FCN-sejr i lokalopgør

FC Nordsjælland sejrede med 2-0 over bundholdet Lyngby og er nu á point med FC København i toppen af Superligaen.



FC Nordsjælland leverede en pligtsejr på 2-0 over lokalrivalerne fra Lyngby, og de fortsætter derfor den imponerende pointhøst i sæsonen. Med sejren ligger nordsjællænderne ekstra pres på de forsvarende danske mestre fra FC København, som de nu er á point med.

Hjemmeholdet Lyngby startede med at stå afventende tilbage på banen, og lod FCN have boldbesiddelsen. Det er Kasper Hjulmands tropper vant til at have, og de spillede sig også frem til kampens første gode mulighed efter syv minutter. Unge Andreas Laudrup sendte en flot dybdeaflevering til svenske Rawez Lawan, som var helt alene med Lyngby-målmanden Lukas Fernandes, der flot parerede afslutningen.

Efterfølgende kom Lyngby mere frem på banen og fik tilkæmpet sig nogle hjørnespark, hvor Mathias Tauber blandt andet havde nogle gode hovedstødsmuligheder.

Laudrup og Lawan havde en god spilforståelse for hinanden, og efter 17 minutter var det denne gang svenskerens tur til at sende Laudrup i dybden. Den offensive FCN-spiller ramte dog ikke bolden specielt godt og sendte den over mål. Bare to minutter senere viste Laudrup en noget bedre sparketeknik, da Søren Christensen spillede ham fri, men afslutningen røg lige forbi stolpen og ramte sidenettet.

Nordsjællænderne havde svært ved at få sat tempo i spillet, og derfor kom de ikke for alvor frem til nogle kæmpe chancer. Men bare et minut før pausefløjtet kom føringsmålet så til FCN, hvor Søren Christensen bragte dem på 1-0. Oplægget kom fra Michael Parkhurst, der gik til baglinjen og sendte et fladt indlæg ind til Christensen. Og han sparkede sikkert bolden i kassen, og det var hans femte Superliga-mål i forårssæsonen.

Anden halvleg startede i et højt tempo for FCN, og allerede efter to minutters spil kom Christensen igen frem til en god chance, hvor han efter et hjørnespark stod fri og sparkede på mål, men Lyngby-forsvaret fik blokeret hans afslutning.

Uffe Bech havde et farligt skud på FCN-keeperen Jesper Hansen tre minutter senere, men målmanden fik akkurat fingerspidserne på bolden.

Derefter kom en periode, hvor FCN tabte tempoet i deres spil, men Lyngby stod stadig langt tilbage og ventede på kontrachancer.
Lyngby-træneren Niels Frederiksen valgte at lave en dobbeltudskiftning efter 64 minutter, hvor han sendte Bajram Fetai og Kim Aabech ind på banen. Der skulle dog først gå 14 minutter efter udskiftningen, før Lyngby kom frem til en stor chance. Igen var det Uffe Bech, der fik muligheden, hvor han tog bolden ned og afsluttede den ind i sidenettet.

Men med bare et minut tilbage af den ordinære spilletid lukkede landsholdspilleren Tobias Mikkelsen kampen med sin scoring til slutresultatet 2-0. Det var efter oplæg fra den erfarne Nicolai Stokholm.

Med sejren er FCN nu á point med førerholdet FC København, der møder forårets dårligste mandskab fra OB i morgen. Lyngby har stadig seks point op til overlevelse i rækken og håbet svinder for bundholdet.





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Endnu en pointdeling i Odense

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Sønderjyske – AGF

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Markant transfermelding om Højlund

United overvejer disse fem managers



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Vild spådom om FC Midtjylland

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Peter Kjær: Her er min bekymring

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Liverpool – Tottenham

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

OB – FC København

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Barcelona – Sevilla

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Farzam: En gave for FC København

Supercomputer spår FCM-nedtur

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Brøndby i transfer-kovending?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Manchester United – Aston Villa