Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Slutspil: Gruppespil – pulje 1
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjesif #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Det var en vigtig sejr, SønderjyskE vandt over Silkeborg IF i seneste runde. Dermed fordømte holdet SIF til direkte nedrykning og sikrede samtidig sig selv mod samme skæbne. SønderjyskE sneg sig også foran Lyngby BK i kampen om den andenplads i gruppen, der betyder overlevelse, i stedet for tredjepladsen, der betyder nedrykningsplayoff.
Nu venter så endnu et opgør mod Silkeborg – det tredje af sin slags i juni måned – og det skal blive spændende at se, hvordan cheftræner Glen Riddersholm prioriterer kampen. En sejr vil betyde alverden for SønderjyskE, der dog også spiller pokalfinale på onsdag.
Det er klubbens første af slagsen i historien, og vinder den, vil det være dens første titel. I et allerede presset kampprogram skal spillernes belastning doseres helt rigtigt.
SønderjyskE kæmper nemlig også med en række afbud i øjeblikket. Dels har Patrick Banggaard karantæne, mens Jeppe Simonsen, Marc Pedersen og Theofanis Mavrommatis alle sidder ude med skader. Til gengæld er Joao Pereira og Rilwan Hassan tilbage fra skade, mens Johan Absalonsen træder ud af sin karantæne.
Silkeborg IF:
Det er forbi for Silkeborg. Holdet blev som det første i denne sæson sendt i 1. division, så det har ikke andet end æren og kosmetik at spille for i de tre resterende kampe. Spørgsmålet er, hvad det gør ved spillernes motivation.
Mens Silkeborgs præstationer og resultater i resten af sæsonen ikke gør nogen forskel for holdet selv, er de afgørende for de tre andre hold i gruppen. SIF møder både SønderjyskE, Lyngby og OB, der alle befinder sig inden for seks point af hinanden. Dermed kan Silkeborg blive gruppens kongemager i de kommende uger.
Midt i al sorgen over endnu en nedrykning titter en positiv Silkeborg-historie frem. Gustav Dahl har gennem to år været plaget af skader, men han er tilbage i truppen mod SønderjyskE. Han var udtaget til den 19 mand store trup i seneste runde og blev siet fra til allersidst. Det er dog det tætteste, han har været på at spille en gældende kamp siden maj 2018.
Læs også:Lang karantæneliste: Ni mand er ude i den kommende runde
Den næste lige så uheldige Milan Massop er til gengæld stadig skadet, mens også Magnus Mattsson og Shkodran Maholli sidder ude i øjeblikket. Derudover har Kees Luijckx karantæne.
Karantæne:
SønderjyskE: Patrick Banggaard
Silkeborg IF: Kees Luijckx
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Mielitz – Bah, Kanstrup, Gartenmann, Vinderslev – Albæk, Mpindi, Jonsson – ”Greko” Jakobsen, Jacobsen, Eskesen
Silkeborg IF (4-3-3): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Møller – Kaalund, Lesniak, Madsen – Vallys, Brumado, Moberg
Profilen:
Hvis hverken Joao Pereira eller Nicholas Marfelt er klar til at spille, skal Glen Riddersholm tænke alternativt på venstre back. Det kan betyde, at Rasmus Vinderslev, der oprindeligt er midtbanespiller, må vikariere. Det har han tidligere gjort i højre side, så backen er ikke komplet uvant for ham, men heller ikke hans naturlige position.
Vidste du, at..:
SønderjyskE’s sejr over Silkeborg i seneste runde var faktisk en sjælden en af slagsen. De to har hold mødt hinanden 19 gange i det seneste årti, og SønderjyskE har vundet bare tre af de opgør.
Dom:
Selv om SønderjyskE er hårdt ramt af skader og karantæne, og holdet har en pokalfinale at se frem til, bør motivationen udgøre forskellen. SønderjyskE har selve sin overlevelse i Superligaen at spille for, mens Silkeborg reelt ikke har noget.
Det kommer til udtryk lørdag eftermiddag, tror vi. SønderjyskE vinder 1-0.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Læs også:Mere end 500 mennesker får adgang til pokalfinalen
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Voldsomt transferønske til FCK
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Chokskifte for Wessam Abou Ali?
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 16
EKSKLUSIVT
Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
TOPNYHED
Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
AVIS
Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham
AGF på rov i Hobro IK
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
NYHEDER
Rune deler nyt: Er rejst til Qatar
Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’
NYHEDER
Vender hjem til AaB
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand får stryg af Haaland & City
Randers FC og OB spiller uafgjort
EKSKLUSIVT
‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
