FCM-vindue lukket: Drømmemåned for os

FC Midtjylland er færdig med at handle, og direktør Claus Steinlein kalder månedens hændelser for et decideret drømmevindue.



Der har været bud efter Erik Sviatchenko og Sylvester Igboun de seneste dage, men FC Midtjylland har sagt nej og nej. Der kommer ikke flere handler, inden transfervinduet lukker ved midnat, og med tilgangen af Femi, Jakob Poulsen og Francis Dickoh føler FCM sig godt rustet til den forestående kamp om mesterskabet.

– Der kommer ikke til at ske mere for os. Hverken ud eller ind. Jeg er sammen med min familie og slapper af efter en hektisk dag. Vi har godt kunnet mærke her til sidst, at der er mange klubber i Europa, der har manglet fodboldspillere, og at der er mange, der har haft travlt med at lukke de sidste handler. Men vi er blevet forstærkede og føler, det er gået super, super godt. Langt bedre end vi havde drømt om. Vi fik Femi tidligt, vi fik en klassespiller i Jakob Poulsen og sluttede af med Francis Dickoh. Det har været et drømmevindue for os, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

Valladolid forsøgte her til sidst at få fingre i Sylvester Igboun, men 12 millioner kroner var ikke nok til at lokke FC Midtjylland til at sælge, og det er Steinlein rigtig godt tilfreds med.

– Da vi gik ind til det her år, havde vi fået Femi, og vi fandt ud af, at det var muligt med Jakob Poulsen. Dengang besluttede vi, at der skulle noget ekstraordinært til, før vi ville sælge, men jeg vil sige, at det da nærmede sig med Igboun. Han skal nok få en ny chance for at komme afsted, for han er en god spiller, som vi glæder os til at se i foråret.

Claus Steinlein er altså ovenud tilfreds, men ikke så tilfreds, at han allerede nu vil kræve mesterskab eller medaljer af sin stab.

– Da vi præsenterede Jakob Poulsen, sagde vi, at vi først skulle gennem transfervinduet og derefter diskutere en målsætning på den træningslejr, vi tager på nu her. Men jeg vil sige, at vi føler os godt rustede til at tage kampen op. Vi kan ikke gøre så meget ved, hvad de andre gør og har gjort i vinduet, men vi ved, at vi har fået en bredere trup og hårdere konkurrence, så vi har store forventninger til 2014. Så må vi se, hvad målstæningen skal være, siger Steinlein.

FC Midtjylland fører Superligaen med fire point ned til AaB og seks point ned til FC København.





Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Er det Chido Obis store chance?

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Pernille Harder med perlemål

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Superliga-løgn

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Målfattigt i Manchester

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik