Video : Tipsbladet
Superliga

FCM-træner husker pokal-chok: Forfærdelig følelse

FC Midtjylland går ind til onsdagens kamp mod Aabenraa uden at ville tage for let på det.

FC Midtjylland skal onsdag eftermiddag møde Aabenraa fra Serie 1 i pokalturneringen, og her er det en kamp, hvor man gerne fra FCM's side vil vise, at de går ind til kampen med stor seriøsitet.

Det fortæller FCM-assistenttræner Niels Lodberg på klubbens hjemmeside.

- Jeg kan huske, jeg er røget ud til et Danmarksseriehold med AC Horsens. Det er en forfærdelig følelse, og det drejer sig for os i trænerteamet om at signalere, at vi tager alle kampe seriøst, siger han og fortsætter:

- Vi går efter et tidligt mål og skal sørge for at holde tempoet så højt som muligt hele kampen igennem, lyder det fra Lodberg

Han ser desuden mødet med sønderjyderne som det, der er essensen af pokalturneringen, hvor han både har prøvet lidt af hvert i den tid, som han var spiller. Blandt andet nåede han finalen med AC Horsens i 2012, hvor man tabte mod FCK.

- Jeg har både prøvet at være den store favorit, men også at være med som underdog og være pokaldræber. Den ene kamp er afgørende, og vi har set masser af eksempler på hold, der er snublet. Pokalen har sit eget liv og en speciel atmosfære, og det er der også en charme ved, forklarer FCM-assistenten. 

Han peger desuden på, at han er bevidst om, at der kommer godt med tilskuere til kampen i Aabenraa, som vil give kampen en fed kulissen. Det er også noget, som Serie 1-klubbens sportschef har fortalt om. Læs mere om det her.

FCM's trup til kampen er desuden som følger, hvor et par ret nye navne har fået plads.

2. André Rømer
9. Ola Brynhildsen
13. Adam Gabriel
14. Henrik Dalsgaard
18. Alamara Dabi
19. Stanley Iheanacho
22. Mads Bech Sørensen
24. Oliver Sørensen
25. Iver Fossum
29. Paulinho
33. Akwasi Owusu
34. Adam Andersen
35. Charles
38. Marrony
40. Christian Jørgensen
44. Nikolas Dyhr
50. Martin Fraisl
55. Julius Voldby
73. Juninho
90. Oscar Hedvall