FCN-analytiker efter målfesten mod FCM: Store fejl individuelt og kollektivt

FC Nordsjælland-analytikeren Frederik Birk slår fast, at holdet igen havde store defensive vanskeligheder efter 3-6-nederlaget til FC Midtjylland fredag.



Da FC Midtjylland slog FC Nordsjælland med 6-3, så var det samtidig også den kampe i Superligaens historie med sjetteflest scoringer. Det havde særligt noget at gøre med, at nordsjællænderne i næsten hele kampen spillede i undertal efter Mads Døhr Thychosens røde kort.

Herefter valgte FCN at spille i en 4-3-2-opstilling, og her kan Farum-klubbens analytiker Frederik Birk godt se, at det gik skævt for dem. Det fortæller han i et interview på FC Nordsjællands officielle hjemmeside.

Læs også:Marcondes om FC Midtjylland-ophold: Jeg fik glæden tilbage

– Jeg synes sådan set at et stykke hen ad vejen, får vi gjort det ok i det åbne spil. Men der var også en enkelt sekvens i anden halvleg, som vi desværre ikke får løst deres wide break through, hvilket gav 3-2 målet. Og det er klart at indkassere seks mål, uanset om vi er en mand i undertal, er alt for meget, siger han og fortsætter:

– To af dem er på straffespark plus en på en standard, så det er klart, at vi ikke kan være tilfredse med det defensive stykke arbejde. Igen blev der simpelthen lavet for store fejl både individuelt og kollektivt, ligesom det var tilfældet mod Brøndby. Og mod dygtige modstandere bliver det ikke overraskende straffet hårdt, lyder det fra Frederik Birk.

Forud for kampen havde FC Nordsjælland ikke scoret i fire kampe i træk, og derfor var der selvfølgelig noget at tage med sig fra kampen, da man fik kuglen i nettet tre gange.

– Men når vi kigger på billederne igen, så glæder vi os naturligvis over, at vi kunne få skabt chancer, og scoret tre mål, nu når vi ikke har scoret i fire kampe. Ironisk nok får vi scoret tre kasser, hvoraf to af disse kommer, hvor vi er en mand i undertal i en kamp mod de danske mestre, fortæller Birk.

Næste kamp for FC Nordsjælland er mod AGF på hjemmebane.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Overraskende skifte lurer

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?