FCM-træner om BIF-kamp: Jeg er skideligeglad

Brøndby IF havde egentlig de største chancer, men FC Midtjylland vandt. Alt andet end vil cheftræner Brian Priske blæse på.



Det kunne ikke rage Brian Priske mindre, hvordan sejren kom i hus, så længe den gjorde netop dét. Det siger FC Midtjylland-træneren ifølge B.T. i kølvandet på søndagens topopgør mod Brøndby IF.

Det var egentlig sidstnævnte, der havde de største chancer i kampen, og de data, som FCM vægter så højt, peger på, at Brøndby burde have vundet. Men til syvende og sidst handler det ikke om statistik, men om point.

– I kan sætte alle de prædikater på, I vil. Jeg er skideligeglad! Det handler om tre point. Specielt i dag handler det om tre point, siger Brian Priske ifølge B.T. oven på sejren.

Netop de tre point, som Gustav Isaksens enlige mål skaffede FC Midtjylland, gør en verden til forskel i Superliga-tabellen. Hvis Brøndby havde vundet, ville holdet have lagt fire points afstand ned til Priske og co. Nu har FCM i stedet to point mere end Brøndby.

Brian Priske satser på, at hans hold kører mesterskabet hjem fra spids.

– Jeg har en forventning om, at vi kommer til at peake i løbet af de næste par uger. Det er det hele bygget op til formmæssigt. Det er først nu, vi skal begynde at ramme vores topniveau. Vi kom lidt senere i gang, da vi tillod spillerne lidt ekstra ferie før foråret.

– Vi havde før den første kamp mod Sønderjyske bare tre ugers opstart, og det var en kalkuleret risiko, at vi ikke lige helt formmæssigt var klar. Det har jeg en klar forventning om, at vi er nu, og derfor håber jeg heller ikke, at de andre hold kan nå os nu, sagde han efter kampen.

Læs mere om søndagens topkamp her.





Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Her er FCM’s Europa League-modstander

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby henter keeper – her er planen

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Får afvist bud på dansk profil

Her er FCM’s mulige EL-modstandere

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

De lurer på Kjærgaard

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Vilde Messi tangerer VM-rekord