Da FC Midtjylland slog FC Nordsjælland med 6-3, så var det samtidig også den kampe i Superligaens historie med sjetteflest scoringer. Det havde særligt noget at gøre med, at nordsjællænderne i næsten hele kampen spillede i undertal efter Mads Døhr Thychosens røde kort.
Herefter valgte FCN at spille i en 4-3-2-opstilling, og her kan Farum-klubbens analytiker Frederik Birk godt se, at det gik skævt for dem. Det fortæller han i et interview på FC Nordsjællands officielle hjemmeside.
Læs også:Marcondes om FC Midtjylland-ophold: Jeg fik glæden tilbage
– Jeg synes sådan set at et stykke hen ad vejen, får vi gjort det ok i det åbne spil. Men der var også en enkelt sekvens i anden halvleg, som vi desværre ikke får løst deres wide break through, hvilket gav 3-2 målet. Og det er klart at indkassere seks mål, uanset om vi er en mand i undertal, er alt for meget, siger han og fortsætter:
– To af dem er på straffespark plus en på en standard, så det er klart, at vi ikke kan være tilfredse med det defensive stykke arbejde. Igen blev der simpelthen lavet for store fejl både individuelt og kollektivt, ligesom det var tilfældet mod Brøndby. Og mod dygtige modstandere bliver det ikke overraskende straffet hårdt, lyder det fra Frederik Birk.
Forud for kampen havde FC Nordsjælland ikke scoret i fire kampe i træk, og derfor var der selvfølgelig noget at tage med sig fra kampen, da man fik kuglen i nettet tre gange.
– Men når vi kigger på billederne igen, så glæder vi os naturligvis over, at vi kunne få skabt chancer, og scoret tre mål, nu når vi ikke har scoret i fire kampe. Ironisk nok får vi scoret tre kasser, hvoraf to af disse kommer, hvor vi er en mand i undertal i en kamp mod de danske mestre, fortæller Birk.
Næste kamp for FC Nordsjælland er mod AGF på hjemmebane.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TOPNYHED
‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
INTERVIEW
