FCM-træner om BIF-kamp: Jeg er skideligeglad

Brøndby IF havde egentlig de største chancer, men FC Midtjylland vandt. Alt andet end vil cheftræner Brian Priske blæse på.



Det kunne ikke rage Brian Priske mindre, hvordan sejren kom i hus, så længe den gjorde netop dét. Det siger FC Midtjylland-træneren ifølge B.T. i kølvandet på søndagens topopgør mod Brøndby IF.

Det var egentlig sidstnævnte, der havde de største chancer i kampen, og de data, som FCM vægter så højt, peger på, at Brøndby burde have vundet. Men til syvende og sidst handler det ikke om statistik, men om point.

– I kan sætte alle de prædikater på, I vil. Jeg er skideligeglad! Det handler om tre point. Specielt i dag handler det om tre point, siger Brian Priske ifølge B.T. oven på sejren.

Netop de tre point, som Gustav Isaksens enlige mål skaffede FC Midtjylland, gør en verden til forskel i Superliga-tabellen. Hvis Brøndby havde vundet, ville holdet have lagt fire points afstand ned til Priske og co. Nu har FCM i stedet to point mere end Brøndby.

Brian Priske satser på, at hans hold kører mesterskabet hjem fra spids.

– Jeg har en forventning om, at vi kommer til at peake i løbet af de næste par uger. Det er det hele bygget op til formmæssigt. Det er først nu, vi skal begynde at ramme vores topniveau. Vi kom lidt senere i gang, da vi tillod spillerne lidt ekstra ferie før foråret.

– Vi havde før den første kamp mod Sønderjyske bare tre ugers opstart, og det var en kalkuleret risiko, at vi ikke lige helt formmæssigt var klar. Det har jeg en klar forventning om, at vi er nu, og derfor håber jeg heller ikke, at de andre hold kan nå os nu, sagde han efter kampen.

Læs mere om søndagens topkamp her.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Viaplay med stor AGF-nyhed

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Skotland – Marokko

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Zanka ville spille gratis for FC København

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mexico – Sydkorea

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

VM-spids må alligevel rejse til Canada

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Stor Superliga-transfer: Vi er da vildt ærgerlige

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

FCK-boss roser varm bomber

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Her er AGF’s Champions League-modstander