Det er ofte udfordrende at være en dyrt indkøbt spiller i FC Midtjylland.
Presset og forventningerne til spillere, en klub har smidt mange penge i, er en universel ting i moderne topfodbold, men mens en spiller som Evander klarer sig godt og kunne sælges med stor profit i morgen af enhver teenager med en mobiltelefon og fungerende internetforbindelse, har andre af FC Midtjyllands dyre spillere haft det svært i klubben eller kæmper lige nu for gennembruddet.

Ken Fagerberg
Pris: 10 millioner kroner
Købt i Örgryte i 2008
Den purunge svensker fortalte i slutningen af den aktive karriere, som blev tilbragt på Færøerne, om, hvor svært han havde det før, under og efter årene i FC Midtjylland.
Det var ikke så meget fodboldklubben FC Midtjylland som de særdeles usunde venskaber, vaner og uvenskaber, den svenske teenager havde med sig fra Göteborg.
Den lovende angriber var ikke ubekendt med stoffer og drak efter eget udsagn alt for meget, når der skulle festes med vennerne, og det var også synd at sige, at træningsindsatsen var til topkarakterer trods gentagne forsøg på at nå ind til den unge mand.
Fagerberg blev udlejet til Örgryte og Viborg i 2010 og 2011, før han skiftede til AC Horsens på fri transfer i 2012.

Vaclav Kadlec
Pris: 16 millioner kroner
Købt i Eintracht Frankfurt i 2016
Man kunne i glimt se, at Kadlec var en teknisk dygtig spiller, og hvorfor han på et tidspunkt havde været betragtet som en af Europas mest lovende unge spillere.
Men tiden i FC Midtjylland blev kort og præget af, at Kadlec ikke kunne score mål, ligesom bagagen med skader i Frankfurt fulgte med og gjorde, at tjekken ikke var 100 procent fit.
FC Midtjylland formåede med held og dygtighed at få pengene tilbage på angriberen ved at sælge ham til Sparta Prag efter kun et halvt år.

Júnior Brumado
Pris: 18 millioner kroner
Købt i Bahia i 2019
Den brasilianske angriber kunne ikke ramme målet i sit første år i FC Midtjylland, hvor man skabte mange chancer men slet ikke fik output af hverken Júnior Brumado eller den senere indkøbte Sory Kaba.
Júnior Brumado blev udlejet til Silkeborg i foråret 2020, og det løftede den unge brasilianer at få flere minutter i kroppen.
Han lagde godt ud med et vitalt mål mod Ludogorets i Champions League-kvalifikationen i sommeren 2020, men en skade holdt brasilianeren ude af hele efteråret og Champions League-gruppespillet.
Trænerne kan stadig se et stort potentiale i Brumado, og efter den svære start har han også i denne sæson været midtjydernes topscorer i Superligaen og kan gøre sig forhåbninger om at blive topscorer i den danske liga.

Jonas Borring
Pris: 20 millioner kroner
Købt i OB i 2008
Det gik virkelig stærkt i månederne op til finanskrisen. FCM solgte spillere for mange penge, og som del af mesterskabs-satsningen købte man Jonas Borring hundedyrt af OB for at hjælpe holdet det sidste stykke mod et mesterskab.
Borring startede flot og klarede sig rimeligt og spillede mange kampe for FC Midtjylland, men kantspilleren kunne ikke egenhændigt løfte FC Midtjylland, der faldt tilbage i mesterskabsræset fra at have været en faktor i både 2007 og 2008.
Borring rykkede til Randers på fri transfer i 2012 og var tilbage i FCM fra 2016 til 2018.

Sory Kaba
Pris: 22,5 millioner kroner
Købt i Dijon i 2019
Er Sory Kaba god eller dårlig?
I FC Midtjylland mener man, at Kaba fik urimeligt hårde anmeldelser i omverdenen, og i 2020/21 fik han lavet hæderlige 11 ligamål efter at have scoret syv gange på et væld af chancer i første Superliga-sæson.
FCM udlejde inden denne sæson den spansk-guineanske angriber til OH Leuven i belgisk fodbold efter visse uenigheder med cheftræner Bo Henriksen og klubben tidligt i sæsonoptakten, og det skal blive overordentlig interessant at se, om FCM får hele købssummen fra 2019 indfriet i et salg senere hen.
Kaba var før købet af Marrony den dyreste spiller i FC Midtjyllands historie med en betaling på tre millioner euro til Dijon.
Marrony
Pris: 33 millioner kroner
Købt i Atletico-MG i 2021
FC Midtjylland slog deres egen transferrekord for at hente Marrony fra Atletico-MG, men efter kun et halvt år i klubben er den brasilianske angriber færdig på Heden. Han vender hjem til sambalandet for at spille for Internacional.
På det halve år i Midtjylland nåede Marrony ikke for alvor at overbevise. Fem indskiftninger, 118 minutter og ingen mål blev det til i Superligaen. Han nåede med andre ord aldrig at komme i gang, og han efterlader ikke et sportsligt aftryk, der for alvor vil huskes.
Med til historien hører det selvsagt, at brasilianerens svære ophold i dansk fodbold også skyldes familiære årsager. Transferen trak i første omgang ud, efter at han fik en søn, og han har efter sigende selv haft et ønske om at flytte hjem til Brasilien for at komme nærmere sin unge søn.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job