Da FC Midtjylland slog FC Nordsjælland med 6-3, så var det samtidig også den kampe i Superligaens historie med sjetteflest scoringer. Det havde særligt noget at gøre med, at nordsjællænderne i næsten hele kampen spillede i undertal efter Mads Døhr Thychosens røde kort.
Herefter valgte FCN at spille i en 4-3-2-opstilling, og her kan Farum-klubbens analytiker Frederik Birk godt se, at det gik skævt for dem. Det fortæller han i et interview på FC Nordsjællands officielle hjemmeside.
Læs også:Marcondes om FC Midtjylland-ophold: Jeg fik glæden tilbage
– Jeg synes sådan set at et stykke hen ad vejen, får vi gjort det ok i det åbne spil. Men der var også en enkelt sekvens i anden halvleg, som vi desværre ikke får løst deres wide break through, hvilket gav 3-2 målet. Og det er klart at indkassere seks mål, uanset om vi er en mand i undertal, er alt for meget, siger han og fortsætter:
– To af dem er på straffespark plus en på en standard, så det er klart, at vi ikke kan være tilfredse med det defensive stykke arbejde. Igen blev der simpelthen lavet for store fejl både individuelt og kollektivt, ligesom det var tilfældet mod Brøndby. Og mod dygtige modstandere bliver det ikke overraskende straffet hårdt, lyder det fra Frederik Birk.
Forud for kampen havde FC Nordsjælland ikke scoret i fire kampe i træk, og derfor var der selvfølgelig noget at tage med sig fra kampen, da man fik kuglen i nettet tre gange.
– Men når vi kigger på billederne igen, så glæder vi os naturligvis over, at vi kunne få skabt chancer, og scoret tre mål, nu når vi ikke har scoret i fire kampe. Ironisk nok får vi scoret tre kasser, hvoraf to af disse kommer, hvor vi er en mand i undertal i en kamp mod de danske mestre, fortæller Birk.
Næste kamp for FC Nordsjælland er mod AGF på hjemmebane.
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
TransferLIVE: Carlo Holse præsenteret i MLS-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Rodri er blevet opereret i ryggen
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADETS DOM
