FCN-angriber: FCK er vant til at vinde

FC Nordsjællands Morten Nordstrand ser frem til opgøret mod FC København, der ganske givet vil være hævntørstige på lørdag.



Der er topkamp på programmet på lørdag, når FC København tager imod FC Nordsjælland i Parken. De to klubber er ikke bare i toppen af ligaen i denne sæson, det er også sidste års nummer et og to, der mødes.

I sidste sæson lå FC København længe til at vinde det danske mesterskab, men det endte som bekendt med guldmedaljer til FC Nordsjælland, og det har gjort ondt i FCK-lejren at se, at Farum-klubben nu har udsigt til Champions League.

Den tidligere FCK’er Morten Nordstrand er en af de spillere, der har udsigt til Champions League med FC Nordsjælland, og han tror, at FC København er meget sultne efter at tilbageerobre det danske mesterskab.

– Der er ingen tvivl om, at de rigtig gerne vil vinde i år. Nu vandt de ikke sidste år, og det er et hold og en klub, der ellers er vant til at vinde. Det vil de forsøge at gøre igen, men vi byder dem selvfølgelig trods og kommer med alt, hvad vi har. Så må vi se, om det er nok, siger Morten Nordstrand til tipsbladet.dk.

I sidste sæson spillede FC København og FC Nordsjælland flere spændende kampe, og Morten Nordstrand forventer endnu et interessant opgør i Parken på lørdag.

– Det bliver en seværdig kamp, håber jeg. Det er to hold, der har fået en god start på den nye sæson. Jeg synes, at FCK har spillet fint, og det har vi også selv. Det er nok to af de hold, der har scoret flest mål, der møder hinanden. Forhåbentligt bliver det seværdigt med noget flot spil. Der er mange spillere i form på begge hold, så det bliver rigtig spændende, siger Morten Nordstrand.

FC Nordsjælland møder FCK i den sidste kamp, inden klubben skal prøve kræfter med Champions League i næste uge, og på den måde er opgøret i Parken en god ‘opvarmning’ for FC Nordsjælland.

– Det kan man godt sige. Det er altid fint at komme op i tempo. FCK er per definition et af de bedste hold i Danmark, så vi får vores sag for. Vi har to svære udekampe i den næste uges tid, så det er en fin optakt, siger Morten Nordstrand, der samtidigt understreger, at FC Nordsjælland endnu ikke er begyndt at tænke på den kommende Champions League-kamp mod Shakhtar Donetsk.

– Nej, det begynder vi først at fokusere på efter den næste kamp. Den er så vigtig for os, så vi skal først igennem den. Så må vi kigge på det andet bagefter, og derfor vil jeg ikke kommentere det så meget, siger han.

Kampen mellem FC København og FC Nordsjælland bliver spillet lørdag klokken 19.00.





FC København-transfer går hele verden rundt


Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Overvejede at sige op

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Krævet fyret efter nedslagtning

‘Det var exceptionelt’

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Brøndby-profil træner ikke med

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

Rasende på Mohamed Salah

Taylor Swift til Brøndby?

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Dansker skifter cykelhold

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

17-årige Karl slår rekord

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Fremragende Kvistgaarden-melding

AGF – FC Nordsjælland

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Napoli-stjernes interview chokerer

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

Bekymrende nyt fra Vejle

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Godt nyt for FC Midtjylland

Tullberg: Det må ikke overraske os