I den seneste uge har Superligaen fundet sin første nedrykker, og i den kommende runde kan man finde det andet af tre hold, der rykker ud.
Silkeborg IF rykkede ud, da man for en lille uge siden tabte til SønderjyskE, og nu er det Esbjerg fB, der har kniven for struben før opgøret mod Hobro IK i Hobro.
Lad os se nærmere på, hvad vi skal søger at få besvaret i den kommende runde af Superligaen.
Hvilket hold bevarer en spinkel mulighed for at vinde bronze?
FC Nordsjælland eller Brøndby? De to klubber ligger lige nu side om side på fjerde- og femtepladsen i Superligaen, ni point efter AGF. Holdene mødes i Farum, og uafgjort sætter formentlig begge klubber skakmat i jagten på tredjepladsen og AGF.
Læs også:Corona rammer: AGF forventer mindre overskud i denne sæson
Kan et af holdene vinde opgøret, vil det mandskab bevare en spinkel mulighed for at indhente de velspillende aarhusianere, der hjemme møder et AaB-hold i forfærdelig form.
Hvem det bliver af de to mandskaber, der holder sig inde i kampen om tredjepladsen og bronzemedaljerne, afgøres søndag klokken 18.00.
Finder Superligaen sin anden af tre nedrykkere på søndag?
Det var et katastrofalt nederlag for Esbjerg fB senest, hvor man tabte med 1-3 hjemme til Hobro IK, og dermed er bundproppen i pulje 2 presset til det yderste. Sejr, og man holder sig inde i kampen om at blive treer og undgå direkte nedrykning, uafgjort, og man er fem point efter Hobro med bare to kampe igen og er dermed tæt på nedrykning. Nederlag, og man rykker med sikkerhed ud.
Esbjerg kan trøste sig med, at holdet spillede en godkendt kamp mod Hobro, men defensivt blev der lavet lidt for mange fejl, ligesom man ikke selv fik sparket mulighederne ind.
Læs også:Optakt: SønderjyskE – Silkeborg IF
Uafgjort er tæt på ubrugeligt for EfB, så vestjyderne skal jagte de tre point mod nedrykningsrivalerne Hobro.
Åbner FC København mesterskabskampen?
Hvis FC Midtjylland vinder på søndag mod FC København, er løbet kørt i kampen om mesterskabet. Ikke matematisk, men det er stort set umuligt at se FCK hente 11 point på FCM med seks runder igen af sæsonen. Uafgjort vil også gøre det meget svært.
Men vinder FCK, er kampen om mesterskabet åben igen. Så vil der med seks runder tilbage være fem point mellem de to hold.
Derfor skal hjemmeholdet FCK simpelthen have sat tryk under kedlerne og have sig en sejr mod FC Midtjylland. Lykkes det, vil FCM måske endda ryste en smule i bukserne, da det vil være det andet nederlag i træk for holdet. Ligesom det vil være tredje nederlag i skes kampe, siden Superligaen vendte tilbage efter coronapausen.
Kan Ståle Solbakkens skadesplagede mandskab vinde over topholdet?
Læs også:Nicki Bille debuterede i Dyrehaven: Videre i pokalen
Læs også:Overlevelsen er i hus: Nu skal Horsens-keeper opereres
Læs også:Tidligere Randers-angriber fravalgt i svensk klub: Jeg aner ikke hvorfor
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
