på Tipsbladet og tipsbladet.dk syv bud på, hvad de glæder sig til at se, når Danmarks bedste fodboldrække vender tilbage.
Troels Bager Thøgersen, chefredaktør på Tipsbladet:
– Det har da været hyggeligt at have 14 hold i Superligaen, men jeg glæder mig til at se den skærpede konkurrence med 12 hold, for sportsligt har det givet lige så lidt mening med 14 hold, som jeg skrev om som chefredaktør allerede tilbage i 2015 og 2016. Udvidelsen gav ikke plads til flere talenter, som et af salgsargumenterne dengang var – den gav plads til flere udlændinge og flere ældre danske spillere, der spillede Superliga-fodbold i stedet for 1. divisions-fodbold.
– 9 af de 10 bedst placerede hold i Superligaen i 2015/16 spiller også i Superligaen i denne sæson og har ikke været ude af rækken, så udvidelsen har egentlig bare givet nogle flere af Danmarks mindre profklubber mulighed for at kalde sig Superliga-klub en overgang, mens ingen nye hold har etableret sig i toppen eller midten, ud over, med ekstremt god vilje, AC Horsens.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – FC Midtjylland
Anders Dehn, journalist på tipsbladet.dk:
– Elitesport handler først og sidst om at vinde, så det er altid spændende at følge mesterskabskampen, men jeg vil alligevel påstå, at det er mere interessant i denne sæson, end det har været i årevis. FC København har ”kun” vundet tre af de seneste seks mesterskaber, FC Midtjylland har det samme og kommer fra en suveræn guldsæson.
– Derfor glæder jeg mig til at se, hvordan FCK svarer på FCM’s attentat på rollen som dominerende i Danmark. Hvis magtbalancen tipper, vil det være et brud med de seneste 10-15 års tendens i toppen af dansk fodbold: at FCK er dem, alle andre skal udfordre.
Ole Hoffskov, journalist på tipsbladet.dk:
– I en årrække har AC Horsens efter min bedste overbevisning præsteret markant over evne i forhold til spillertruppens niveau. Jeg tøver ikke med at give Bo Henriksen den største del af æren for, at det er gået langt over forventning. Han er en type, der deler vandene, men man kan ikke være uenig i, at han har lavet mirakler med AC Horsens.
– Nu er Bo Henriksen væk, og dermed skal AC Horsens på mange måder genopfinde sig selv – det sker tilmed i en sæson, hvor man har mindsket budgettet. Jonas Dal har overtaget posten som cheftræner, og jeg er meget spændt på at se, om Horsens kan blive ved med at bokse i en højere vægtklasse, end de har muskler til.
Kenneth Jensen, redaktør på tipsbladet.dk:
– For fire år siden troede jeg helt ærligt ikke på, at vi skulle få Pione Sisto at se i Superligaen igen. Jeg var på stadion i Aarhus tilbage i 2013 og så, hvordan han dengang bare 18 år gammel drev gæk med AGF-forsvaret i første spillerunde og scorede sit første Superliga-mål. Derfra blev han bare bedre og bedre, kulminerende med en imponerende indsats over to kampe mod Manchester United i Europa League-sekstendedelsfinale i 2016.
– Men tingene er gået galt for Sisto, og jeg er spændt på at se, om vi får en spilleglad Sisto at se, eller om han får svært ved at komme op ad det mørke hul, han er i. Jeg håber på det første. For det er den slags spillere, der kan afgøre noget på egen hånd, og det er den slags spillere, der er med til at gøre Superligaen lidt mindre leverpostej og lidt mere lækker.
Læs også:Optakt: Lyngby Boldklub – AaB
Torsten Kjems, nyhedschef på tipsbladet.dk:
– Jeg glæder mig til at følge AGF’s ”svære” sæson nummer to efter den fornemme tredjeplads i den seneste sæson. Kan David Nielsen fortsætte med at bevare og udbygge den massive tro og gejst, der i seneste sæson gennemsyrede hele truppen, lige meget hvor mange store profiler der sad ude med skader?
– Stærke kræfter som Bundu og Ankersen er væk, og Amini var egentlig også væk men er tilbage for resten af året. Nye kræfter som de to AaB’ere Patrick Olsen og Søren Tengstedt samt serbiske Milan Jevtovic skal løfte opgaver under et nu endnu større og reelt forventningspres.
– For endelig blev det til medaljer til AGF efter den voldsomt lange ørkenvandring, men Aarhus og fansene vil have mere – og regner med det i den nye sæson. Det er muligt, at målsætningen i første omgang lader sig nøje med en plads i top 6, men i en liga, hvor kun én oprykker er at finde blandt de nu bare 12 hold, må det forventes, at der bliver en voldsomt skarp konkurrence om de seks øverste pladser i grundspillet, der blot er 22 spillerunder.
Thomas Pyndt, journalist på Tipsbladet:
– Når Lucas Andersen er i form, findes der ikke nogen mere se-værdig fodboldspiller i Superligaen. I hver eneste kamp er der et par detaljer eller tre, hvor man tænker ”hvor kom det lige fra”, når fantasien og glæden ved legen med bolden løber af med aalborgenseren. Men desværre har Lucas Andersen også været alt for meget skadet i de to sæsoner, han har været tilbage i AaB, og selv om han brugte coronapausen på at forsøge at optimere alt omkring sin træning og sit liv uden for banen, så endte det alligevel galt, da han fik en fiber i baglåret – selvfølgelig da han forsøgte en hælaflevering – og måtte forlade pokalfinalen mod SønderjyskE i tårer.
– Det er nu mere end to måneder siden, og i den periode har Lucas Andersen søgt hjælp i udlandet, for han tilbragte tre dage i Stockholm med den svenske fysioterapeut Carl Askling, der tidligere har arbejdet med blandt andet Usain Bolt og den svenske OL-guldvinder i syvkamp Carolina Klüft. Og forhåbentlig har det givet den snart 26-årige Lucas Andersen de rigtige svar, for så vil jeg glæde mig til igen at forundres over hans fodboldfantasi.
Sebastian Stanbury, journalist på Tipsbladet:
– Da Kamil Wilczek spillede i Brøndby, var det værd at tage på stadion alene for at se ham. Han var ligaens bedste afslutter, og som tiden gik, udviklede han store kvaliteter som spilstation og i presset og pasningsspillet. Nu er han tilbage i ligaen som FCK-spiller, og jeg er hamrende nysgerrig efter at finde ud af, om han stadig er lige så god. Samtidig spiller han med i en masse andre historier, der skal fortælles i løbet af sæsonen.
– Wilczek skal afløse klubikonet Dame N’Doye, han bliver et vigtigt våben i FC Københavns kamp for at besejre FC Midtjylland, og så er der det lille faktum, at han er tidligere anfører i Brøndby, hvilket fansene i begge klubber har det vanskeligt med. Så der er nok at holde øje med og tale om, men mest af at alt glæder jeg mig til igen at se en klasseangriber spille fodbold i Superligaen.
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Stort Pione Sisto-interview: Mit hjerte valgte pludselig FC Midtjylland
Læs også:Dommerchef: VAR vil fungere bedre i Danmark end England
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
MEDIE
Endelig er der godt nyt
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
