Frank Onyeka forlod i sommer FC Midtjylland, og ind er Raphael Onyedika kommet ind og taget pladsen efter et lejeophold i Fredericia i 1. division uden man nærmest har lagt mærke til, at den føromtalte Premier League-spiller ikke er der længere.
I FC Midtjylland har man dog længe kunne se, at Onyedika havde noget at komme med. Det fortæller assistenttræner Henrik Jensen, som også har arbejdet med nigerianeren på U19-holdet.
– Jeg mødte Rafa første gang for tre år siden, da han var oppe hos os og træne, dengang han stadig var på akademiet i Nigeria. Det var tydeligt fra start, at det var en spiller med gode fysiske forudsætninger, men han skulle lære en hel masse om selve spillet, siger han og fortsætter:
– Det, der har imponeret mig mest ved Rafa, er hans evne til at adoptere sig til et nyt niveau og hans evne til at lære. Fra træning til træning kunne man allerede dengang se, at han udviklede sig, og det gør han stadig. Han har en stejl læringskurve, og for mig at se er det hans største talent, lyder det fra Henrik Jensen.
Allerede fra begyndelsen blev Onyedika smidt ind i Champions League-kvalifikation, men det klarede han altså ifølge FCM-træneren ganske fint.
– Han blev præsenteret for et højere tempo og større fysik i 1. division. Det tilpassede han sig lynhurtigt, og det har han gjort igen i denne sæson, hvor han spillet godt mod store hold som PSV og Celtic og i Europa League, fastslår Jensen.
Næste opgave for FC Midtjylland er en udekamp mod FC Nordsjælland. Læs mere om den her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
HELT VILDT
En voldsom ulighed
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
MEDIE
