FC Midtjylland sejrer efter comeback

FC Midtjylland sparede profiler og vendte 1-2 til en 3-2-sejr over oprykkeren Sønderjyske.



FC Midtjylland var bagud 0-1 og 1-2, men hev lørdag eftermiddag sin fjerde ligasejr i træk i hus med en bøvlet 3-2-sejr over Sønderjyske på hjemmebane.

De tre point sender midtjyderne op på en foreløbig førsteplads i Superligaen – ét point foran AGF.

Thomas Thomasberg havde roteret på fem pladser. Det gav blandt andet sjældne muligheder fra start til endnu uprøvede Han-Beom Lee i forsvaret samt Pedro Bravo og Denil Castillo på midtbanen.

Ændringerne var medvirkende til en temmelig usikker præstation af mesterholdet, men det lever man nok med, eftersom sejren kom i hus, og der blev sparet på kræfterne inden sæsonens måske vigtigste kamp.

Onsdag venter således en returkamp hos Slovan Bratislava med udgangspunktet 1-1 fra første opgør i Herning.

Ender besøget i Slovakiet med samlet sejr, kan midtjyderne se frem til otte kampe i Champions Leagues ligaspil og mindst 200 millioner til klubkassen i præmiepenge.

Lørdagens opgør i Herning startede med paraderne nede på begge hold.

Gæsterne lagde overbevisende fra land og havde haft et par fornuftige muligheder, inden Lirim Qamili efter kun knap fire minutter åbnede ballet til 1-0 efter Lukas Björklunds fremragende stikning.

FCM arbejdede sig lynhurtigt ind i opgøret og truede Jakob Busks bur adskillige gange i den følgende periode, hvorfor polske Adam Buskas 1-1-udligning efter et kvarter var ganske passende.

Målet kom efter en skarp, flad pasning i feltet og en kølig afslutning af angriberen, og lige før pausen fik sommerindkøbet en fuldstændig identisk mulighed, men satte denne gang bolden lige på Jakob Busk.

Forinden var Sønderjyske efter godt en halv time kommet foran 2-1, da den formstærke offensivspiller Mads Agger flot flugtede Andreas Oggesens chipindlæg ind bag en ikke helt sagesløs Elias Olafsson.

FCM satte Aral Simsir og Emiliano Martinez på banen fra anden halvlegs start, og de var med til at vippe momentum over på værternes side.

Sønderjyske fik tidligt en træffer annulleret for offside, men ellers stod der i stigende grad FCM på det meste.

Den zambiske offensivspiller Edward Chilufya udlignede efter en lille times spil simpelt til 2-2 efter oplæg af højreback Adam Gabriel, og den tjekkiske højreback var senere selv afslutter, da det blev 3-2.

Den indskiftede offensivstjerne Franculino tryllede med bolden og ramte stolpen, Han-Beom Lee fulgte op og tvang Busk til redning, inden Gabriel omsatte riposten.

Sønderjyske sluttede opgøret af med et glimrende, men resultatløst pres, hvorfor kontoen stadig står på fire point i den tungere del af tabellen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Stor profil glad for Brøndby

Det skal blive bedre, Isaksen!

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ser I med, Brøndby?

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Landstræner håber på Messi

‘Vil du være multimillionær?’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

– Det er et møghold!

Dansk klub i salg – lægetjek booket

‘Det er en gave for Danmark’

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Sendt hjem fra FC København-træning

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

– Hele holdet er trygge ved ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander