FCN knækket i Haderslev

FC Nordsjællands gulddrømme led et bræk, da SønderjyskE overraskende vandt 1-0 over de formstærke Farum-drenge.



Et simpelt kig i historiebøgerne fortæller, at påskedagene spiller en meget vigtig rolle for, hvem der efter 33. spillerunder kan lade sig hylde som danske mestre. Derfor var skærtorsdagens udekamp mod SønderjyskE særdeles vigtig for FC Nordsjælland i klubbens bestræbelser på at vippe FCK af fodbold-tronen.

Haderslev Fodboldstadion er dog langtfra landets nemmeste sted at vinde – og det fik topholdet at føle. Kasper Hjulmands tropper tabte nemlig overraskende med 1-0.

1. halvleg var rig på chancer i begge ender, men de to største tilfaldt uden tvivl Tobias Mikkelsen. Hele to gange tillod den landsholdsaktuelle FCN-kant sig nemlig at misbruge en gigantchance. Begge gange var det med kroatiske Mario Ticinovic som ophavsmand.

Efter 18 minutter sendte kroaten en perfekt lang aflevering frem i dybden til Tobias Mikkelsen, der forsøgte at lobbe bolden over Nathan Coe, men bolden havnede i nettaget. Lidt senere gentog samme recept sig – situationen var faktisk tæt på identisk. Det var Mikkelsens afslutning imidlertid også – og resultatet af den.

I stedet gik SønderjyskE op og scorede i den anden ende. Efter 38 minutter smækkede Daniel Christensen et perfekt hjørnespark ind foran mål, og her kunne Hallgrimur Jonasson stige til vejrs og heade bolden forbi en sagesløs Jesper Hansen.

Efter pausen bølgede spillet frem og tilbage, men SønderjyskE virkede til at have godt styr på tingene. I hvert fald blev FC Nordsjælland ikke rigtigt farlige i de sidste 45 minutter. 45 ikke specielt underholdende minutter vel at mærke.

Men det er de formentlig ligeglad med i SønderjyskE. De kunne nemlig fejre den anden store skalp på stribe, og dermed rykker holdet også længere og længere væk fra nedrykningsstregen.

Og FC Nordsjælland? De håber nok ekstra meget på, at Brøndby vinder braget i Parken i aften ved spisetid.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Født i Danmark og på vej til VM

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig