Da FC Nordsjælland og AaB stødte sammen søndag eftermiddag fik Emmanuel Ogura en uheldig hovedrolle.
FC Nordsjælland-målmanden begik således en stor fejl ved 2-0-målet til AaB, der vandt med samme cifre.
FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen fortæller, at klubben generelt er tilfreds med målmanden, men understreger, at han ikke er superligamålmand endnu.
– Jeg er ganske rolig ved Emmanuel Ogura. Han har på ingen måde virket usikker, men vi ved, at han ikke er superligamålmand endnu. Vi skal stadig vente på, at han udvikler sig.
– Men det var selvfølgelig meget ærgerligt, at han valgte at gå efter bolden, for den var på vej forbi mål.
FC Nordsjælland har efter sommerens salg af sidste sæsons førstekeeper, Peter Vindahl, haft udfordringer på målmandspositionen.
Men den lejede keeper Eduardo Dos Santos Haesler – også kaldet “Dudu” – er ved at finde sit niveau, vurderer Flemming Pedersen.
Derfor er FC Nordsjælland lige nu tilfreds med klubbens tre målmænd – inklusiv det 18-årige talent Andreas Gülstorff.
– Dudu er ved at være tilbage på sit topniveau, så der er meget stor konkurrence på målmandsposten, siger Pedersen.
Emmanuel Ogura selv fortæller, at det var en svær situation at navigere i, selv om det lignede et drop.
– Det var en meget svær beslutning at træffe, for det var et godt frispark. Jeg skulle reagere hurtigt, og jeg gjorde mit bedste for at hjælpe holdet.
– Det var bare uheldigt, siger Ogura.
Om han fortsat skal være førstemålmand i FC Nordsjælland, er dog Flemming Pedersens beslutning, understreger han.
– Jeg synes generelt, at mine præstationer har været gode, men jeg er stadig en ung målmand, så jeg har masser at lære endnu, siger han.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER
