FCN-spids om holdkammerat: Passer perfekt til Ajax

FC Nordsjælland-profilen vil passe rigtig godt ind i Ajax, vurderer Victor Jensen.



Victor Jensen har endnu sit gennembrud i Ajax til gode, men lejeopholdet i FC Nordsjælland er måske lige, hvad danskeren har haft brug for.

I hvert fald har han fået spilletid i samtlige kampe efter skiftet i vinter, og han er startet inde i de fleste af dem. Selv har han også været rigtig glad for opholdet indtil nu.

– Jeg har boet i Holland, siden jeg var 17 år. Nu bor jeg ti minutter fra mine forældre, så min kæreste og jeg spiser der næsten hver aften. Vi har mistet meget tid, som skal indhentes.

– Men det var ikke grunden til, at jeg valgte Nordsjælland. Ajax mente, at jeg skulle have spilletid på højeste niveau. Jeg trænede meget med førstehold, men spillede altid på Jong Ajax. Jeg var i mindre grad i stand til at fokusere.

– Det fungerer bedre her. Nordsjælland viste sig at være det perfekte match, på grund af den måde de spiller fodbold på. Og de var villige til at hente mig i seks måneder. En længere aftale eller et permanent skifte var ikke en mulighed, siger han til Ajax Showtime.

Hvad der skal ske med Jensen i næste sæson, er han ikke helt sikker på endnu, men han vil foretrække at spille i Ajax.

– Jeg forventer, at jeg får mulighed for at spille mig til en plads i forberedelserne til næste sæson. Men jeg ønsker at spille på et så højt niveau som muligt, uanset hvor det måtte være. Jeg håber, det bliver i Ajax. Også selvom det måtte betyde, at jeg skal spille nogle kampe for Jong Ajax.

21-årige Jensen er dog ikke den eneste FC Nordsjælland-spiller, man holder øje med i Ajax. Også Kamaldeen Sulemana kædes sammen med den hollandske storklub, og Victor Jensen vurderer, at ghaneseren ville passe perfekt ind i klubben.

– Sulemana ville bestemt passe ind i Ajax. Han er en af de hurtigste kantspillere, jeg nogensinde har set, og han er suveræn en-mod-en. Vi får at se, hvor langt han når, men det er klart, at han ikke har nået sit loft endnu, for han har en ekstraordinær mængde talent og potentiale.

Ajax er heller ikke den eneste klub, der følger 19-årige Sulemana tæt. Du kan her læse om interesse fra blandt andre Lyon og Manchester United.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF