Det er ikke kun fodbold, der fylder i FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriels liv.
Som Tipsbladet tidligere har belyst, har tjekken en enorm interesse for klimaet og naturen, og han bruger blandt andet en stor del af sin fritid på at plante nye træer.
Derudover går Adam Gabriel enormt meget op i dyrevelfærd, og det er kommet en masse frøer i Silkeborg Kommune til gavn.
På Instagram har FC Midtjylland-spilleren lagt en video op, hvor han redder en masse frøer fra at blive kørt over på landevejen i Silkeborg. Det var dog ikke alle, den tjekkiske miljøforkæmper kunne komme til undsætning. I løbet af tre timer formåede han efter eget udsagn at redde 150 frøer, mens cirka 20 blev kørt over.
Nu langer han kraftigt ud efter Silkeborg Kommune.
– En tydelig passage for frøer til at reproducere på et lukket areal. Ingen indsats fra kommunen for at ændre det! Vi må ændre dette slagtehus, skriver Gabriel og fortsætter:
– Jeg har risikeret mit liv for at redde hundrevis af frøer på tre timer. Jeg løb rundt mellem biler i mørket for at fjerne dyr fra kørebanen. Jeg var ikke hurtig nok til at dække hele vejen (200 meter), og jeg så frøer flyve rundt og blive smadret. Det var en forfærdelig oplevelse. Jeg var totalt desperat. Frøer er en vigtig del af Silkeborgs økosystem, fordi de reducerer antallet af insekter.
– Hvor mange af dem skal dø, før nogen gør noget?
Tipsbladet har fremført Adam Gabriels kritik for Silkeborg Kommune, og her siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg, som er leder af Vand og Natur hos Silkeborg Kommune, at man fra kommunens side allerede er i gang med initiativer, som sikrer flere og bedre leveområder for frøer og tudser.
– Først og fremmest vil jeg gerne sige, at det er prisværdigt af den unge mand, at han brænder så meget for den her sag.
– I forhold til, hvad Silkeborg Kommune gør på det her område så arbejder bredt for at styrke biodiversiteten bl.a. for frøer og tudser gennem en række forskellige tiltag. Eksempelvis restaurerer vi søer og laver nye for at sikre flere og bedre leveområder, og vi har en målrettet indsats for strandtudsen i samarbejde med DTU AQUA. Samtidig er det en fast procedure, at vi forholder os til natur og miljøpåvirkninger ved nye vej- og byprojekter hvor eksempelvis faunaforbindelser kan tænkes ind for at sikre dyrenes færdsel, siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg.
Så må Adam Gabriel følge med i fremtiden, om livet bliver mere sikkert for de mange frøer på den farlige landevej.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM