Vejles nedtur fortsætter også uden Carit Falch

FC Nordsjællands Andreas Schjelderup strålede med to mål i 3-1-sejren over Vejle, der stadig er uden sejr.



Det går forrygende for FC Nordsjælland i øjeblikket.

Mandag aften vandt klubben sin fjerde superligakamp i træk, da det på hjemmebane blev til en 3-1-sejr over Vejle.

Dermed gav fyringen af cheftræner Carit Falch tirsdag i sidste uge ikke den ønskede effekt for gæsterne.

Som følge af de gode resultater har FC Nordsjælland nu 13 point og ligger på fjerdepladsen i Superligaen med bare to point op til topholdet FC Midtjylland, mens Vejle ligger sidst og kun har et enkelt point.

17-årige Andreas Schjelderup blev dobbelt målscorer med to fuldtræffere i første halvleg. Det ene af dem var på straffespark. I anden halvlegs tillægstid satte Oliver Antman punktum med målet til 3-1.

Efter den hurtige fyring af Carit Falch, der blot fik fem kampe i spidsen for Vejle, er det aktuelt den tidligere Vejle-spiller Steffen Kielstrup, der er trænervikar, mens klubben leder efter en permanent løsning.

Den midlertidige Vejle-træner havde skiftet formation til 3-5-2, hvilket ikke var en succes. Holdet kom bagud med 0-2 og brugte pausen på at lægge en ny taktisk slagplan, der blev udført med lidt mere succes.

Opgøret var blot tre minuttet gammelt, da FCN-stortalentet Andreas Schjelderup fik lov at spadsere ind i feltet, hvor han tacklede sig forbi en modstander og sparkede bolden i mål til 1-0.

Den unge nordmand fordoblede føringen i det 21. minut, da han stensikkert udnyttede et straffespark.

Hjemmeholdet skabte flere store chancer i første halvleg, og midtbanespilleren Magnus Kofod var nær at komme på tavlen, men overliggeren reddede for Vejle, og det samme gjorde stolpen bagefter på et indlæg fra FCN-backen Oliver Villadsen.

13 minutter efter pausen sendte Schjelderup bolden mod kassen og et hattrick, men en holdkammerat blokerede afslutningen.

I stedet reducerede Vejles Wahid Faghir minuttet efter, da et passivt FCN-forsvar lod den 18-årige angriber sparke bolden i nettet ved nærmeste stolpe.

Superligaens bundprop fik aldrig udlignet trods flere gode muligheder.

I stedet scorede FC Nordsjælland endnu et mål helt til sidst i kampen, da finnen Oliver Antman drejede bolden flot over i det lange målhjørne fra kanten af feltet.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Viborg FF – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

FC København – FC Fredericia



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Benhård Brian Riemer-melding

Randers FC – Silkeborg IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Så blev det officielt

Afslører vild transfer-historie

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Det er dramatisk!’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Topchef får nyt job i FCK

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Modtager stor ros fra Højbjerg

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

“Ingen er uerstattelige”

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå