FCN-assistent før kamp: De har drillet os nogle gange

Assistenttræner Frank Hjortebjerg håber på at få brudt FC Nordsjællands negative stime mod Brøndby på søndag.



Søndag tager FC Nordsjælland imod Brøndby på Right to Dream Park, og ifølge assistenttræner i FC Nordsjælland, Frank Hjortebjerg, har de blå-gule før sat en kæp i hjulet for nordsjællænderne.

Det fortæller han til klubbens hjemmeside.

FC Nordsjælland har ikke vundet over Brøndby siden 2017, og den negative stime håber Hjortebjerg at gøre op med på søndag.

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

– Det (Brøndby, red.) er i hvert fald et hold, der har drillet os de sidste par gange, vi har mødt dem, hvor vi ikke rigtigt har været tilfredse med vores eget udtryk. Så det er vi selvfølgelig opsatte på at gøre noget ved, siger assistenttræneren.

– Vi vil gerne prøve at udfordre deres organisationer, så vi vil gerne have dem ned os stå, så de skal forsvare lavt. Derfor skal vi hurtigt og konstruktivt spille forbi deres førstepres. Og uanset hvor højt de lægger deres pres, så er det vigtigt, at vi formår at true deres bagrum.

Farum-klubben har på det seneste leveret nogle svingende præstationer i 3F Superligaen, hvor det både er blevet til 1-1 mod FC København og et nederlag til AGF.

Læs også:Brøndby-midt: FC Nordsjælland er en helt anden krig

Kritikken går på, at klubbens svingende præstationerne skyldes den unge trup, men den anklage tager Hjortebjerg ikke imod.

– Der er mange, der gerne vil skyde os i skoene, at det er, fordi vi spiller med unge spillere, at vores præstationer og resultater er svingende. Men vi vil jo i virkeligheden mene, at vi er virkelig stabile. Fordi det er de samme hold, vi ofte har problemer imod. Og det er de samme hold, som vi oftest har det godt med, forklarer Hjortebjerg.

– Så på den måde har det jo intet med alder at gøre. Det har noget at gøre med, hvordan de enkelte kampe udspiller sig.

Opgøret mellem FC Nordsjælland og Brøndby fløjtes i gang klokken 18.00 søndag aften.

Læs også:Rosted ser frem til mødet med FCN: Kunstgræs passer os godt
Læs også:FCN-keeper om skifte: Tiden er inde til et nyt eventyr
Læs også:Officielt: Guingamp henter FC Nordsjælland-målmand




I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub




LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Ked af hemmeligt FCK-skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Anton Gaaei-handel meldes død

FC København bekræfter transfer

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København