FCN stikker en kæp i hjulet på FCM’s guldchancer

Det holdt hårdt i slutminutterne, men FCN fastholdt føringen og slog FCM 3-2 i Superligaens mesterskabsspil.



FC Nordsjælland åbnede mesterskabsspillet med en stor skalp, da FC Midtjylland på udebane blev besejret med 3-2.

Nordsjællænderne kom foran 3-0 og var bedst i størstedelen af kampen, men i slutminutterne trykkede hjemmeholdet på, og kun en redning på målstregen fra Jeppe Tverskov holdt FCM fra at fuldende comebacket.

Med nederlaget glider FCM ned på andenpladsen, efter at Brøndby tidligere mandag vandt 2-1 i Parken mod FC København. FCM har to point op til topholdet.

De tre point sender FCN på 40 point på fjerdepladsen, hvilket er fire mere end AGF, der senere mandag møder Silkeborg.

FCN startede opgøret mandag eftermiddag i Herning klart bedst.

Gæsterne lykkedes med deres boldbesiddende angrebsspil, og midt i første halvleg kom nordsjællænderne også i front, da et afrettet skud fra Daniel Svensson passerede Jonas Lössl i FCM-målet.

Mod slutningen af første halvleg overtog FCM mere af boldbesiddelsen, men hjemmeholdet manglede idéer, hvilket gjorde det nemt for FCN's defensiv at holde FCM fra fadet.

Fra anden halvlegs start fortsatte FCN de gode takter.

Syv minutter efter pausen udnyttede gæsternes Oliver Antman en stor fejl fra midtstopper Mads Bech Sørensen, der serverede bolden i fødderne på Ibrahim Osman, der efterfølgende assisterede Antman.

Blot to minutter senere blev ondt værre for hjemmeholdet, da Andreas Schelderup sendte bolden ind i fødderne på Marcus Ingvartsen, der uden problemer kunne gøre det til 3-0.

FCM var fortsat en del på bolden, men Thomas Thomasbergs tropper var stort set kun farlige på dødbolde.

Netop en dødbold bragte midtjyderne på tavlen efter 66 minutter, da bolden efter et langt indkast endte i panden på indskiftede Charles, der headede en portion håb ind i hjemmeholdet.

Ti minutter før tid kom der for alvor spænding i opgøret, da FCN's Jeppe Tverskov lavede en kæmpebrøler, som FCM's spydspids Cho Gue-Sung kynisk omsatte til scoring.

Derfra pressede FCM på for en udligning. Tættest på var midtjyderne to minutter før tid, hvor Tverskov reddede gæsterne på stregen. Tættere kom hjemmeholdet ikke på at fuldende comebacket.

/ritzau/



Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

‘Han skal ingen steder’

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Er dette Oliver Christensens næste klub?

Aldrig nogensinde FCK

– Han er fuldstændig vanvittig

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

I chok over Nicolai Poulsen

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Mohamed Salah har sagt undskyld

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Storklubber følger FCN-juvel

United vil gå all in på Premier League-stjerne

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Brøndby takker nej til to spillere

Vild Diant Ramaj-historie

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Ole Palmå færdig i Brøndby IF

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Dansk stjerne pønser på klubskifte

Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag

Hollandsk klub jagter Fredericia-profil

Overraskende nyt om Lukas Engel

Har snakket med Jelert – det er “bullshit”

Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl

Antonsens drøm slukket

– Når jeg var alene, græd jeg

FCK straffes – Sektion 12 lukkes