FC Nordsjælland har sjældent været bange for at prøve sine spillere af på nye pladser, og det har stortalentet Kamaldeen Sulemana kunnet mærke på egen krop for nylig.
Da den 18-årige ghaneser tog sine første skridt i Superligaen i foråret, var det nemlig som udpræget kantspiller, hvor han kunne udfordre med sin hurtighed og dribleevner. Men i de seneste to kampe har Kamaldeen Sulemana i stedet spillet mere centralt som en såkaldt falsk nier.
Helt nyt er det ikke for kometen, der også som ungdomsspiller prøvede kræfter med pladsen, og han er også positivt stemt over for omskolingen.
Læs også:To personer testet positiv for coronavirus i FC Nordsjælland
– Som angriber har jeg muligheden for at bevæge mig rundt i forskellige områder, finde pladsen og skabe chancer for holdet. Det viser, hvor dynamisk jeg kan være. Det elsker jeg. Så kan jeg gøre det, jeg gør bedst, siger Kamaldeen Sulemana til fcn.dk og fortsætter:
– Som left winger bliver jeg normalt ude i siden mellem modstanderens midterforsvar og back. Der synes jeg, at friheden er mere begrænset. Når jeg spiller falsk 9’er, så har jeg muligheden for at bevæge mig rundt som 8’er, 10’er eller kantspiller. Det betyder, at jeg kan finde de steder på banen, som er fordelagtige for mig.
Læs også:Det lærte vi af Superligaen: Der er ingen bund i FC København
– Jeg vil selvfølgelig ikke komme i lige så mange én-mod-én situationer, men jeg tror, at der er endnu flere chancer, når jeg kan vende rundt. Så har jeg flere muligheden for at spille mine holdkammerater.
I de seneste to kampe har Kamaldeen Sulemana også haft fin succes som central angriber. I 4-1-sejren over FC Midtjylland scorede han kampens sidste mål, mens han i søndagens remis mod Vejle Boldklub lagde op til Farum-klubbens eneste mål i kampen.
I alt har han scoret tre mål og lagt op til tre på otte kampe i denne Superliga-sæson
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 8. spillerunde
Læs også:Flemming Pedersen tager hatten af for Vejle: Gav FCN taktiske udfordringer
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
Magiske Messi slår til igen
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Randers FC – OB
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Iran kommer med krav før VM
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
