Superliga-spørgsmål: Kan FC København åbne mesterskabskampen?

De forsvarende danske mestre kan med en sejr på søndag åbne for mesterskabskampen denne sæson. Her er de ting, vi skal have svar på i denne runde i Superligaen.



I den seneste uge har Superligaen fundet sin første nedrykker, og i den kommende runde kan man finde det andet af tre hold, der rykker ud.

Silkeborg IF rykkede ud, da man for en lille uge siden tabte til SønderjyskE, og nu er det Esbjerg fB, der har kniven for struben før opgøret mod Hobro IK i Hobro.

Lad os se nærmere på, hvad vi skal søger at få besvaret i den kommende runde af Superligaen.

Hvilket hold bevarer en spinkel mulighed for at vinde bronze?

FC Nordsjælland eller Brøndby? De to klubber ligger lige nu side om side på fjerde- og femtepladsen i Superligaen, ni point efter AGF. Holdene mødes i Farum, og uafgjort sætter formentlig begge klubber skakmat i jagten på tredjepladsen og AGF.

Læs også:Corona rammer: AGF forventer mindre overskud i denne sæson

Kan et af holdene vinde opgøret, vil det mandskab bevare en spinkel mulighed for at indhente de velspillende aarhusianere, der hjemme møder et AaB-hold i forfærdelig form.

Hvem det bliver af de to mandskaber, der holder sig inde i kampen om tredjepladsen og bronzemedaljerne, afgøres søndag klokken 18.00.

Finder Superligaen sin anden af tre nedrykkere på søndag?

Det var et katastrofalt nederlag for Esbjerg fB senest, hvor man tabte med 1-3 hjemme til Hobro IK, og dermed er bundproppen i pulje 2 presset til det yderste. Sejr, og man holder sig inde i kampen om at blive treer og undgå direkte nedrykning, uafgjort, og man er fem point efter Hobro med bare to kampe igen og er dermed tæt på nedrykning. Nederlag, og man rykker med sikkerhed ud.

Esbjerg kan trøste sig med, at holdet spillede en godkendt kamp mod Hobro, men defensivt blev der lavet lidt for mange fejl, ligesom man ikke selv fik sparket mulighederne ind.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – Silkeborg IF

Uafgjort er tæt på ubrugeligt for EfB, så vestjyderne skal jagte de tre point mod nedrykningsrivalerne Hobro.

Åbner FC København mesterskabskampen?

Hvis FC Midtjylland vinder på søndag mod FC København, er løbet kørt i kampen om mesterskabet. Ikke matematisk, men det er stort set umuligt at se FCK hente 11 point på FCM med seks runder igen af sæsonen. Uafgjort vil også gøre det meget svært.

Men vinder FCK, er kampen om mesterskabet åben igen. Så vil der med seks runder tilbage være fem point mellem de to hold.

Derfor skal hjemmeholdet FCK simpelthen have sat tryk under kedlerne og have sig en sejr mod FC Midtjylland. Lykkes det, vil FCM måske endda ryste en smule i bukserne, da det vil være det andet nederlag i træk for holdet. Ligesom det vil være tredje nederlag i skes kampe, siden Superligaen vendte tilbage efter coronapausen.

Kan Ståle Solbakkens skadesplagede mandskab vinde over topholdet?

Læs også:Nicki Bille debuterede i Dyrehaven: Videre i pokalen
Læs også:Overlevelsen er i hus: Nu skal Horsens-keeper opereres
Læs også:Tidligere Randers-angriber fravalgt i svensk klub: Jeg aner ikke hvorfor


I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Han peger på Simon Kjær

Overvejer Mathias Jensen-køb

– Du har udstråling som tagpap

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

Fælder dom over Højlund

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Presset Frank: Her er vores store problem

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Henter dansker – får god pakke

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!