Fejlskud: Dyre køb har det ofte svært i FCM

FC Midtjylland har gennem årene brugt mange penge på spillere, der haft svært ved at leve op til den store købssum – tjek listen her.



Det er ofte udfordrende at være en dyrt indkøbt spiller i FC Midtjylland.

Presset og forventningerne til spillere, en klub har smidt mange penge i, er en universel ting i moderne topfodbold, men mens en spiller som Evander klarer sig godt og kunne sælges med stor profit i morgen af enhver teenager med en mobiltelefon og fungerende internetforbindelse, har andre af FC Midtjyllands dyre spillere haft det svært i klubben eller kæmper lige nu for gennembruddet.

GettyImages-504426145
Ken Fagerberg
Pris:
10 millioner kroner
Købt i Örgryte i 2008

Den purunge svensker fortalte i slutningen af den aktive karriere, som blev tilbragt på Færøerne, om, hvor svært han havde det før, under og efter årene i FC Midtjylland.

Det var ikke så meget fodboldklubben FC Midtjylland som de særdeles usunde venskaber, vaner og uvenskaber, den svenske teenager havde med sig fra Göteborg.

Den lovende angriber var ikke ubekendt med stoffer og drak efter eget udsagn alt for meget, når der skulle festes med vennerne, og det var også synd at sige, at træningsindsatsen var til topkarakterer trods gentagne forsøg på at nå ind til den unge mand.

Fagerberg blev udlejet til Örgryte og Viborg i 2010 og 2011, før han skiftede til AC Horsens på fri transfer i 2012.

GettyImages-504426145
Vaclav Kadlec 
Pris: 16 millioner kroner
Købt i Eintracht Frankfurt i 2016

Man kunne i glimt se, at Kadlec var en teknisk dygtig spiller, og hvorfor han på et tidspunkt havde været betragtet som en af Europas mest lovende unge spillere.

Men tiden i FC Midtjylland blev kort og præget af, at Kadlec ikke kunne score mål, ligesom bagagen med skader i Frankfurt fulgte med og gjorde, at tjekken ikke var 100 procent fit.

FC Midtjylland formåede med held og dygtighed at få pengene tilbage på angriberen ved at sælge ham til Sparta Prag efter kun et halvt år.

GettyImages-504426145
Júnior Brumado
Pris: 18 millioner kroner
Købt i Bahia i 2019

Den brasilianske angriber kunne ikke ramme målet i sit første år i FC Midtjylland, hvor man skabte mange chancer men slet ikke fik output af hverken Júnior Brumado eller den senere indkøbte Sory Kaba.

Júnior Brumado blev udlejet til Silkeborg i foråret 2020, og det løftede den unge brasilianer at få flere minutter i kroppen.

Han lagde godt ud med et vitalt mål mod Ludogorets i Champions League-kvalifikationen i sommeren 2020, men en skade holdt brasilianeren ude af hele efteråret og Champions League-gruppespillet.

Trænerne kan stadig se et stort potentiale i Brumado, og efter den svære start har han også i denne sæson været midtjydernes topscorer i Superligaen og kan gøre sig forhåbninger om at blive topscorer i den danske liga. 

GettyImages-504426145
Jonas Borring
Pris:
20 millioner kroner
Købt i OB i 2008

Det gik virkelig stærkt i månederne op til finanskrisen. FCM solgte spillere for mange penge, og som del af mesterskabs-satsningen købte man Jonas Borring hundedyrt af OB for at hjælpe holdet det sidste stykke mod et mesterskab.

Borring startede flot og klarede sig rimeligt og spillede mange kampe for FC Midtjylland, men kantspilleren kunne ikke egenhændigt løfte FC Midtjylland, der faldt tilbage i mesterskabsræset fra at have været en faktor i både 2007 og 2008.

Borring rykkede til Randers på fri transfer i 2012 og var tilbage i FCM fra 2016 til 2018.

GettyImages-504426145
Sory Kaba
Pris: 22,5 millioner kroner
Købt i Dijon i 2019

Er Sory Kaba god eller dårlig?
I FC Midtjylland mener man, at Kaba fik urimeligt hårde anmeldelser i omverdenen, og i 2020/21 fik han lavet hæderlige 11 ligamål efter at have scoret syv gange på et væld af chancer i første Superliga-sæson.

FCM udlejde inden denne sæson den spansk-guineanske angriber til OH Leuven i belgisk fodbold efter visse uenigheder med cheftræner Bo Henriksen og klubben tidligt i sæsonoptakten, og det skal blive overordentlig interessant at se, om FCM får hele købssummen fra 2019 indfriet i et salg senere hen.

Kaba var før købet af Marrony den dyreste spiller i FC Midtjyllands historie med en betaling på tre millioner euro til Dijon.

Marrony
Pris: 33 millioner kroner 
Købt i Atletico-MG i 2021

FC Midtjylland slog deres egen transferrekord for at hente Marrony fra Atletico-MG, men efter kun et halvt år i klubben er den brasilianske angriber færdig på Heden. Han vender hjem til sambalandet for at spille for Internacional. 

På det halve år i Midtjylland nåede Marrony ikke for alvor at overbevise. Fem indskiftninger, 118 minutter og ingen mål blev det til i Superligaen. Han nåede med andre ord aldrig at komme i gang, og han efterlader ikke et sportsligt aftryk, der for alvor vil huskes. 

Med til historien hører det selvsagt, at brasilianerens svære ophold i dansk fodbold også skyldes familiære årsager. Transferen trak i første omgang ud, efter at han fik en søn, og han har efter sigende selv haft et ønske om at flytte hjem til Brasilien for at komme nærmere sin unge søn.  







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’