Rosted ser frem til mødet med FCN: Kunstgræs passer os godt

Sigurd Rosted mener, at det er gået godt i defensiven på det sidste, men nu gælder det en meget anderledes modstander for Brøndby, når de skal til Farum.



Brøndbys norske forsvarsspiller Sigurd Rosted har i de seneste kampe været en del af en meget solid bagkæde, og han er da også selv glad for de præstationer, som han har lagt for dagen.

Det fortæller han i et interview på Brøndbys officielle hjemmeside.

– Jeg synes, det er gået rigtig fint, efter vi er kommet tilbage på græs. Jeg har spillet nogle gode kampe og har en god følelse. Jeg håber selvfølgelig at kunne fortsætte i samme stil, siger han og fortsætter:

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

– Som forsvarsspiller er det selvfølgelig vigtigt at kunne tage temperaturen på kampene og vide, hvornår man skal gå højt i presset eller stille sig længere tilbage. Det, synes jeg, vi har gjort godt på det seneste, men det er klart, at alle kampe og modstandere er forskelige, og derfor er det naturligvis anderledes, hvordan man håndterer det fra kamp til kamp, lyder det fra Sigurd Rosted.

Næste kamp er på udebane mod FC Nordsjælland for Rosted og Brøndbys vedkommende. Her forventer nordmanden et opgør, som bliver meget levende end de tre foregående, der er endt 1-1 samlet.

– Vi havde en god oplevelse, sidst vi spillede der oppe, så vi håber, vi kan tage noget af det samme med på søndag. Vi er et godt spillende hold, og det er klart, at på kunstgræsset går det hurtigt med bolden, og det passer os egentlig godt. Det bliver vigtigt for os at spille fodbold. Det bliver ikke den samme krig, som det måske har været de tre seneste kampe, fortæller Rosted.

Læs også:Officielt: Guingamp henter FC Nordsjælland-målmand

Han forklarer endvidere, at det bliver en kamp, hvor det er vigtigt, at de sætter deres eget spil og har bolden mere end FC Nordsjælland.

Kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby spilles søndag klokken 18.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan FC København åbne mesterskabskampen?




LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Patrick Mortensen færdig i AGF

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

De er interesseret i Christian Eriksen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Én død efter voldsom Champions League-fejring

Historisk finale! Han er verdens bedste

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

De vil gerne have Jens Jønsson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Kan sikre millioner til AGF

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub