FCN-træner: Nu har vi forberedelsestid til kampene

FC Nordsjællands cheftræner Johannes Hoff Thorup havde perioder i efteråret, der ikke var som de er vant til.



FC Nordsjælland er inde i en rigtig god periode i øjeblikket, hvor man blandt andet har slået både FC Midtjylland, FC København og Silkeborg i de tre første slutspilskampe i denne sæson.

Her peger FCN-cheftræner i et interview med Viaplay på, at de er inde i en tid, hvor holdet tror på, at de kan slå alle, de spiller mod. Sådan har det ikke været i hele sæsonen.

Før vinterpausen havde Farum-mandskabet også et Conference League-gruppespil, som gav dem udfordringer.

– Jeg kunne godt fornemme i efteråret, når vi kom fra en sen aftenkamp et sted i Østeuropa klokken 21, og vi var hjemme her i Farum klokken 6-7 om morgenen, og så skulle til en Superliga-kamp klokken 14 en søndag eftermiddag, siger han og fortsætter:

– Altså, der var nogle tidspunkter, hvor man ligesom skulle gøres noget ekstra for at hive de her drenge op, og det synes jeg bare er forventeligt, når man er i sådan et program. Der skulle vi selvfølgelig også vænne os til nogle ting og gøre nogle ting anderledes, end vi har prøvet før, lyder det fra Johannes Hoff Thorup.

Han slår endvidere fast, at de nu er tilbage i det, som han kalder deres klassiske måde, at gøre det hele på. 

– Vi har haft en god pre-season, og vi har forberedelsestid til de kampe, som vi spiller. Så forventeligt synes jeg også, at vi er blevet bedre. Det skulle vi også helst, men lige nu er der en god tro på, at vi kan slå alle de hold, vi spiller imod, fortæller FCN-cheftræneren.

I Conference League var FC Nordsjælland i gruppe med Ludogorets, Fenerbahce og Trnava.







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig