FCM’er satte livet på spil for frø: Gal på kommune

FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriel satte efter eget udsagn livet på spil for at redde en masse frøer.



Det er ikke kun fodbold, der fylder i FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriels liv.

Som Tipsbladet tidligere har belyst, har tjekken en enorm interesse for klimaet og naturen, og han bruger blandt andet en stor del af sin fritid på at plante nye træer.

Derudover går Adam Gabriel enormt meget op i dyrevelfærd, og det er kommet en masse frøer i Silkeborg Kommune til gavn.

På Instagram har FC Midtjylland-spilleren lagt en video op, hvor han redder en masse frøer fra at blive kørt over på landevejen i Silkeborg. Det var dog ikke alle, den tjekkiske miljøforkæmper kunne komme til undsætning. I løbet af tre timer formåede han efter eget udsagn at redde 150 frøer, mens cirka 20 blev kørt over.

Nu langer han kraftigt ud efter Silkeborg Kommune.

– En tydelig passage for frøer til at reproducere på et lukket areal. Ingen indsats fra kommunen for at ændre det! Vi må ændre dette slagtehus, skriver Gabriel og fortsætter:

– Jeg har risikeret mit liv for at redde hundrevis af frøer på tre timer. Jeg løb rundt mellem biler i mørket for at fjerne dyr fra kørebanen. Jeg var ikke hurtig nok til at dække hele vejen (200 meter), og jeg så frøer flyve rundt og blive smadret. Det var en forfærdelig oplevelse. Jeg var totalt desperat. Frøer er en vigtig del af Silkeborgs økosystem, fordi de reducerer antallet af insekter.

– Hvor mange af dem skal dø, før nogen gør noget?

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Adam Gabriel (@adam.g.4)

Tipsbladet har fremført Adam Gabriels kritik for Silkeborg Kommune, og her siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg, som er leder af Vand og Natur hos Silkeborg Kommune, at man fra kommunens side allerede er i gang med initiativer, som sikrer flere og bedre leveområder for frøer og tudser.

– Først og fremmest vil jeg gerne sige, at det er prisværdigt af den unge mand, at han brænder så meget for den her sag.

– I forhold til, hvad Silkeborg Kommune gør på det her område så arbejder bredt for at styrke biodiversiteten bl.a. for frøer og tudser gennem en række forskellige tiltag. Eksempelvis restaurerer vi søer og laver nye for at sikre flere og bedre leveområder, og vi har en målrettet indsats for strandtudsen i samarbejde med DTU AQUA. Samtidig er det en fast procedure, at vi forholder os til natur og miljøpåvirkninger ved nye vej- og byprojekter hvor eksempelvis faunaforbindelser kan tænkes ind for at sikre dyrenes færdsel, siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg.

Så må Adam Gabriel følge med i fremtiden, om livet bliver mere sikkert for de mange frøer på den farlige landevej.





Arsenal skal til Danmark




EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Viborg FF – Brøndby IF

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

FC København – OB

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay