FC Midtjylland sejrer efter comeback

FC Midtjylland sparede profiler og vendte 1-2 til en 3-2-sejr over oprykkeren Sønderjyske.



FC Midtjylland var bagud 0-1 og 1-2, men hev lørdag eftermiddag sin fjerde ligasejr i træk i hus med en bøvlet 3-2-sejr over Sønderjyske på hjemmebane.

De tre point sender midtjyderne op på en foreløbig førsteplads i Superligaen – ét point foran AGF.

Thomas Thomasberg havde roteret på fem pladser. Det gav blandt andet sjældne muligheder fra start til endnu uprøvede Han-Beom Lee i forsvaret samt Pedro Bravo og Denil Castillo på midtbanen.

Ændringerne var medvirkende til en temmelig usikker præstation af mesterholdet, men det lever man nok med, eftersom sejren kom i hus, og der blev sparet på kræfterne inden sæsonens måske vigtigste kamp.

Onsdag venter således en returkamp hos Slovan Bratislava med udgangspunktet 1-1 fra første opgør i Herning.

Ender besøget i Slovakiet med samlet sejr, kan midtjyderne se frem til otte kampe i Champions Leagues ligaspil og mindst 200 millioner til klubkassen i præmiepenge.

Lørdagens opgør i Herning startede med paraderne nede på begge hold.

Gæsterne lagde overbevisende fra land og havde haft et par fornuftige muligheder, inden Lirim Qamili efter kun knap fire minutter åbnede ballet til 1-0 efter Lukas Björklunds fremragende stikning.

FCM arbejdede sig lynhurtigt ind i opgøret og truede Jakob Busks bur adskillige gange i den følgende periode, hvorfor polske Adam Buskas 1-1-udligning efter et kvarter var ganske passende.

Målet kom efter en skarp, flad pasning i feltet og en kølig afslutning af angriberen, og lige før pausen fik sommerindkøbet en fuldstændig identisk mulighed, men satte denne gang bolden lige på Jakob Busk.

Forinden var Sønderjyske efter godt en halv time kommet foran 2-1, da den formstærke offensivspiller Mads Agger flot flugtede Andreas Oggesens chipindlæg ind bag en ikke helt sagesløs Elias Olafsson.

FCM satte Aral Simsir og Emiliano Martinez på banen fra anden halvlegs start, og de var med til at vippe momentum over på værternes side.

Sønderjyske fik tidligt en træffer annulleret for offside, men ellers stod der i stigende grad FCM på det meste.

Den zambiske offensivspiller Edward Chilufya udlignede efter en lille times spil simpelt til 2-2 efter oplæg af højreback Adam Gabriel, og den tjekkiske højreback var senere selv afslutter, da det blev 3-2.

Den indskiftede offensivstjerne Franculino tryllede med bolden og ramte stolpen, Han-Beom Lee fulgte op og tvang Busk til redning, inden Gabriel omsatte riposten.

Sønderjyske sluttede opgøret af med et glimrende, men resultatløst pres, hvorfor kontoen stadig står på fire point i den tungere del af tabellen.

/ritzau/





Kroatisk landsholdsspiller har tilbud fra FCK




LIVE

TransferLIVE: Hvor er han henne?

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Verdensstjernes søn landet i København

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Dansk landsholdsspiller imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det kommer aldrig til at ske’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Nærmer sig aftale

Sportschef griner af penge-spørgsmål

Vil undgå Bendtner-stunt

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis

– Vi er pressede

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey

Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers

Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner