FC Midtjylland var bagud 0-1 og 1-2, men hev lørdag eftermiddag sin fjerde ligasejr i træk i hus med en bøvlet 3-2-sejr over Sønderjyske på hjemmebane.
De tre point sender midtjyderne op på en foreløbig førsteplads i Superligaen – ét point foran AGF.
Thomas Thomasberg havde roteret på fem pladser. Det gav blandt andet sjældne muligheder fra start til endnu uprøvede Han-Beom Lee i forsvaret samt Pedro Bravo og Denil Castillo på midtbanen.
Ændringerne var medvirkende til en temmelig usikker præstation af mesterholdet, men det lever man nok med, eftersom sejren kom i hus, og der blev sparet på kræfterne inden sæsonens måske vigtigste kamp.
Onsdag venter således en returkamp hos Slovan Bratislava med udgangspunktet 1-1 fra første opgør i Herning.
Ender besøget i Slovakiet med samlet sejr, kan midtjyderne se frem til otte kampe i Champions Leagues ligaspil og mindst 200 millioner til klubkassen i præmiepenge.
Lørdagens opgør i Herning startede med paraderne nede på begge hold.
Gæsterne lagde overbevisende fra land og havde haft et par fornuftige muligheder, inden Lirim Qamili efter kun knap fire minutter åbnede ballet til 1-0 efter Lukas Björklunds fremragende stikning.
FCM arbejdede sig lynhurtigt ind i opgøret og truede Jakob Busks bur adskillige gange i den følgende periode, hvorfor polske Adam Buskas 1-1-udligning efter et kvarter var ganske passende.
Målet kom efter en skarp, flad pasning i feltet og en kølig afslutning af angriberen, og lige før pausen fik sommerindkøbet en fuldstændig identisk mulighed, men satte denne gang bolden lige på Jakob Busk.
Forinden var Sønderjyske efter godt en halv time kommet foran 2-1, da den formstærke offensivspiller Mads Agger flot flugtede Andreas Oggesens chipindlæg ind bag en ikke helt sagesløs Elias Olafsson.
FCM satte Aral Simsir og Emiliano Martinez på banen fra anden halvlegs start, og de var med til at vippe momentum over på værternes side.
Sønderjyske fik tidligt en træffer annulleret for offside, men ellers stod der i stigende grad FCM på det meste.
Den zambiske offensivspiller Edward Chilufya udlignede efter en lille times spil simpelt til 2-2 efter oplæg af højreback Adam Gabriel, og den tjekkiske højreback var senere selv afslutter, da det blev 3-2.
Den indskiftede offensivstjerne Franculino tryllede med bolden og ramte stolpen, Han-Beom Lee fulgte op og tvang Busk til redning, inden Gabriel omsatte riposten.
Sønderjyske sluttede opgøret af med et glimrende, men resultatløst pres, hvorfor kontoen stadig står på fire point i den tungere del af tabellen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Dansk træner vinder stor pris
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Tv-vært stopper på Viaplay
INTERVIEW