Rosted ser frem til mødet med FCN: Kunstgræs passer os godt

Sigurd Rosted mener, at det er gået godt i defensiven på det sidste, men nu gælder det en meget anderledes modstander for Brøndby, når de skal til Farum.



Brøndbys norske forsvarsspiller Sigurd Rosted har i de seneste kampe været en del af en meget solid bagkæde, og han er da også selv glad for de præstationer, som han har lagt for dagen.

Det fortæller han i et interview på Brøndbys officielle hjemmeside.

– Jeg synes, det er gået rigtig fint, efter vi er kommet tilbage på græs. Jeg har spillet nogle gode kampe og har en god følelse. Jeg håber selvfølgelig at kunne fortsætte i samme stil, siger han og fortsætter:

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

– Som forsvarsspiller er det selvfølgelig vigtigt at kunne tage temperaturen på kampene og vide, hvornår man skal gå højt i presset eller stille sig længere tilbage. Det, synes jeg, vi har gjort godt på det seneste, men det er klart, at alle kampe og modstandere er forskelige, og derfor er det naturligvis anderledes, hvordan man håndterer det fra kamp til kamp, lyder det fra Sigurd Rosted.

Næste kamp er på udebane mod FC Nordsjælland for Rosted og Brøndbys vedkommende. Her forventer nordmanden et opgør, som bliver meget levende end de tre foregående, der er endt 1-1 samlet.

– Vi havde en god oplevelse, sidst vi spillede der oppe, så vi håber, vi kan tage noget af det samme med på søndag. Vi er et godt spillende hold, og det er klart, at på kunstgræsset går det hurtigt med bolden, og det passer os egentlig godt. Det bliver vigtigt for os at spille fodbold. Det bliver ikke den samme krig, som det måske har været de tre seneste kampe, fortæller Rosted.

Læs også:Officielt: Guingamp henter FC Nordsjælland-målmand

Han forklarer endvidere, at det bliver en kamp, hvor det er vigtigt, at de sætter deres eget spil og har bolden mere end FC Nordsjælland.

Kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby spilles søndag klokken 18.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan FC København åbne mesterskabskampen?






LIVE

LIVE: Dansker lander stort job

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

José Mourinho vil have dansk stjerne

Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

UEFA med vild ændring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Southampton-chef: Straf er ude af proportioner

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’