Kampfakta:
Kampstart: Lørdag klokken 18.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Slutspil: Gruppespil – pulje 1
Dommer: Benjamin Willaume-Jantzen
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #sjesif #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Det var en vigtig sejr, SønderjyskE vandt over Silkeborg IF i seneste runde. Dermed fordømte holdet SIF til direkte nedrykning og sikrede samtidig sig selv mod samme skæbne. SønderjyskE sneg sig også foran Lyngby BK i kampen om den andenplads i gruppen, der betyder overlevelse, i stedet for tredjepladsen, der betyder nedrykningsplayoff.
Nu venter så endnu et opgør mod Silkeborg – det tredje af sin slags i juni måned – og det skal blive spændende at se, hvordan cheftræner Glen Riddersholm prioriterer kampen. En sejr vil betyde alverden for SønderjyskE, der dog også spiller pokalfinale på onsdag.
Det er klubbens første af slagsen i historien, og vinder den, vil det være dens første titel. I et allerede presset kampprogram skal spillernes belastning doseres helt rigtigt.
SønderjyskE kæmper nemlig også med en række afbud i øjeblikket. Dels har Patrick Banggaard karantæne, mens Jeppe Simonsen, Marc Pedersen og Theofanis Mavrommatis alle sidder ude med skader. Til gengæld er Joao Pereira og Rilwan Hassan tilbage fra skade, mens Johan Absalonsen træder ud af sin karantæne.
Silkeborg IF:
Det er forbi for Silkeborg. Holdet blev som det første i denne sæson sendt i 1. division, så det har ikke andet end æren og kosmetik at spille for i de tre resterende kampe. Spørgsmålet er, hvad det gør ved spillernes motivation.
Mens Silkeborgs præstationer og resultater i resten af sæsonen ikke gør nogen forskel for holdet selv, er de afgørende for de tre andre hold i gruppen. SIF møder både SønderjyskE, Lyngby og OB, der alle befinder sig inden for seks point af hinanden. Dermed kan Silkeborg blive gruppens kongemager i de kommende uger.
Midt i al sorgen over endnu en nedrykning titter en positiv Silkeborg-historie frem. Gustav Dahl har gennem to år været plaget af skader, men han er tilbage i truppen mod SønderjyskE. Han var udtaget til den 19 mand store trup i seneste runde og blev siet fra til allersidst. Det er dog det tætteste, han har været på at spille en gældende kamp siden maj 2018.
Læs også:Lang karantæneliste: Ni mand er ude i den kommende runde
Den næste lige så uheldige Milan Massop er til gengæld stadig skadet, mens også Magnus Mattsson og Shkodran Maholli sidder ude i øjeblikket. Derudover har Kees Luijckx karantæne.
Karantæne:
SønderjyskE: Patrick Banggaard
Silkeborg IF: Kees Luijckx
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-3-3): Mielitz – Bah, Kanstrup, Gartenmann, Vinderslev – Albæk, Mpindi, Jonsson – ”Greko” Jakobsen, Jacobsen, Eskesen
Silkeborg IF (4-3-3): Romo – Carstensen, Alves, Hagelskjær, Møller – Kaalund, Lesniak, Madsen – Vallys, Brumado, Moberg
Profilen:
Hvis hverken Joao Pereira eller Nicholas Marfelt er klar til at spille, skal Glen Riddersholm tænke alternativt på venstre back. Det kan betyde, at Rasmus Vinderslev, der oprindeligt er midtbanespiller, må vikariere. Det har han tidligere gjort i højre side, så backen er ikke komplet uvant for ham, men heller ikke hans naturlige position.
Vidste du, at..:
SønderjyskE’s sejr over Silkeborg i seneste runde var faktisk en sjælden en af slagsen. De to har hold mødt hinanden 19 gange i det seneste årti, og SønderjyskE har vundet bare tre af de opgør.
Dom:
Selv om SønderjyskE er hårdt ramt af skader og karantæne, og holdet har en pokalfinale at se frem til, bør motivationen udgøre forskellen. SønderjyskE har selve sin overlevelse i Superligaen at spille for, mens Silkeborg reelt ikke har noget.
Det kommer til udtryk lørdag eftermiddag, tror vi. SønderjyskE vinder 1-0.
Læs også:Superliga powerranking: AGF i top, ros til Brøndby og fjerdeplads til FCM
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Læs også:Mere end 500 mennesker får adgang til pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
AGF mangler flere profiler mod OB
Manchester United kan afslutte viral gimmick
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
