FCN ansætter Carsten V. Jensen

Carsten V. Jensen bliver en del af den sportslige ledelse hos FC Nordsjælland.



Han har stået uden job i et års tid, men nu er Carsten V. Jensen tilbage i fodboldens verden. Carsten V. Jensen bliver således en del af den sportslige ledelse hos FC Nordsjælland. 

FC Nordsjælland laver en ny model for den sportslige ledelse, således at både Carsten V. Jensen og Jan Laursen vil have titel af sportschef. Carsten V. Jensens fokus i dagligdagen vil være på Superliga-sektoren, mens Jan Laursen vil have hovedfokus på at videreudvikle klubbens akademi og talentarbejde.

– Vores nytænkning sker med afsæt i ønsket om, at FCN altid skal angribe og  altid være i front i udviklingen af dansk fodbold. Hensigten er at sikre, at FCN som klub udvikler sig endnu mere, og at det bliver muligt for den sportslige ledelse at ”nå rundt i alle hjørner af maskinrummet”, der både favner et omfattende talentudviklingsarbejde og arbejdet med at implementere disse mange talenter og relationen til Superliga-truppen. Den meget grundige og lange dialog mellem de to sportschefer i ansættelsesfasen sikrer, at jeg er 100 % tryg ved denne model, og jeg er ret sikker på, vi får det stærkeste og mest erfarne sportschef-setup i Danmark, fortæller FC Nordsjællands bestyrelsesformand, Allan K. Pedersen til fcn.dk. 
 
Jan Laursen ser frem til at arbejde sammen med Carsten V. Jensen.
 
– Jeg ser meget frem til samarbejdet og muligheden for at kunne sparre med en dygtig kollega, som giver os endnu bedre muligheder for hele tiden at kunne fokusere både på strategi og eksekvering. FCN er en klub, der brænder for udvikling, og vi skal hele tiden jagte områder, hvor vi kan optimere os, og det sker bl.a. ved, at vi fra tid til anden får set på tingene med nye øjne og derigennem får friske indspark. I Carsten V. Jensen er jeg sikker på, vi får en mand, der tænker langsigtet, men også har erfaringen og forståelsen for, at vi er i en branche, hvor der også skal vindes kampe hver weekend.  
 
– Ligeledes vil dette nye setup give os ekstra tid og ressourcer til, at vi sammen får et øget fokus på vores mange dygtige folk i den sportslige sektor, så bl.a. kommunikation, uddannelse og det generelle samarbejde mellem ungdoms- og Superliga-afdelingen optimeres. Det er en klar ambition, at vores medarbejdere skal kunne mærke et tæt og tydeligt bånd lige fra vores yngste hold til Superliga-holdet, fortæller Jan Laursen.
 
Carsten V. Jensen har første arbejdsdag i FC Nordsjælland mandag. 


Viborg-boss afviser norsk storklub

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Danske klubber vil have ham

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FC København-handling går verden rundt 

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Endelig er der godt nyt!

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr