FCN-analytiker efter målfesten mod FCM: Store fejl individuelt og kollektivt

FC Nordsjælland-analytikeren Frederik Birk slår fast, at holdet igen havde store defensive vanskeligheder efter 3-6-nederlaget til FC Midtjylland fredag.



Da FC Midtjylland slog FC Nordsjælland med 6-3, så var det samtidig også den kampe i Superligaens historie med sjetteflest scoringer. Det havde særligt noget at gøre med, at nordsjællænderne i næsten hele kampen spillede i undertal efter Mads Døhr Thychosens røde kort.

Herefter valgte FCN at spille i en 4-3-2-opstilling, og her kan Farum-klubbens analytiker Frederik Birk godt se, at det gik skævt for dem. Det fortæller han i et interview på FC Nordsjællands officielle hjemmeside.

Læs også:Marcondes om FC Midtjylland-ophold: Jeg fik glæden tilbage

– Jeg synes sådan set at et stykke hen ad vejen, får vi gjort det ok i det åbne spil. Men der var også en enkelt sekvens i anden halvleg, som vi desværre ikke får løst deres wide break through, hvilket gav 3-2 målet. Og det er klart at indkassere seks mål, uanset om vi er en mand i undertal, er alt for meget, siger han og fortsætter:

– To af dem er på straffespark plus en på en standard, så det er klart, at vi ikke kan være tilfredse med det defensive stykke arbejde. Igen blev der simpelthen lavet for store fejl både individuelt og kollektivt, ligesom det var tilfældet mod Brøndby. Og mod dygtige modstandere bliver det ikke overraskende straffet hårdt, lyder det fra Frederik Birk.

Forud for kampen havde FC Nordsjælland ikke scoret i fire kampe i træk, og derfor var der selvfølgelig noget at tage med sig fra kampen, da man fik kuglen i nettet tre gange.

– Men når vi kigger på billederne igen, så glæder vi os naturligvis over, at vi kunne få skabt chancer, og scoret tre mål, nu når vi ikke har scoret i fire kampe. Ironisk nok får vi scoret tre kasser, hvoraf to af disse kommer, hvor vi er en mand i undertal i en kamp mod de danske mestre, fortæller Birk.

Næste kamp for FC Nordsjælland er mod AGF på hjemmebane.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Frankrig – Spanien

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent