FCM-træner: Det skaber usikkerhed

Angriberne Sory Kaba og Gustav Isaksen er stadig at finde i FC Midtjyllands trup trods planer om det modsatte.



FC Midtjylland-træner Thomas Thomasberg ved ikke, om han råder over flere af sine bedste angribere om en uge eller to. Eller endda til den første kamp i Superligaen fredag hjemme mod Hvidovre.

For i de seneste måneder er Gustav Isaksen, sidste sæsons topscorer i Superligaen, og Sory Kaba, der er kommet tilbage fra et lejeophold, blevet rygtet videre i karrieren.

Men i opstarten til den nye sæson har begge angribere imponeret Thomasberg, og han bruger dem, så længe han har dem til rådighed.

– Kaba har scoret i de seneste testkampe, og han var måske ikke en, man sådan lige regnede med, inden vi tog fat på preseason.

– Han er her stadigvæk og også med til kamp, hvis han selvfølgelig ikke bliver solgt inden. Fordi den plan tror jeg, at både han og klubben har. Men han har vist sig rigtig godt frem, siger Thomasberg.

Det samme gælder for Isaksen, der endnu ikke har fået sit ønske om et udlandseventyr opfyldt.

– Gustav har fortsat med at score mål, og det er selvfølgelig rigtigt fedt. Men han ligner også en, der er på affyringsrampen.

– Det er måske det største usikkerhedsmoment lige nu. Der er egentlig for mange offensive spillere lige nu, og jeg ved ikke helt, hvem der kommer til at blive her, siger Thomasberg.

FCM-træneren fremhæver også offensivspilleren Aral Simsir og den nye sydkoreanske angriber Gue-Sung Cho.

– Med det antal kampe, der venter, ved vi, at vi skal have en bred trup, understreger Thomasberg, der kigger frem mod to kampe om ugen i starten af sæsonen på grund af de europæiske opgaver.

Usikkerheden med de spillere, der muligvis er på vej til at skifte klub, er dog ikke noget, der generer Thomasberg.

– Det er jo sådan, gamet er, og det har jeg levet med alle de steder, hvor jeg har været. Og sådan er det også i FC Midtjylland. Der vil altid være nogle spillere på affyringsrampen i hvert transfervindue, siger han.

Generelt er bredden god, men en enkelt forstærkning til bagkæden kunne Thomasberg dog godt ønske sig.

– Vi kunne måske godt bruge en enkelt forsvarsspiller mere, i og med at Joel Andersson er langtidsskadet. Så vi er lidt nede på den højre back, siger Thomasberg.

Det er dog ikke værre, end at Henrik Dalsgaard, Stefan Gartenmann og Oliver Sørensen blandt andre kan dække positionen, påpeger træneren.

FC Midtjylland åbner Superligaen hjemme mod oprykkerne fra Hvidovre fredag klokken 19.

/ritzau/





Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Chok: Uruguay færdige ved VM

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Jordan – Argentina