Den tidligere landsholdsback Simon Poulsen går et par afgørende måneder i møde. Han fylder 34 år til oktober, og hans kontrakt med SønderjyskE udløber, når 2018 bliver til ’19. Og hvad skal der så ske?
Det ved hovedpersonen ikke selv endnu. Han har i løbet af året været inde og ude af holdet i SønderjyskE, dels på grund af skader, dels fordi Nicholas Marfelt er blevet valgt før ham. Nu skal han og klubben bruge de kommende måneder på at finde ud af, hvordan fremtiden skal se ud.
– Det lyder så kliché-agtigt, men det er ikke noget, jeg tænker vanvittigt meget over eller stresser over. Jeg prøver at tage en dag ad gangen, og så må vi se. Jeg har et godt forhold med folkene i klubben, og på den måde tager vi det stille og roligt, og vi snakker selvfølgelig løbende om tingene, siger Simon Poulsen til tipsbladet.dk.
– Vi har selvfølgelig alle sammen prøvet, da vi var yngre, at der var et år tilbage af kontrakten. Så går man og stresser lidt, og hvad skal der ske? Sådan har jeg det ikke lige nu. Så længe jeg synes, det er sjovt, og jeg stadig nyder at komme til træning hver eneste dag, har jeg det rigtig godt i SønderjyskE. Den dag, det ændrer sig, eller bentøjet overhovedet ikke kan mere, må man tage den beslutning der.
Har du selv en præference for, om fremtiden ligger i SønderjyskE, en ny klub eller måske helt uden for fodbolden?
– Vi har fået vendt en masse ting, og det er noget, jeg holder mellem os. Lige nu nyder jeg stadig at spille fodbold, og det er klart, at man vil selvfølgelig spille så længe som muligt, men hvornår det er, ved jeg ikke, siger Poulsen.
Heller ikke SønderjyskE’s sportschef, Hans Jørgen Haysen, har lyst til at løfte sløret for, hvad klubben synes, der skal ske med samarbejdet, når det udløber.
– Jeg har hele tiden en dialog med Simon, og det tager vi stille og roligt. Vi har ingen hemmeligheder for hinanden og har den største gensidige respekt, siger han.
Utilfreds med reserverolle
I denne sæson har Simon Poulsen slet ikke været i SønderjyskE’s kamptrup. De seneste uger har det skyldtes en skade, men i starten “var det vel, at man så en anden vej”, som han selv formulerer det faktum, at Nicholas Marfelt har været holdets foretrukne ventre back.
Han skulle dog efter planen vende tilbage til fuld træning i denne uge, og derefter kan han så begynde at kæmpe for at generobre sin plads i startopstillingen.
– Min førsteprioritet er lige at blive klar. Jeg er også en klubmand, og jeg står selvfølgelig bag trænerens valg. Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med ikke at spille, men det er en trænerbeslutning, og den må jeg acceptere og så hjælpe holdet på de måder, jeg kan, siger den rutinerede back.
Føler du selv, at du havde gjort det godt nok til at spille?
– Ja, det synes jeg. Det tror jeg sådan set også, trænerteamet tænker. Jeg er klar over, at der er en udløbsdato på, og det er sådan, det er, men de ved, hvad jeg står for, og jeg er klar, hvis de får brug for mig. Og det ved de også godt.
SønderjyskE’s næste kamp er på mandag ude mod Esbjerg fB.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Dybt bekymret over VM i USA
AVIS
Klar på chokskifte
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Melder ud om Kasper Hjulmand
Vild stime før Danmark-brag
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
