Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjefcm #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Holdets optakt til sæsonen har resultatmæssigt været dårlig med tre nederlag, én uafgjort og én sejr. To af nederlagene var desuden til hold fra NordicBet Ligaen.
Til gengæld har SønderjyskE været en af Superligaens meste aktive klubber i sommerens transfervindue med seks tilgange og ni afgange. Værd at bemærke er især ny førstemålmand i Thomas Lawrence og Marc Dal Hende, som er vendt tilbage efter en årrække i FC Midtjylland.
Testkampene tyder på, at cheftræner Glen Riddersholm holder fast i den 3-5-2-opstilling, som han også valgte i en række kampe i slutningen af seneste sæson. Det giver eksempelvis muligheden for at bruge Dal Hende og Alexander Bah på de to wingbacker.
Sidstnævnte sad over i generalprøven mod St. Pauli, men SønderjyskE kaldte det ”et mindre skrub”, så der burde være en chance for, at han er klar. Han er også udtaget til kamptruppen.
Jeppe Simonsen, Marc Pedersen, Jannick Liburd og Mads Hansen sidder alle ude med skader.
FC Midtjylland:
Listen over til- og afgange i FC Midtjylland er alenlang, men de fleste er lejede spillere, som klubben flytter rundt. Til gengæld skiller én handel sig ud: comebacket til Pione Sisto.
Klubben præsenterede ham mandag og kunne både glæde sig over, at den selv fik Sisto, og at FC København ikke gjort. Kan han genfinde det niveau, han havde, da han forlod FCM i 2016, er han blandt Superligaens allerbedste spillere. Spørgsmålet er dog, om han allerede er klar til at spille fredag aften i Haderslev. Han er i hvert fald udtaget.
Sisto er ikke den eneste FC Midtjylland-profil, hvis kampform der er tvivl om. Også Evander, der blev skadet i holdets førte testkamp, må betegnes som en mand, der mangler kampminutter i benene, da han ikke har spillet siden opgøret mod Stade Reims i midten af august.
Læs også:FCK-medejer om Sisto: Vi skulle ikke have en trojansk hest ind
Til gengæld døjer cheftræner Brian Priske også med det, man må kalde et luksusproblem i angrebet. Efter Junior Brumado er vendt tilbage, har han fire kvalificerede spillere at vælge mellem til den ene plads længst fremme. Også Sory Kaba, Lasse Vibe og seneste sæsons Superliga-topscorer, Ronnie Schwartz, bejler til startopstillingen. De to sidstnævnte er udeladt af truppen til premieren.
Ligeledes fraværende er Joel Andersson, der er skadet, Mikael Anderson, der rygtes på vej væk fra klubben, og Frank Onyeka, der for nylig har mistet sin far.
Karantæne:
SønderjyskE: Ingen
FC Midtjylland Ingen
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (3-5-2): Lawrence – Gartenmann, Kanstrup, Banggaard – Bah, Hassan, Mpindi, Albæk, Dal Hende – Jacobsen, Eskesen
FC Midtjylland (4-2-3-1): Hansen – Cools, Sviatchenko, Scholz, Paulinho – Cajuste, Evander – Dreyer, Kraev, Mabil – Kaba
Profilen:
Marc Dal Hende leverede et par flotte sæsoner i FC Midtjylland og håbede, at det kunne give ham det udlandsskifte, han drømte om. I stedet betød skader, dårlig timing og gode præstationer fra konkurrenten Paulinho, at han røg helt ud af holdet i FCM. Nu er han tilbage i SønderjyskE og kan gøre comeback mod netop sin tidligere klub.
Vidste du, at..:
Superliga-premieren falder den 11. september. Aldrig er sæsonens første kamp faldet så sent på året. Hidtil er Superliga-sæsonerne begyndt mellem midten af juli og starten af august.
Læs også:Klare krav til Sisto: Skal være en leder og tage ansvar i FC Midtjylland
Dom:
Der er selvfølgelig en række ubekendte faktorer, ikke mindst det faktum, at dette er sæsonens allerførste Superliga-kamp, og at ferien har været kortere end normalt. Med det forbehold ligner FC Midtjylland dog stadig favoritter.
Holdet er forsvarende mestre og har holdt sammen på truppen. Omvendt har SønderjyskE skullet spille en række nye folk ind.
Derfor tror vi, at FCM vinder 2-0.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Sisto på vippen til Superliga-premiere: Vi skal lige se ham på græsset
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Frankrig – England
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
FCK-boss åben for lejeaftaler
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Snød FC København for keeper
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
