FCM’er satte livet på spil for frø: Gal på kommune

FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriel satte efter eget udsagn livet på spil for at redde en masse frøer.



Det er ikke kun fodbold, der fylder i FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriels liv.

Som Tipsbladet tidligere har belyst, har tjekken en enorm interesse for klimaet og naturen, og han bruger blandt andet en stor del af sin fritid på at plante nye træer.

Derudover går Adam Gabriel enormt meget op i dyrevelfærd, og det er kommet en masse frøer i Silkeborg Kommune til gavn.

På Instagram har FC Midtjylland-spilleren lagt en video op, hvor han redder en masse frøer fra at blive kørt over på landevejen i Silkeborg. Det var dog ikke alle, den tjekkiske miljøforkæmper kunne komme til undsætning. I løbet af tre timer formåede han efter eget udsagn at redde 150 frøer, mens cirka 20 blev kørt over.

Nu langer han kraftigt ud efter Silkeborg Kommune.

– En tydelig passage for frøer til at reproducere på et lukket areal. Ingen indsats fra kommunen for at ændre det! Vi må ændre dette slagtehus, skriver Gabriel og fortsætter:

– Jeg har risikeret mit liv for at redde hundrevis af frøer på tre timer. Jeg løb rundt mellem biler i mørket for at fjerne dyr fra kørebanen. Jeg var ikke hurtig nok til at dække hele vejen (200 meter), og jeg så frøer flyve rundt og blive smadret. Det var en forfærdelig oplevelse. Jeg var totalt desperat. Frøer er en vigtig del af Silkeborgs økosystem, fordi de reducerer antallet af insekter.

– Hvor mange af dem skal dø, før nogen gør noget?

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Adam Gabriel (@adam.g.4)

Tipsbladet har fremført Adam Gabriels kritik for Silkeborg Kommune, og her siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg, som er leder af Vand og Natur hos Silkeborg Kommune, at man fra kommunens side allerede er i gang med initiativer, som sikrer flere og bedre leveområder for frøer og tudser.

– Først og fremmest vil jeg gerne sige, at det er prisværdigt af den unge mand, at han brænder så meget for den her sag.

– I forhold til, hvad Silkeborg Kommune gør på det her område så arbejder bredt for at styrke biodiversiteten bl.a. for frøer og tudser gennem en række forskellige tiltag. Eksempelvis restaurerer vi søer og laver nye for at sikre flere og bedre leveområder, og vi har en målrettet indsats for strandtudsen i samarbejde med DTU AQUA. Samtidig er det en fast procedure, at vi forholder os til natur og miljøpåvirkninger ved nye vej- og byprojekter hvor eksempelvis faunaforbindelser kan tænkes ind for at sikre dyrenes færdsel, siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg.

Så må Adam Gabriel følge med i fremtiden, om livet bliver mere sikkert for de mange frøer på den farlige landevej.





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Leverkusen – Bayern

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham