FC Midtjylland sejrer efter comeback

FC Midtjylland sparede profiler og vendte 1-2 til en 3-2-sejr over oprykkeren Sønderjyske.



FC Midtjylland var bagud 0-1 og 1-2, men hev lørdag eftermiddag sin fjerde ligasejr i træk i hus med en bøvlet 3-2-sejr over Sønderjyske på hjemmebane.

De tre point sender midtjyderne op på en foreløbig førsteplads i Superligaen – ét point foran AGF.

Thomas Thomasberg havde roteret på fem pladser. Det gav blandt andet sjældne muligheder fra start til endnu uprøvede Han-Beom Lee i forsvaret samt Pedro Bravo og Denil Castillo på midtbanen.

Ændringerne var medvirkende til en temmelig usikker præstation af mesterholdet, men det lever man nok med, eftersom sejren kom i hus, og der blev sparet på kræfterne inden sæsonens måske vigtigste kamp.

Onsdag venter således en returkamp hos Slovan Bratislava med udgangspunktet 1-1 fra første opgør i Herning.

Ender besøget i Slovakiet med samlet sejr, kan midtjyderne se frem til otte kampe i Champions Leagues ligaspil og mindst 200 millioner til klubkassen i præmiepenge.

Lørdagens opgør i Herning startede med paraderne nede på begge hold.

Gæsterne lagde overbevisende fra land og havde haft et par fornuftige muligheder, inden Lirim Qamili efter kun knap fire minutter åbnede ballet til 1-0 efter Lukas Björklunds fremragende stikning.

FCM arbejdede sig lynhurtigt ind i opgøret og truede Jakob Busks bur adskillige gange i den følgende periode, hvorfor polske Adam Buskas 1-1-udligning efter et kvarter var ganske passende.

Målet kom efter en skarp, flad pasning i feltet og en kølig afslutning af angriberen, og lige før pausen fik sommerindkøbet en fuldstændig identisk mulighed, men satte denne gang bolden lige på Jakob Busk.

Forinden var Sønderjyske efter godt en halv time kommet foran 2-1, da den formstærke offensivspiller Mads Agger flot flugtede Andreas Oggesens chipindlæg ind bag en ikke helt sagesløs Elias Olafsson.

FCM satte Aral Simsir og Emiliano Martinez på banen fra anden halvlegs start, og de var med til at vippe momentum over på værternes side.

Sønderjyske fik tidligt en træffer annulleret for offside, men ellers stod der i stigende grad FCM på det meste.

Den zambiske offensivspiller Edward Chilufya udlignede efter en lille times spil simpelt til 2-2 efter oplæg af højreback Adam Gabriel, og den tjekkiske højreback var senere selv afslutter, da det blev 3-2.

Den indskiftede offensivstjerne Franculino tryllede med bolden og ramte stolpen, Han-Beom Lee fulgte op og tvang Busk til redning, inden Gabriel omsatte riposten.

Sønderjyske sluttede opgøret af med et glimrende, men resultatløst pres, hvorfor kontoen stadig står på fire point i den tungere del af tabellen.

/ritzau/





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

Liverpool-spiller i chokskifte?

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

De vil købe FC Midtjylland-profil

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Stopper alle forhandlinger

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Jagtet af FCK – nu skifter han

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

På vej til storklub

Frederik Birk bryder tavsheden

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Lurer på dyr dansk stjerne

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Philadelphia Union forhandler om dansker

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: FC København binder stortalent

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub