Det er ikke kun fodbold, der fylder i FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriels liv.
Som Tipsbladet tidligere har belyst, har tjekken en enorm interesse for klimaet og naturen, og han bruger blandt andet en stor del af sin fritid på at plante nye træer.
Derudover går Adam Gabriel enormt meget op i dyrevelfærd, og det er kommet en masse frøer i Silkeborg Kommune til gavn.
På Instagram har FC Midtjylland-spilleren lagt en video op, hvor han redder en masse frøer fra at blive kørt over på landevejen i Silkeborg. Det var dog ikke alle, den tjekkiske miljøforkæmper kunne komme til undsætning. I løbet af tre timer formåede han efter eget udsagn at redde 150 frøer, mens cirka 20 blev kørt over.
Nu langer han kraftigt ud efter Silkeborg Kommune.
– En tydelig passage for frøer til at reproducere på et lukket areal. Ingen indsats fra kommunen for at ændre det! Vi må ændre dette slagtehus, skriver Gabriel og fortsætter:
– Jeg har risikeret mit liv for at redde hundrevis af frøer på tre timer. Jeg løb rundt mellem biler i mørket for at fjerne dyr fra kørebanen. Jeg var ikke hurtig nok til at dække hele vejen (200 meter), og jeg så frøer flyve rundt og blive smadret. Det var en forfærdelig oplevelse. Jeg var totalt desperat. Frøer er en vigtig del af Silkeborgs økosystem, fordi de reducerer antallet af insekter.
– Hvor mange af dem skal dø, før nogen gør noget?
Tipsbladet har fremført Adam Gabriels kritik for Silkeborg Kommune, og her siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg, som er leder af Vand og Natur hos Silkeborg Kommune, at man fra kommunens side allerede er i gang med initiativer, som sikrer flere og bedre leveområder for frøer og tudser.
– Først og fremmest vil jeg gerne sige, at det er prisværdigt af den unge mand, at han brænder så meget for den her sag.
– I forhold til, hvad Silkeborg Kommune gør på det her område så arbejder bredt for at styrke biodiversiteten bl.a. for frøer og tudser gennem en række forskellige tiltag. Eksempelvis restaurerer vi søer og laver nye for at sikre flere og bedre leveområder, og vi har en målrettet indsats for strandtudsen i samarbejde med DTU AQUA. Samtidig er det en fast procedure, at vi forholder os til natur og miljøpåvirkninger ved nye vej- og byprojekter hvor eksempelvis faunaforbindelser kan tænkes ind for at sikre dyrenes færdsel, siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg.
Så må Adam Gabriel følge med i fremtiden, om livet bliver mere sikkert for de mange frøer på den farlige landevej.
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
NYHEDER
Nartey blæser alt modstand til vægs
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
HELT VILDT
Hold da op – den er helt gal
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
City-ejer sælger klub
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
Forlænger med to Superliga-talenter
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
TOPNYHED