FC Nordsjælland åbnede mesterskabsspillet med en stor skalp, da FC Midtjylland på udebane blev besejret med 3-2.
Nordsjællænderne kom foran 3-0 og var bedst i størstedelen af kampen, men i slutminutterne trykkede hjemmeholdet på, og kun en redning på målstregen fra Jeppe Tverskov holdt FCM fra at fuldende comebacket.
Med nederlaget glider FCM ned på andenpladsen, efter at Brøndby tidligere mandag vandt 2-1 i Parken mod FC København. FCM har to point op til topholdet.
De tre point sender FCN på 40 point på fjerdepladsen, hvilket er fire mere end AGF, der senere mandag møder Silkeborg.
FCN startede opgøret mandag eftermiddag i Herning klart bedst.
Gæsterne lykkedes med deres boldbesiddende angrebsspil, og midt i første halvleg kom nordsjællænderne også i front, da et afrettet skud fra Daniel Svensson passerede Jonas Lössl i FCM-målet.
Mod slutningen af første halvleg overtog FCM mere af boldbesiddelsen, men hjemmeholdet manglede idéer, hvilket gjorde det nemt for FCN's defensiv at holde FCM fra fadet.
Fra anden halvlegs start fortsatte FCN de gode takter.
Syv minutter efter pausen udnyttede gæsternes Oliver Antman en stor fejl fra midtstopper Mads Bech Sørensen, der serverede bolden i fødderne på Ibrahim Osman, der efterfølgende assisterede Antman.
Blot to minutter senere blev ondt værre for hjemmeholdet, da Andreas Schelderup sendte bolden ind i fødderne på Marcus Ingvartsen, der uden problemer kunne gøre det til 3-0.
FCM var fortsat en del på bolden, men Thomas Thomasbergs tropper var stort set kun farlige på dødbolde.
Netop en dødbold bragte midtjyderne på tavlen efter 66 minutter, da bolden efter et langt indkast endte i panden på indskiftede Charles, der headede en portion håb ind i hjemmeholdet.
Ti minutter før tid kom der for alvor spænding i opgøret, da FCN's Jeppe Tverskov lavede en kæmpebrøler, som FCM's spydspids Cho Gue-Sung kynisk omsatte til scoring.
Derfra pressede FCM på for en udligning. Tættest på var midtjyderne to minutter før tid, hvor Tverskov reddede gæsterne på stregen. Tættere kom hjemmeholdet ikke på at fuldende comebacket.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst