Rosted ser frem til mødet med FCN: Kunstgræs passer os godt

Sigurd Rosted mener, at det er gået godt i defensiven på det sidste, men nu gælder det en meget anderledes modstander for Brøndby, når de skal til Farum.



Brøndbys norske forsvarsspiller Sigurd Rosted har i de seneste kampe været en del af en meget solid bagkæde, og han er da også selv glad for de præstationer, som han har lagt for dagen.

Det fortæller han i et interview på Brøndbys officielle hjemmeside.

– Jeg synes, det er gået rigtig fint, efter vi er kommet tilbage på græs. Jeg har spillet nogle gode kampe og har en god følelse. Jeg håber selvfølgelig at kunne fortsætte i samme stil, siger han og fortsætter:

Læs også:Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

– Som forsvarsspiller er det selvfølgelig vigtigt at kunne tage temperaturen på kampene og vide, hvornår man skal gå højt i presset eller stille sig længere tilbage. Det, synes jeg, vi har gjort godt på det seneste, men det er klart, at alle kampe og modstandere er forskelige, og derfor er det naturligvis anderledes, hvordan man håndterer det fra kamp til kamp, lyder det fra Sigurd Rosted.

Næste kamp er på udebane mod FC Nordsjælland for Rosted og Brøndbys vedkommende. Her forventer nordmanden et opgør, som bliver meget levende end de tre foregående, der er endt 1-1 samlet.

– Vi havde en god oplevelse, sidst vi spillede der oppe, så vi håber, vi kan tage noget af det samme med på søndag. Vi er et godt spillende hold, og det er klart, at på kunstgræsset går det hurtigt med bolden, og det passer os egentlig godt. Det bliver vigtigt for os at spille fodbold. Det bliver ikke den samme krig, som det måske har været de tre seneste kampe, fortæller Rosted.

Læs også:Officielt: Guingamp henter FC Nordsjælland-målmand

Han forklarer endvidere, at det bliver en kamp, hvor det er vigtigt, at de sætter deres eget spil og har bolden mere end FC Nordsjælland.

Kampen mellem FC Nordsjælland og Brøndby spilles søndag klokken 18.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Kan FC København åbne mesterskabskampen?






LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Smadrer transferrekord

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Dansk klub har lagt hele strategien om



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby tæt på ny forstærkning

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det er ufatteligt imponerende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…

‘Det var verdens undergang’

Er han løsningen i AGF?

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer