FC Midtjylland var bagud 0-1 og 1-2, men hev lørdag eftermiddag sin fjerde ligasejr i træk i hus med en bøvlet 3-2-sejr over Sønderjyske på hjemmebane.
De tre point sender midtjyderne op på en foreløbig førsteplads i Superligaen – ét point foran AGF.
Thomas Thomasberg havde roteret på fem pladser. Det gav blandt andet sjældne muligheder fra start til endnu uprøvede Han-Beom Lee i forsvaret samt Pedro Bravo og Denil Castillo på midtbanen.
Ændringerne var medvirkende til en temmelig usikker præstation af mesterholdet, men det lever man nok med, eftersom sejren kom i hus, og der blev sparet på kræfterne inden sæsonens måske vigtigste kamp.
Onsdag venter således en returkamp hos Slovan Bratislava med udgangspunktet 1-1 fra første opgør i Herning.
Ender besøget i Slovakiet med samlet sejr, kan midtjyderne se frem til otte kampe i Champions Leagues ligaspil og mindst 200 millioner til klubkassen i præmiepenge.
Lørdagens opgør i Herning startede med paraderne nede på begge hold.
Gæsterne lagde overbevisende fra land og havde haft et par fornuftige muligheder, inden Lirim Qamili efter kun knap fire minutter åbnede ballet til 1-0 efter Lukas Björklunds fremragende stikning.
FCM arbejdede sig lynhurtigt ind i opgøret og truede Jakob Busks bur adskillige gange i den følgende periode, hvorfor polske Adam Buskas 1-1-udligning efter et kvarter var ganske passende.
Målet kom efter en skarp, flad pasning i feltet og en kølig afslutning af angriberen, og lige før pausen fik sommerindkøbet en fuldstændig identisk mulighed, men satte denne gang bolden lige på Jakob Busk.
Forinden var Sønderjyske efter godt en halv time kommet foran 2-1, da den formstærke offensivspiller Mads Agger flot flugtede Andreas Oggesens chipindlæg ind bag en ikke helt sagesløs Elias Olafsson.
FCM satte Aral Simsir og Emiliano Martinez på banen fra anden halvlegs start, og de var med til at vippe momentum over på værternes side.
Sønderjyske fik tidligt en træffer annulleret for offside, men ellers stod der i stigende grad FCM på det meste.
Den zambiske offensivspiller Edward Chilufya udlignede efter en lille times spil simpelt til 2-2 efter oplæg af højreback Adam Gabriel, og den tjekkiske højreback var senere selv afslutter, da det blev 3-2.
Den indskiftede offensivstjerne Franculino tryllede med bolden og ramte stolpen, Han-Beom Lee fulgte op og tvang Busk til redning, inden Gabriel omsatte riposten.
Sønderjyske sluttede opgøret af med et glimrende, men resultatløst pres, hvorfor kontoen stadig står på fire point i den tungere del af tabellen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Bayern slår rekord i ny storsejr
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
TOPNYHED