Den tidligere landsholdsback Simon Poulsen går et par afgørende måneder i møde. Han fylder 34 år til oktober, og hans kontrakt med SønderjyskE udløber, når 2018 bliver til ’19. Og hvad skal der så ske?
Det ved hovedpersonen ikke selv endnu. Han har i løbet af året været inde og ude af holdet i SønderjyskE, dels på grund af skader, dels fordi Nicholas Marfelt er blevet valgt før ham. Nu skal han og klubben bruge de kommende måneder på at finde ud af, hvordan fremtiden skal se ud.
– Det lyder så kliché-agtigt, men det er ikke noget, jeg tænker vanvittigt meget over eller stresser over. Jeg prøver at tage en dag ad gangen, og så må vi se. Jeg har et godt forhold med folkene i klubben, og på den måde tager vi det stille og roligt, og vi snakker selvfølgelig løbende om tingene, siger Simon Poulsen til tipsbladet.dk.
– Vi har selvfølgelig alle sammen prøvet, da vi var yngre, at der var et år tilbage af kontrakten. Så går man og stresser lidt, og hvad skal der ske? Sådan har jeg det ikke lige nu. Så længe jeg synes, det er sjovt, og jeg stadig nyder at komme til træning hver eneste dag, har jeg det rigtig godt i SønderjyskE. Den dag, det ændrer sig, eller bentøjet overhovedet ikke kan mere, må man tage den beslutning der.
Har du selv en præference for, om fremtiden ligger i SønderjyskE, en ny klub eller måske helt uden for fodbolden?
– Vi har fået vendt en masse ting, og det er noget, jeg holder mellem os. Lige nu nyder jeg stadig at spille fodbold, og det er klart, at man vil selvfølgelig spille så længe som muligt, men hvornår det er, ved jeg ikke, siger Poulsen.
Heller ikke SønderjyskE’s sportschef, Hans Jørgen Haysen, har lyst til at løfte sløret for, hvad klubben synes, der skal ske med samarbejdet, når det udløber.
– Jeg har hele tiden en dialog med Simon, og det tager vi stille og roligt. Vi har ingen hemmeligheder for hinanden og har den største gensidige respekt, siger han.
Utilfreds med reserverolle
I denne sæson har Simon Poulsen slet ikke været i SønderjyskE’s kamptrup. De seneste uger har det skyldtes en skade, men i starten “var det vel, at man så en anden vej”, som han selv formulerer det faktum, at Nicholas Marfelt har været holdets foretrukne ventre back.
Han skulle dog efter planen vende tilbage til fuld træning i denne uge, og derefter kan han så begynde at kæmpe for at generobre sin plads i startopstillingen.
– Min førsteprioritet er lige at blive klar. Jeg er også en klubmand, og jeg står selvfølgelig bag trænerens valg. Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med ikke at spille, men det er en trænerbeslutning, og den må jeg acceptere og så hjælpe holdet på de måder, jeg kan, siger den rutinerede back.
Føler du selv, at du havde gjort det godt nok til at spille?
– Ja, det synes jeg. Det tror jeg sådan set også, trænerteamet tænker. Jeg er klar over, at der er en udløbsdato på, og det er sådan, det er, men de ved, hvad jeg står for, og jeg er klar, hvis de får brug for mig. Og det ved de også godt.
SønderjyskE’s næste kamp er på mandag ude mod Esbjerg fB.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
Moukoko vækker opsigt i udlandet
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Færdig i Manchester City
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
TIPSBLADETS DOM
Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
