I FC Nordsjælland satser man næsten udelukkende på talentudvikling som strategi, og man må sige, at det går ganske godt. I hvert fald er blevet udviklet nok dygtige spillere til at sætte en særdeles stærk startopstilling i Tipsbladets store tema om ungdomsdrømmehold.
Klubbens sportsdirektør Mikkel Hemmersam er da også begejstret over det hold, som Tipsbladet har sammensat.
– Jeg synes overordnet set, det er et rigtig spændende hold, og det ville vi rigtig gerne spille med i øjeblikket. Det er et godt hold, når Marcondes sidder på bænken, synes jeg. Men alt i alt er det et sindssygt spændende hold med en masse kompetencer, og det er spillere, der har vist sig frem efterfølgende og gjort det sindssygt godt med noget personlighed og individuel kvalitet. Så et spændende hold, som jeg håber en dag kan spille sammen i FC Nordsjælland igen, siger FCN-sportdirektøren.
– Det er også et hold, som er over en del generationer, så man har ikke bare ramt en heldig periode. Det er kontinuerligt, at der bliver produceret gode spillere, siger han om holdet, der som ældstemand har snart 36-årige Jesper Hansen, mens Mikkel Damsgaard fra årgang 2000 er startopstillingens benjamin.
Se FC Nordsjællands ungdomsdrømmehold nedenfor – og læs begrundelsen for udtagelsen her:
Mikkel Hemmersam er ny i jobbet som sportsdirektør. Han begyndte i klubben sidste sommer som konsulent, og i januar blev han sportsdirektør og co-CEO, da den egyptiske Mansour-familie købte sig ind, og Jan Laursen blev bestyrelsesformand.
– Jeg har været her siden august sidste år, og det, jeg selv fornemmer, og det, jeg hører, er, at vi aldrig har været stærkere. Vi har en gennemarbejdet, etableret model. Vi ved, hvordan vi vil gøre tingene. Vi har en lang og stor kontinuitet på vores medarbejdere. Lederstaben på akademiniveau er bedre end nogensinde. Jeg synes, det ser rigtig stærkt ud, og det team, vi har med trænere og specialister, ser rigtig godt ud. Transitionen til førsteholdet ser rigtig god ud og er lovende for fremtiden, så vi fortsætter og kan producere endnu flere gode spillere, end vi gør nu, siger han om klubbens talentarbejde.
Men styrken er også nødvendig, for konkurrencen er hård.
– Brøndby, FCK, Lyngby og os selv ligger inden for kort afstand, og vi kan mærke, at alle klubber ser talentudvikling som en central del af deres forretningsmodel, og det gør bare, at konkurrencen om de unge spillere, når de er 10, 11, 12 og 13 år gamle, er blevet intensiveret. Og vores konkurrenter gør et godt stykke arbejde, og det holder os skarpe. Konkurrencen er blevet skarpere inden for talentudvikling på Sjælland, men også generelt i Danmark kan vi mærke, at der for eksempel i Jylland er flere klubber, der satser på det, siger Mikkel Hemmersam, der peger på flere årsager til udviklingen.
– Det bliver en større og større del af forretningsmodellen. Der kan være noget kulturelt i det, det kan være lettere at få den rigtige kultur på førsteholdet. Fans vil også hellere se en ung, egenudviklet spiller, og så er hovedargumentet økonomi. Det er billigere at udvikle en ung spiller end at købe en færdig spiller udefra. Og de 18-20-årige spillere bliver mere og mere attraktive. Det er den vej, markedet går, og de større klubber udefra satser mere på unge spillere, vil gerne købe dem endnu yngre og vil gerne betale en økonomisk præmie for en ung spiller med et stort potentiale, siger FCN-sportdirektøren,
Men er der overhovedet plads til, at alle Superliga-klubber samt et par stykker i 1. division kan have talentudvikling som fokus?
– Det kommer an på, hvad man mener med det. Det ene standpunkt er, at jo flere der satser på det, desto flere har også mulighed for at blive gode, fordi de kommer i bedre miljøer. Men vi har jo en begrænsning i Danmark i forhold til, hvor mange indbyggere vi er. Selvfølgelig har vi ikke uanede spillere. Der, hvor vi er nu, tror jeg, det er rigtig fint for dansk talentudvikling. Men det er klart, hvis der kommer flere og flere på, vil der komme et tidspunkt, hvor de bedste spillere skal spille i de bedste miljøer og blive udviklet, siger Mikkel Hemmersam
Sportsdirektøren ser gerne, at mange af dem vælger FC Nordsjælland. Og som han sagde i indledningen af artiklen, ville han gerne kunne stille med Tipsbladets ungdomsdrømmehold i Superligaen. Da Kasper Hjulmand var træner i Farum, talte han ofte om, at han gerne ville holde på talenterne en anelse længere, så FC Nordsjælland kunne kæmpe med om det danske mesterskab.
Det vil Mikkel Hemmersam også gerne – men han tror ikke, det er realistisk.
– Jeg ville sindssygt gerne kunne sige, at det var et mål at holde på spillerne to-tre år længere, end vi kan lige nu, men udfordringen er bare, at efterspørgslen på de spillere, vi udvikler, er så stor. Man skal huske, at der er altid forskellige parter i sådan en sag. Der er en spiller, der er den købende klub, og så er der FC Nordsjælland. Der skal man have alle tre ting til at gå op i en højere enhed. Bare i min korte tid i klubben har jeg oplevet, hvor stor efterspørgsel der er på vores spillere. Vi kan så måske blive bedre til at udvikle flere spillere, der kan spille på samme tid, men ikke nødvendigvis holde dem længere. Det ville vi rigtig gerne, men jeg forudser, det bliver svært, siger Mikkel Hemmersam.

Hjulmand-bombe: ‘Alt er kaos’

Vildt rygte – Jess Thorup i chokskifte?

Overrasker tv-vært: Thomas Frank, jeg elsker dig!

Her er 6 bud på en ny Lyngby-træner

Undrer sig over Brian Riemers valg

Afviste gigantisk tilbud

Superstjerne på vej til Tottenham?

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Ekspert: Han er bange for det

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Sønderjyske-transfers: Kan blive en kæmpe profil

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her

Arsenal-transfer blokerede Hjulmand-skifte

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Barça-kovending omkring Christensen?

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Magisk sejr – scorer 6,5 millioner kroner

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Jubler over vilde transfers

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

OB-transfers: Det skuffede mig mest

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Jubler over Andreas Christensen

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’

Bundesliga-dansker siger stop – det skal han nu

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

I svime over dansker efter vild debut

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

Memphis Depay slår målrekord

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

Brøndby-fans langer ud: Under al kritik!

Klar besked: ‘De tager fejl’

Chok i Thomas Franks klub

Mads Pedersen jubler: ‘Helt fantastisk’

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

Kæmpe triumf!

Ingen Eriksen i Parken: ‘Mærkeligt og ærgerligt’

Efter grimt styrt: Melder ud om Skjelmose

Overraskede alle – video går viralt

Ekspert: Frygter én ting

Storklub lurer på Kasper Hjulmand

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Afslører særlig Højlund-klausul

Dansk teenager på blokken

Mourinho til danskerklub?

Slovakiet marcherer videre

Froome deler billede – vælter ind med beskeder