FCN-analytiker efter målfesten mod FCM: Store fejl individuelt og kollektivt

FC Nordsjælland-analytikeren Frederik Birk slår fast, at holdet igen havde store defensive vanskeligheder efter 3-6-nederlaget til FC Midtjylland fredag.



Da FC Midtjylland slog FC Nordsjælland med 6-3, så var det samtidig også den kampe i Superligaens historie med sjetteflest scoringer. Det havde særligt noget at gøre med, at nordsjællænderne i næsten hele kampen spillede i undertal efter Mads Døhr Thychosens røde kort.

Herefter valgte FCN at spille i en 4-3-2-opstilling, og her kan Farum-klubbens analytiker Frederik Birk godt se, at det gik skævt for dem. Det fortæller han i et interview på FC Nordsjællands officielle hjemmeside.

Læs også:Marcondes om FC Midtjylland-ophold: Jeg fik glæden tilbage

– Jeg synes sådan set at et stykke hen ad vejen, får vi gjort det ok i det åbne spil. Men der var også en enkelt sekvens i anden halvleg, som vi desværre ikke får løst deres wide break through, hvilket gav 3-2 målet. Og det er klart at indkassere seks mål, uanset om vi er en mand i undertal, er alt for meget, siger han og fortsætter:

– To af dem er på straffespark plus en på en standard, så det er klart, at vi ikke kan være tilfredse med det defensive stykke arbejde. Igen blev der simpelthen lavet for store fejl både individuelt og kollektivt, ligesom det var tilfældet mod Brøndby. Og mod dygtige modstandere bliver det ikke overraskende straffet hårdt, lyder det fra Frederik Birk.

Forud for kampen havde FC Nordsjælland ikke scoret i fire kampe i træk, og derfor var der selvfølgelig noget at tage med sig fra kampen, da man fik kuglen i nettet tre gange.

– Men når vi kigger på billederne igen, så glæder vi os naturligvis over, at vi kunne få skabt chancer, og scoret tre mål, nu når vi ikke har scoret i fire kampe. Ironisk nok får vi scoret tre kasser, hvoraf to af disse kommer, hvor vi er en mand i undertal i en kamp mod de danske mestre, fortæller Birk.

Næste kamp for FC Nordsjælland er mod AGF på hjemmebane.





LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

Han er ny landstræner for Italien

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Åbner for Kasper Dolberg-bombe



LIVE

TransferLIVE: Carlo Holse præsenteret i MLS-klub

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Rodri er blevet opereret i ryggen

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Han kan blive det næste store Superliga-salg!