FC Midtjylland var bagud 0-1 og 1-2, men hev lørdag eftermiddag sin fjerde ligasejr i træk i hus med en bøvlet 3-2-sejr over Sønderjyske på hjemmebane.
De tre point sender midtjyderne op på en foreløbig førsteplads i Superligaen – ét point foran AGF.
Thomas Thomasberg havde roteret på fem pladser. Det gav blandt andet sjældne muligheder fra start til endnu uprøvede Han-Beom Lee i forsvaret samt Pedro Bravo og Denil Castillo på midtbanen.
Ændringerne var medvirkende til en temmelig usikker præstation af mesterholdet, men det lever man nok med, eftersom sejren kom i hus, og der blev sparet på kræfterne inden sæsonens måske vigtigste kamp.
Onsdag venter således en returkamp hos Slovan Bratislava med udgangspunktet 1-1 fra første opgør i Herning.
Ender besøget i Slovakiet med samlet sejr, kan midtjyderne se frem til otte kampe i Champions Leagues ligaspil og mindst 200 millioner til klubkassen i præmiepenge.
Lørdagens opgør i Herning startede med paraderne nede på begge hold.
Gæsterne lagde overbevisende fra land og havde haft et par fornuftige muligheder, inden Lirim Qamili efter kun knap fire minutter åbnede ballet til 1-0 efter Lukas Björklunds fremragende stikning.
FCM arbejdede sig lynhurtigt ind i opgøret og truede Jakob Busks bur adskillige gange i den følgende periode, hvorfor polske Adam Buskas 1-1-udligning efter et kvarter var ganske passende.
Målet kom efter en skarp, flad pasning i feltet og en kølig afslutning af angriberen, og lige før pausen fik sommerindkøbet en fuldstændig identisk mulighed, men satte denne gang bolden lige på Jakob Busk.
Forinden var Sønderjyske efter godt en halv time kommet foran 2-1, da den formstærke offensivspiller Mads Agger flot flugtede Andreas Oggesens chipindlæg ind bag en ikke helt sagesløs Elias Olafsson.
FCM satte Aral Simsir og Emiliano Martinez på banen fra anden halvlegs start, og de var med til at vippe momentum over på værternes side.
Sønderjyske fik tidligt en træffer annulleret for offside, men ellers stod der i stigende grad FCM på det meste.
Den zambiske offensivspiller Edward Chilufya udlignede efter en lille times spil simpelt til 2-2 efter oplæg af højreback Adam Gabriel, og den tjekkiske højreback var senere selv afslutter, da det blev 3-2.
Den indskiftede offensivstjerne Franculino tryllede med bolden og ramte stolpen, Han-Beom Lee fulgte op og tvang Busk til redning, inden Gabriel omsatte riposten.
Sønderjyske sluttede opgøret af med et glimrende, men resultatløst pres, hvorfor kontoen stadig står på fire point i den tungere del af tabellen.
/ritzau/
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
En kæmpe sejr
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
I dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
Jubler over dansker: Dette er bare starten
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone