Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Slutspil: Gruppespil – pulje 1
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjesif #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Det var en vigtig sejr, SønderjyskE vandt over Silkeborg IF i seneste runde. Dermed fordømte holdet SIF til direkte nedrykning og sikrede samtidig sig selv mod samme skæbne. SønderjyskE sneg sig også foran Lyngby BK i kampen om den andenplads i gruppen, der betyder overlevelse, i stedet for tredjepladsen, der betyder nedrykningsplayoff.
Nu venter så endnu et opgør mod Silkeborg – det tredje af sin slags i juni måned – og det skal blive spændende at se, hvordan cheftræner Glen Riddersholm prioriterer kampen. En sejr vil betyde alverden for SønderjyskE, der dog også spiller pokalfinale på onsdag.
Det er klubbens første af slagsen i historien, og vinder den, vil det være dens første titel. I et allerede presset kampprogram skal spillernes belastning doseres helt rigtigt.
SønderjyskE kæmper nemlig også med en række afbud i øjeblikket. Dels har Patrick Banggaard karantæne, mens Jeppe Simonsen, Marc Pedersen og Theofanis Mavrommatis alle sidder ude med skader. Til gengæld er Joao Pereira og Rilwan Hassan tilbage fra skade, mens Johan Absalonsen træder ud af sin karantæne.
Silkeborg IF:
Det er forbi for Silkeborg. Holdet blev som det første i denne sæson sendt i 1. division, så det har ikke andet end æren og kosmetik at spille for i de tre resterende kampe. Spørgsmålet er, hvad det gør ved spillernes motivation.
Mens Silkeborgs præstationer og resultater i resten af sæsonen ikke gør nogen forskel for holdet selv, er de afgørende for de tre andre hold i gruppen. SIF møder både SønderjyskE, Lyngby og OB, der alle befinder sig inden for seks point af hinanden. Dermed kan Silkeborg blive gruppens kongemager i de kommende uger.
Midt i al sorgen over endnu en nedrykning titter en positiv Silkeborg-historie frem. Gustav Dahl har gennem to år været plaget af skader, men han er tilbage i truppen mod SønderjyskE. Han var udtaget til den 19 mand store trup i seneste runde og blev siet fra til allersidst. Det er dog det tætteste, han har været på at spille en gældende kamp siden maj 2018.
Læs også:Lang karantæneliste: Ni mand er ude i den kommende runde
Den næste lige så uheldige Milan Massop er til gengæld stadig skadet, mens også Magnus Mattsson og Shkodran Maholli sidder ude i øjeblikket. Derudover har Kees Luijckx karantæne.
Karantæne:
SønderjyskE: Patrick Banggaard
Silkeborg IF: Kees Luijckx
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Mielitz – Bah, Kanstrup, Gartenmann, Vinderslev – Albæk, Mpindi, Jonsson – ”Greko” Jakobsen, Jacobsen, Eskesen
Silkeborg IF (4-3-3): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Møller – Kaalund, Lesniak, Madsen – Vallys, Brumado, Moberg
Profilen:
Hvis hverken Joao Pereira eller Nicholas Marfelt er klar til at spille, skal Glen Riddersholm tænke alternativt på venstre back. Det kan betyde, at Rasmus Vinderslev, der oprindeligt er midtbanespiller, må vikariere. Det har han tidligere gjort i højre side, så backen er ikke komplet uvant for ham, men heller ikke hans naturlige position.
Vidste du, at..:
SønderjyskE’s sejr over Silkeborg i seneste runde var faktisk en sjælden en af slagsen. De to har hold mødt hinanden 19 gange i det seneste årti, og SønderjyskE har vundet bare tre af de opgør.
Dom:
Selv om SønderjyskE er hårdt ramt af skader og karantæne, og holdet har en pokalfinale at se frem til, bør motivationen udgøre forskellen. SønderjyskE har selve sin overlevelse i Superligaen at spille for, mens Silkeborg reelt ikke har noget.
Det kommer til udtryk lørdag eftermiddag, tror vi. SønderjyskE vinder 1-0.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Læs også:Mere end 500 mennesker får adgang til pokalfinalen
LIVE
VM-LIVE: ‘Så skal Tyskland-træner ud’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Nye regler ved VM: Dommere kan give helt ny straf
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Har talt med Bruno Fernandes om transfer
AVIS
‘Det er slut’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
FANKLUBBEN
