Optakt: SønderjyskE – Silkeborg IF

Allerede nedrykkede Silkeborg kommer på besøg i Haderslev, hvor SønderjyskE kæmper for overlevelse og kan se frem til en pokalfinale fire dage senere.



Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Slutspil: Gruppespil – pulje 1
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjesif #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Det var en vigtig sejr, SønderjyskE vandt over Silkeborg IF i seneste runde. Dermed fordømte holdet SIF til direkte nedrykning og sikrede samtidig sig selv mod samme skæbne. SønderjyskE sneg sig også foran Lyngby BK i kampen om den andenplads i gruppen, der betyder overlevelse, i stedet for tredjepladsen, der betyder nedrykningsplayoff.

Nu venter så endnu et opgør mod Silkeborg – det tredje af sin slags i juni måned – og det skal blive spændende at se, hvordan cheftræner Glen Riddersholm prioriterer kampen. En sejr vil betyde alverden for SønderjyskE, der dog også spiller pokalfinale på onsdag.

Det er klubbens første af slagsen i historien, og vinder den, vil det være dens første titel. I et allerede presset kampprogram skal spillernes belastning doseres helt rigtigt.

SønderjyskE kæmper nemlig også med en række afbud i øjeblikket. Dels har Patrick Banggaard karantæne, mens Jeppe Simonsen, Marc Pedersen og Theofanis Mavrommatis alle sidder ude med skader. Til gengæld er Joao Pereira og Rilwan Hassan tilbage fra skade, mens Johan Absalonsen træder ud af sin karantæne.

Silkeborg IF:
Det er forbi for Silkeborg. Holdet blev som det første i denne sæson sendt i 1. division, så det har ikke andet end æren og kosmetik at spille for i de tre resterende kampe. Spørgsmålet er, hvad det gør ved spillernes motivation.

Mens Silkeborgs præstationer og resultater i resten af sæsonen ikke gør nogen forskel for holdet selv, er de afgørende for de tre andre hold i gruppen. SIF møder både SønderjyskE, Lyngby og OB, der alle befinder sig inden for seks point af hinanden. Dermed kan Silkeborg blive gruppens kongemager i de kommende uger.

Midt i al sorgen over endnu en nedrykning titter en positiv Silkeborg-historie frem. Gustav Dahl har gennem to år været plaget af skader, men han er tilbage i truppen mod SønderjyskE. Han var udtaget til den 19 mand store trup i seneste runde og blev siet fra til allersidst. Det er dog det tætteste, han har været på at spille en gældende kamp siden maj 2018.

Læs også:Lang karantæneliste: Ni mand er ude i den kommende runde

Den næste lige så uheldige Milan Massop er til gengæld stadig skadet, mens også Magnus Mattsson og Shkodran Maholli sidder ude i øjeblikket. Derudover har Kees Luijckx karantæne.

Karantæne:
SønderjyskE: Patrick Banggaard
Silkeborg IF: Kees Luijckx

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Mielitz – Bah, Kanstrup, Gartenmann, Vinderslev – Albæk, Mpindi, Jonsson – ”Greko” Jakobsen, Jacobsen, Eskesen

Silkeborg IF (4-3-3): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Møller – Kaalund, Lesniak, Madsen – Vallys, Brumado, Moberg

Profilen:
Hvis hverken Joao Pereira eller Nicholas Marfelt er klar til at spille, skal Glen Riddersholm tænke alternativt på venstre back. Det kan betyde, at Rasmus Vinderslev, der oprindeligt er midtbanespiller, må vikariere. Det har han tidligere gjort i højre side, så backen er ikke komplet uvant for ham, men heller ikke hans naturlige position.

Vidste du, at..:
SønderjyskE’s sejr over Silkeborg i seneste runde var faktisk en sjælden en af slagsen. De to har hold mødt hinanden 19 gange i det seneste årti, og SønderjyskE har vundet bare tre af de opgør.

Dom:
Selv om SønderjyskE er hårdt ramt af skader og karantæne, og holdet har en pokalfinale at se frem til, bør motivationen udgøre forskellen. SønderjyskE har selve sin overlevelse i Superligaen at spille for, mens Silkeborg reelt ikke har noget.

Det kommer til udtryk lørdag eftermiddag, tror vi. SønderjyskE vinder 1-0.

Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Læs også:Mere end 500 mennesker får adgang til pokalfinalen




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona vandt 7-2

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Troels Bech slår fast: Glem det!

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Enorme Superliga-talenter udtaget

Presset træner vil rotere mod FCM

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Voldsom udmelding om Froholdt

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Han har været en åbenbaring!

Interessant afsløring

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer