Forklarer efter nederlag: Derfor sad FCN-trio ude

Flere FC Nordsjælland-spillere blev sparet frem mod den afgørende duel mod Partizan i Conference League.



Ernest Nuamah, Kian Hansen og Martin Frese.

Det er tre spillere, der normalt er sikre kort i FC Nordsjællands startopstilling, men i søndagens 0-2-nederlag til Silkeborg i Superligaen var de to første end ikke på bænken.

Frese fik desuden blot en halv time, og det er et udtryk for, at FCN er nødsaget til at spare spillere i et tætpakket kampprogram med både Superliga-kampe og europæiske opgør ifølge FCN-træner Johannes Hoff Thorup.

– At de ikke spillede, er et udtryk for, at vi skal have friske ben til kampen torsdag. Lige så vel som der også var skift i truppen til kampen i sidste runde mod Randers.

– Det er væsentligt for os, at vi i den kommende periode er nødt til at holde nogle spillere friske og få dem hvilet, siger FCN-træneren.

FC Nordsjælland spiller torsdag på hjemmebane mod Partizan fra Beograd i første kamp i dobbeltopgøret om at kvalificere sig til Conference League-gruppespillet.

Trods de mange kampe på kort tid mener Johannes Hoff Thorup godt, at holdet kan præstere i begge turneringer på samme tid.

– Vi vil gerne prioritere begge ting, og det synes jeg, at vi har balanceret godt i sæsonstarten. Vi vil godt se, om vi kan skubbe døren ind til et europæisk gruppespil, men vi vil også gerne være på et højt niveau i ligaen. Det er sjovt at prøve kræfter med, siger Johannes Hoff Thorup.

Hvis FCN lykkes med at slå Partizan og spille sig i Conference League, vil det være første gang i 11 år, at klubben deltager i et europæisk gruppespil.

Johannes Hoff Thorup ser frem mod to tætte opgør, hvor han er optimistisk omkring FCN's muligheder for videre avancement.

– Jeg synes, at vi har en udmærket chance for at kvalificere os til Conference League-gruppespillet, men det er et dygtigt hold, som vi skal møde, og det er en meget svær udebane, vi skal ned og spille på.

– Men vi har vist, at vi sagtens kan gå ned og spille vores spil på en svær udebane, så det agter vi at gøre, og hvis vi spiller op til vores bedste, så ser jeg en god mulighed for at gå videre, siger FCN-træneren.

Første opgør spilles torsdag klokken 18.30 i Farum, mens der er returopgør i Beograd en uge senere.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Monstrøs PL-transfer tæt på

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Franco Baresi er død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud