FCN-træner: Nu har vi forberedelsestid til kampene

FC Nordsjællands cheftræner Johannes Hoff Thorup havde perioder i efteråret, der ikke var som de er vant til.



FC Nordsjælland er inde i en rigtig god periode i øjeblikket, hvor man blandt andet har slået både FC Midtjylland, FC København og Silkeborg i de tre første slutspilskampe i denne sæson.

Her peger FCN-cheftræner i et interview med Viaplay på, at de er inde i en tid, hvor holdet tror på, at de kan slå alle, de spiller mod. Sådan har det ikke været i hele sæsonen.

Før vinterpausen havde Farum-mandskabet også et Conference League-gruppespil, som gav dem udfordringer.

– Jeg kunne godt fornemme i efteråret, når vi kom fra en sen aftenkamp et sted i Østeuropa klokken 21, og vi var hjemme her i Farum klokken 6-7 om morgenen, og så skulle til en Superliga-kamp klokken 14 en søndag eftermiddag, siger han og fortsætter:

– Altså, der var nogle tidspunkter, hvor man ligesom skulle gøres noget ekstra for at hive de her drenge op, og det synes jeg bare er forventeligt, når man er i sådan et program. Der skulle vi selvfølgelig også vænne os til nogle ting og gøre nogle ting anderledes, end vi har prøvet før, lyder det fra Johannes Hoff Thorup.

Han slår endvidere fast, at de nu er tilbage i det, som han kalder deres klassiske måde, at gøre det hele på. 

– Vi har haft en god pre-season, og vi har forberedelsestid til de kampe, som vi spiller. Så forventeligt synes jeg også, at vi er blevet bedre. Det skulle vi også helst, men lige nu er der en god tro på, at vi kan slå alle de hold, vi spiller imod, fortæller FCN-cheftræneren.

I Conference League var FC Nordsjælland i gruppe med Ludogorets, Fenerbahce og Trnava.






Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Hårdt angreb på DBU-boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Højlund slutter sæsonen med bravour

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Topboss sviner Barça til

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Storkamp af Patrick Dorgu

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!