Det er ofte udfordrende at være en dyrt indkøbt spiller i FC Midtjylland.
Presset og forventningerne til spillere, en klub har smidt mange penge i, er en universel ting i moderne topfodbold, men mens en spiller som Evander klarer sig godt og kunne sælges med stor profit i morgen af enhver teenager med en mobiltelefon og fungerende internetforbindelse, har andre af FC Midtjyllands dyre spillere haft det svært i klubben eller kæmper lige nu for gennembruddet.

Ken Fagerberg
Pris: 10 millioner kroner
Købt i Örgryte i 2008
Den purunge svensker fortalte i slutningen af den aktive karriere, som blev tilbragt på Færøerne, om, hvor svært han havde det før, under og efter årene i FC Midtjylland.
Det var ikke så meget fodboldklubben FC Midtjylland som de særdeles usunde venskaber, vaner og uvenskaber, den svenske teenager havde med sig fra Göteborg.
Den lovende angriber var ikke ubekendt med stoffer og drak efter eget udsagn alt for meget, når der skulle festes med vennerne, og det var også synd at sige, at træningsindsatsen var til topkarakterer trods gentagne forsøg på at nå ind til den unge mand.
Fagerberg blev udlejet til Örgryte og Viborg i 2010 og 2011, før han skiftede til AC Horsens på fri transfer i 2012.

Vaclav Kadlec
Pris: 16 millioner kroner
Købt i Eintracht Frankfurt i 2016
Man kunne i glimt se, at Kadlec var en teknisk dygtig spiller, og hvorfor han på et tidspunkt havde været betragtet som en af Europas mest lovende unge spillere.
Men tiden i FC Midtjylland blev kort og præget af, at Kadlec ikke kunne score mål, ligesom bagagen med skader i Frankfurt fulgte med og gjorde, at tjekken ikke var 100 procent fit.
FC Midtjylland formåede med held og dygtighed at få pengene tilbage på angriberen ved at sælge ham til Sparta Prag efter kun et halvt år.

Júnior Brumado
Pris: 18 millioner kroner
Købt i Bahia i 2019
Den brasilianske angriber kunne ikke ramme målet i sit første år i FC Midtjylland, hvor man skabte mange chancer men slet ikke fik output af hverken Júnior Brumado eller den senere indkøbte Sory Kaba.
Júnior Brumado blev udlejet til Silkeborg i foråret 2020, og det løftede den unge brasilianer at få flere minutter i kroppen.
Han lagde godt ud med et vitalt mål mod Ludogorets i Champions League-kvalifikationen i sommeren 2020, men en skade holdt brasilianeren ude af hele efteråret og Champions League-gruppespillet.
Trænerne kan stadig se et stort potentiale i Brumado, og efter den svære start har han også i denne sæson været midtjydernes topscorer i Superligaen og kan gøre sig forhåbninger om at blive topscorer i den danske liga.

Jonas Borring
Pris: 20 millioner kroner
Købt i OB i 2008
Det gik virkelig stærkt i månederne op til finanskrisen. FCM solgte spillere for mange penge, og som del af mesterskabs-satsningen købte man Jonas Borring hundedyrt af OB for at hjælpe holdet det sidste stykke mod et mesterskab.
Borring startede flot og klarede sig rimeligt og spillede mange kampe for FC Midtjylland, men kantspilleren kunne ikke egenhændigt løfte FC Midtjylland, der faldt tilbage i mesterskabsræset fra at have været en faktor i både 2007 og 2008.
Borring rykkede til Randers på fri transfer i 2012 og var tilbage i FCM fra 2016 til 2018.

Sory Kaba
Pris: 22,5 millioner kroner
Købt i Dijon i 2019
Er Sory Kaba god eller dårlig?
I FC Midtjylland mener man, at Kaba fik urimeligt hårde anmeldelser i omverdenen, og i 2020/21 fik han lavet hæderlige 11 ligamål efter at have scoret syv gange på et væld af chancer i første Superliga-sæson.
FCM udlejde inden denne sæson den spansk-guineanske angriber til OH Leuven i belgisk fodbold efter visse uenigheder med cheftræner Bo Henriksen og klubben tidligt i sæsonoptakten, og det skal blive overordentlig interessant at se, om FCM får hele købssummen fra 2019 indfriet i et salg senere hen.
Kaba var før købet af Marrony den dyreste spiller i FC Midtjyllands historie med en betaling på tre millioner euro til Dijon.
Marrony
Pris: 33 millioner kroner
Købt i Atletico-MG i 2021
FC Midtjylland slog deres egen transferrekord for at hente Marrony fra Atletico-MG, men efter kun et halvt år i klubben er den brasilianske angriber færdig på Heden. Han vender hjem til sambalandet for at spille for Internacional.
På det halve år i Midtjylland nåede Marrony ikke for alvor at overbevise. Fem indskiftninger, 118 minutter og ingen mål blev det til i Superligaen. Han nåede med andre ord aldrig at komme i gang, og han efterlader ikke et sportsligt aftryk, der for alvor vil huskes.
Med til historien hører det selvsagt, at brasilianerens svære ophold i dansk fodbold også skyldes familiære årsager. Transferen trak i første omgang ud, efter at han fik en søn, og han har efter sigende selv haft et ønske om at flytte hjem til Brasilien for at komme nærmere sin unge søn.
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
FC København-profil ude med sygdom
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
MEDIE
Endelig godt nyt
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED
FC Københavns medejerskab godkendes
MEDIE
Afvist
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW