FCM-træner regner ikke med flere tilgange: Vi er godt dækket ind

Vicemestrene fra FC Midtjylland regner ikke med yderligere nyindkøb til truppen trods flere salg.



FC Midtjylland har solgt Kian Hansen og Rilwan Hassan, mens andre er blevet udlejet, og derudover er profiler som Paul Onuachu og Marc Dal Hende også tabt for klubben.

Trods profilerede afgange er både sportschefen og cheftræneren glade for den nuværende trup og regner ikke med, at midtjyderne skal bruge flere penge i dette transfervindue.

– Vi er godt dækket ind hele vejen rundt, så jeg regner ikke med at få flere spillere til, siger FCM-træner Kenneth Andersen.

Kian Hansens skifte til FC Nordsjælland efterlader et tomrum i forsvaret, men sportschef Svend Graversen mener ikke, at der er brug for en udefrakommende erstatning.

– Vi har fem dygtige midtstoppere til de tre pladser, så der skal ikke hentes en erstatning for Kian Hansen, konstaterer sportschefen.

Kenneth Andersen forklarer, at Kian Hansens erfaring bliver svær at erstatte, men at den direkte afløser findes internt i truppen.

– Man kan ikke bare hive Kian Hansen ud af truppen og så fortsætte på samme måde. Så selvfølgelig er der nogle udfordringer, men jeg er tryg ved dem, som skal ind og løse opgaven, siger FCM-træneren.

Hidtil har Rasmus Nicolaisen med succes overtaget pladsen fra Kian Hansen.

Sidste sæsons topscorer for FC Midtjylland, Paul Onuachu, er fortsat på kontrakt i det midtjyske, men et salg af den tårnhøje angriber er stadig planen.

– Det er samme status som tidligere, så han bliver solgt i dette transfervindue, siger Svend Graversen.

Han forklarer samtidig, at Junior Brumado, nyindkøbte Sory Kaba og Artem Dovbyk sagtens kan føre stafetten videre efter Paul Onuachu.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Colombia – Portugal

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

FCK-profil med hattrick i målfest

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Jordan – Argentina