Sory Kaba tilbragte det meste af sidste sæson på leje hos OH Leuven, men nu er han tilbage i FC Midtjylland. Her skal han finde fælles fodslag med cheftræner Bo Henriksen, der fortæller, at de to ikke altid så ens på tingene for et års tid siden.
Kaba, der havde været fast mand for FCM i den foregående sæson, fik ingen spilletid under Henriksen i begyndelsen af 2021/22-sæsonen og blev lejet ud til belgiske Leuven på sommertransfervinduets sidste åbningsdag.
Foreløbig er han tilbage i Ikast, hvor FC Midtjylland træner. Ifølge Bo Henriksen starter de to på en frisk.
– Jeg spiller altid med de bedste. Jeg har også lavet rigtig mange fejl i mit liv, også som fodboldspiller. Jeg dømmer ikke nogen for de ting, der er sket, eller hvad der har været sidste år. For vi var ikke enige, Kaba og jeg, om mange forskellige ting, siger cheftræneren.
– Men det er ikke vigtigt for mig. Det vigtigste for mig er FC Midtjylland. Hvis Kaba har lyst til at bidrage og gøre alt sit bedste, så skal vi da i den grad kigge på, om han er dygtig nok til at spille. For hvis han er det, kommer han til at spille.
Kan du uddybe, hvad der skete sidste år?
– Vi var bare ikke enige. Vi var uenige om, om han skulle spille eller ikke spille, og hvad han skulle spille. Sådan er det jo engang imellem i en en relation og i fodbold. Specielt når man er træner. Jeg har kun 11 pladser. Så bliver man jo uenig om noget. Nu har vi så rigtig mange spillere, så forhåbentlig er der 17-18 spillere, der er utilfredse og uenige med mig. Det var Kaba også i nogle situationer, også i træningskampene og sådan noget.
– Men det er jo ikke vigtigt for mig. Det afgørende er, om Kaba har lyst til at bidrage 100 procent. Hvis han har det, så er han velkommen til at gøre sit bedste og se, om han er dygtig nok.
Er I enige nu?
– Det får vi at se jo! Jeg ved jo ikke, hvad fremtiden bringer, siger Henriksen med et smil.
– Kaba vil sikkert nok – ligesom alle de andre – først være enige med mig, hvis de spiller og får den tillid og opmærksomhed og alt det, de skal have. Det tager jeg stille og roligt. Det er ikke så vigtigt, om vi er enige eller ej. Det vigtigste er, at vi gør vores bedste. Det er lige meget, om det er mig eller Kaba eller Pione eller Claus Steinlein eller "Veddi", vores fuldstændig geniale holdleder.
Sory Kaba scorede 12 mål i 29 kampe i alle turneringer for OH Leuven i den forgangne sæson. Sportschef Svend Graversen og resten af FCM-ledelsen mærker en vis interesse for angriberen.
– Ja, det gør vi. Vi skal jo altid vurdere, hvad vi har brug for, hvad det er for nogle præstationer, og hvad der er af interesse. Men det er også op til ham. Lige nu og her føler han, at det at komme tilbage til Midtjylland og spille internationalt tænder ham. Det er jo dejligt. Det er ikke alle klubber, hvor man spiller internationalt. Så det skal også være et match, som han kan se sig selv i, siger Graversen.
– Men i første omgang drejer det sig om, at han kommer ind og fyrer den af. Vi har altid brug for angribere, der kan score mål. Det gjorde han for os, det gjorde han nede i Belgien, og gør han det igen, er vi glade. Er der en klub, der kommer, og som passer ham og passer os, så må vi se på det. Men det er op til ham. Det er hans præstationer, der gør det. For han er en god spiller.
FC Midtjylland og Sory Kaba har kontrakt med hinanden til 2024.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
OPTAKT
PSG – Liverpool
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
Mathias Zanka går viralt
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER