FCM-træner hylder kulturen: Vi er sjældent tilfredse med hinanden

En af FC Midtjyllands største styrker er, at de har enormt høje krav til hinanden, siger Brian Priske.



FC Midtjylland tog en kvantespring mod Superliga-titlen, da de søndag aften gæstede og besejrede FC København i Telia Parken.

De midtjyske gæster leverede en imponerende præstation, hvor Sory Kaba bragte dem foran i første halvleg, mens Lasse Vibe fordoblede føringen kort før tid. I kampens døende minutter fik FC København reduceret på et selvmål af Paulinho, men for det meste holdt FC Midtjylland værterne fra chancer. 

Derfor var det også en helt fortjent sejr til det bedste hold, mener FC Midtjyllands cheftræner, Brian Priske. 

– Jeg synes, at vi er det bedste hold og vinder fortjent. Det må jeg sgu ærligt indrømme. Jeg kan ikke huske, hvor langt inde i kampen vi er, før de har en reel afslutning på Jesper Hansen. Det siger en lille smule om det, siger Brian Priske, der især glæder sig over kulturen på FC Midtjylland-holdet: 

– Det har været vores styrke, at vi har en stærk kultur og en stærk vilje og sætter enormt høje krav til hinanden – ikke kun i år, men i lang tid i Midtjylland. Vi er sgu sjældent tilfredse med hinanden, og vi kan altid finde et eller andet. Det er altid en balancegang, så det ikke bliver for meget, men det er det, at vi i dag også holder hinanden oppe på de ting, vi skal, og holde det fokus, så vi præsterer det, vi ved skal til.

FC Midtjylland har nu vundet tre af de seneste fire kampe mod FC København, mens den fjerde sluttede uafgjort. Efter søndagens sejr vil Brian Priske dog ikke sige, at magtbalancen i dansk fodbold er ændret.

– Det er et stort spørgsmål på baggrund af en enkelt kamp. FC København er stadig en magtfaktor i dansk fodbold. Det er der ikke tvivl om, og de har også præsteret i lang tid og i Europa. Det er der, vi skal hen. Det kræver først og fremmest at vinde mesterskaber herhjemme i ligaen, og så handler det om at levere i Europa, når vi får muligheden for det, siger han.

FC Midtjylland er efter søndagens sejr hele 11 point foran FC København i Superliga-tabellen. Der resterer seks spillerunder af Mesterskabsspillet. 

Læs også:Bedst og værst: Alt godt kommer til den, der venter
Læs også:Ståle Solbakken: Steinlein er langtfra Superligaens bedste købmand




FCK lurer: Så dyr er Philip Billing




LIVE

TransferLIVE: Mathias Ross på plads i ny klub

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Lurer på dansk stjerne

Gravesen med klar opfordring til FCK

Skifter til Brøndby – nu er det gået helt amok

Afviste bud – kan de holde på Superliga-profil?

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

Godt nyt til Brøndby-fans: De viser Europa-brag



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

I chok over dansk bomber: ‘Fuldstændigt utroligt’

I har altså nyt guld mellem hænderne, FCK!

LIVE: FC Midtjylland – KuPS

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Premier League-bomber i stort skifte?

Vildt! Dansk klub jagter German Onugkha

Afsløring: FC Nordsjælland byder stort på profil

Handel kollapset – dansker i kæmpe skifte?

Bo Henriksens Mainz udsat for hærværk i Norge



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Kæmpe kontramelding: Dropper VM

FCK meldes interesseret i Lyon-spiller

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk

‘Det er nonsens’

‘Jeg var et kussehår for langt fremme’

Kæmpetransfer på vej?

FC København-fan truet: Advarer alle andre

Engelsk klub jagter Rasmus Højlund

Ekspert: Her dur Brøndbys nye stjerne ikke

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

I tårer – køber FC Københavns sommerflirt

Drama – raser før Brøndby-kamp



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Stort millionbeløb på vej til Brøndby?

Afsløring: Storklub jagter dansker – her er prisen

Vanvittigt rygte i engelske medier

Sender klar besked til Højlund

Real Madrid-træner advarer: Han vil mere

Brasiliansk keeper slår Peter Shiltons rekord

Afsløring: Vejle-spiller skifter til Hvidovre

Bud på Dolberg

Det er nøglen for Brøndby

Storklub lurer på Harder – her er hans prisskilt

AC Horsens stryger til tops i 1. division

Landstræner grubler over Eriksens situation

Brøndby-problemer i Strasbourg

Påtager sig skylden for fejl mod FC København

Sætter sin lid til Parken

FCK sikrer fint udgangspunkt i Schweiz

Efter transfer: Nnamani scorer to gange i debut

‘Åben krig – det er meget grimt’

Mesterhold intensiverer Rasmus Højlund-jagt

Fransk stjerne skal sælges efter ‘uhørt’ slåskamp

LIVE: Sådan forløb kampen i Basel

Kæmpe dansk transfer tæt på – legende jubler