FCM’er satte livet på spil for frø: Gal på kommune

FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriel satte efter eget udsagn livet på spil for at redde en masse frøer.



Det er ikke kun fodbold, der fylder i FC Midtjylland-spilleren Adam Gabriels liv.

Som Tipsbladet tidligere har belyst, har tjekken en enorm interesse for klimaet og naturen, og han bruger blandt andet en stor del af sin fritid på at plante nye træer.

Derudover går Adam Gabriel enormt meget op i dyrevelfærd, og det er kommet en masse frøer i Silkeborg Kommune til gavn.

På Instagram har FC Midtjylland-spilleren lagt en video op, hvor han redder en masse frøer fra at blive kørt over på landevejen i Silkeborg. Det var dog ikke alle, den tjekkiske miljøforkæmper kunne komme til undsætning. I løbet af tre timer formåede han efter eget udsagn at redde 150 frøer, mens cirka 20 blev kørt over.

Nu langer han kraftigt ud efter Silkeborg Kommune.

– En tydelig passage for frøer til at reproducere på et lukket areal. Ingen indsats fra kommunen for at ændre det! Vi må ændre dette slagtehus, skriver Gabriel og fortsætter:

– Jeg har risikeret mit liv for at redde hundrevis af frøer på tre timer. Jeg løb rundt mellem biler i mørket for at fjerne dyr fra kørebanen. Jeg var ikke hurtig nok til at dække hele vejen (200 meter), og jeg så frøer flyve rundt og blive smadret. Det var en forfærdelig oplevelse. Jeg var totalt desperat. Frøer er en vigtig del af Silkeborgs økosystem, fordi de reducerer antallet af insekter.

– Hvor mange af dem skal dø, før nogen gør noget?

Vis dette opslag på Instagram

Et opslag delt af Adam Gabriel (@adam.g.4)

Tipsbladet har fremført Adam Gabriels kritik for Silkeborg Kommune, og her siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg, som er leder af Vand og Natur hos Silkeborg Kommune, at man fra kommunens side allerede er i gang med initiativer, som sikrer flere og bedre leveområder for frøer og tudser.

– Først og fremmest vil jeg gerne sige, at det er prisværdigt af den unge mand, at han brænder så meget for den her sag.

– I forhold til, hvad Silkeborg Kommune gør på det her område så arbejder bredt for at styrke biodiversiteten bl.a. for frøer og tudser gennem en række forskellige tiltag. Eksempelvis restaurerer vi søer og laver nye for at sikre flere og bedre leveområder, og vi har en målrettet indsats for strandtudsen i samarbejde med DTU AQUA. Samtidig er det en fast procedure, at vi forholder os til natur og miljøpåvirkninger ved nye vej- og byprojekter hvor eksempelvis faunaforbindelser kan tænkes ind for at sikre dyrenes færdsel, siger Mathias Utoft Jørgensen Henneberg.

Så må Adam Gabriel følge med i fremtiden, om livet bliver mere sikkert for de mange frøer på den farlige landevej.





LIVE

LIVE: Brøndby-håb storroses

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

I chok: Har aldrig set lignende

Her kan du se Viborg FF mod FC København

LIVE: Viborg FF – FC København

Højlund står til at slå personlige rekorder

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rasmus Højlund i massiv modvind

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup

Her er forklaringen på hans FC København-fravær



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Skræklodtrækning for FC Midtjylland

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Mourinho tog røven på Zeca

Hermansen matcher Areola på bare syv kampe

Nu svarer David Nielsen

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

– Der får David at vide, at han er fyret

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mexico kommer med markant melding om VM

‘AGF har været gode til at påvirke medierne’

Hvor var Maurits Kjærgaard?

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Deler nyt om fremtiden

Chido Obi nomineret til pris

– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’

Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Osula slår alle andre

Farzam: Presset er kolossalt på FC København

‘Tottenham er i overhængende fare’

Celta Vigo – Real Madrid

Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad

Donald Trump byder Inter Miami velkommen

Tottenham-træner positiv trods skrækstime