Det kunne ikke rage Brian Priske mindre, hvordan sejren kom i hus, så længe den gjorde netop dét. Det siger FC Midtjylland-træneren ifølge B.T. i kølvandet på søndagens topopgør mod Brøndby IF.
Det var egentlig sidstnævnte, der havde de største chancer i kampen, og de data, som FCM vægter så højt, peger på, at Brøndby burde have vundet. Men til syvende og sidst handler det ikke om statistik, men om point.
– I kan sætte alle de prædikater på, I vil. Jeg er skideligeglad! Det handler om tre point. Specielt i dag handler det om tre point, siger Brian Priske ifølge B.T. oven på sejren.
Netop de tre point, som Gustav Isaksens enlige mål skaffede FC Midtjylland, gør en verden til forskel i Superliga-tabellen. Hvis Brøndby havde vundet, ville holdet have lagt fire points afstand ned til Priske og co. Nu har FCM i stedet to point mere end Brøndby.
Brian Priske satser på, at hans hold kører mesterskabet hjem fra spids.
– Jeg har en forventning om, at vi kommer til at peake i løbet af de næste par uger. Det er det hele bygget op til formmæssigt. Det er først nu, vi skal begynde at ramme vores topniveau. Vi kom lidt senere i gang, da vi tillod spillerne lidt ekstra ferie før foråret.
– Vi havde før den første kamp mod Sønderjyske bare tre ugers opstart, og det var en kalkuleret risiko, at vi ikke lige helt formmæssigt var klar. Det har jeg en klar forventning om, at vi er nu, og derfor håber jeg heller ikke, at de andre hold kan nå os nu, sagde han efter kampen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker kan byttes væk
OPTAKT
Spanien – Østrig
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
England – DR Congo
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
