Optakt: FC Nordsjælland – Brøndby IF

De ligger side om side i tabellen, og vinderen af opgøret vil bevare en spinkel mulighed for at hente AGF på tredjepladsen.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Right to Dream Park, Farum
Slutspil: Mesterskabsspillet
Dommer: Mikkel Redder
På TV: Canal 9
Hashtag: #fcnbif #sldk

Holdnyt:
FC Nordsjælland:
Det har været lidt op og ned for Flemming Pedersens mandskab i mesterskabsspillet, men senest viste holdet klassen, da det endte med en sejr på 4-0 ude over AaB. Klubben ligger aktuelt nummer fire i Superligaen med samme pointantal som Brøndby – 45 – det er ni færre end AGF, der ligger på tredjepladsen.

Derfor er der behov for en sejr i dette opgør, hvis der skal være nogen som helst mulighed for at hente aarhusianerne.

FC Nordsjælland var senest uden Mads Døhr Thychosen, selv om han oprindeligt var udtaget til truppen. Han er med i truppen til kampen mod Brøndby. 

Jonathan Amon er færdig for sæsonen.

Brøndby IF:
Takket være Mikael Uhre fik Niels Frederiksens Brøndby et enkelt point ud af søndagens derby mod FC København, og nu skifter fokus så til Farum, hvor der venter en svær udekamp.

Brøndby har som bekendt solgt ud af guldet i form af Kamil Wilczek, Dominik Kaiser og Hany Mukhtar, og det har betydet, at Brøndby har større fokus på defensiven. Den defensiv bliver der brug for mod FC Nordsjælland, der er Superligaens mest scorende hold med 48 mål.

Til opgøret mod FC Nordsjælland er Niels Frederiksen uden Jesper Lindstrøm, der sidder over med karantæne.

Kevin Mensah er fortsat at være ude med en skade.

Karantæner:
FC Nordsjælland: Ingen
Brøndby IF: Jesper Lindstrøm

Bud på startopstillinger:
FC Nordsjælland: (4-3-3): Vindahl – Villadsen, Hansen, Yttergård Jenssen, Mesik – Kudus, Kofod, Diomande – Atanga, Damsgaard, Sadiq

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Rosted – Gammelby, Radosevic, Frendrup, Vigen, Jung – Hedlund, Mraz

Profilen:
Andreas Maxsø vender tilbage for at møde sin gamle klub. Det var her, han fik sit store gennembrud og gjorde det så godt, at han både kom på U21-landsholdet og siden blev solgt til udlandet. Nu er han i Brøndby ved at finde den imponerende form, der gjorde ham til en af landets mest lovende fodboldspillere.

Vidste du, at..:
Der plejer at være masser af mål, når de to hold mødes. I de seneste 14 opgør i Farum mellem de to mandskaber er der blevet scoret, og i fire af de seneste fem kampe i Farum har der været mindst fire scoringer.

Dom:
Det tegner til at blive en ganske underholdende affære mellem to hold, der normalt spiller målrige kampe mod hinanden.

De ligger aktuelt side om side i tabellen, og vinderen af opgøret bevaret et spinkelt håb om at hente AGF på Superligaens tredjeplads.

Det kan sagtens gå hen og blive målrigt igen, selv om Brøndby er blevet et mere defensivt og kontrollerende hold, for FCN har rigeligt med dåseåbnere og kvalitet i offensiven i form af spillere som Mikkel Damsgaard.

Underholdende fodbold og en fed fodboldkamp kan være i vente. 3-2 til FCN, der udnytter hjemmebanefordelen og det hurtige underlag.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Målfarlig landsholdsspiller håber på besøg fra Kasper Hjulmand
Læs også:David Nielsen hylder ung AGF’er: Et hoved i europæisk topklasse
Læs også:AGF er plaget af skader før fredagens Superliga-opgør
Læs også:Optakt: AGF – AaB
Læs også:AGF-boss: “PC” får lidt mere at arbejde med næste år



LIVE

TransferLIVE: FCK-stjernes agent reagerer


Afsløring: Superliga-bud på Esbjerg-angriber

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

Tottenham præsenterer FC København-emne

FC København bekræfter

‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

FC København har spændende hollænder på blokken

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Brøndby ansætter teknisk direktør

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

I dag kan Moukoko komme i kamp for FCK



Gylden chance for Roony Bardghji

FCM-spiller solgt – her er prisen

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Tengstedt på plads i ny klub

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk



Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland



De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek