Den tidligere landsholdsback Simon Poulsen går et par afgørende måneder i møde. Han fylder 34 år til oktober, og hans kontrakt med SønderjyskE udløber, når 2018 bliver til ’19. Og hvad skal der så ske?
Det ved hovedpersonen ikke selv endnu. Han har i løbet af året været inde og ude af holdet i SønderjyskE, dels på grund af skader, dels fordi Nicholas Marfelt er blevet valgt før ham. Nu skal han og klubben bruge de kommende måneder på at finde ud af, hvordan fremtiden skal se ud.
– Det lyder så kliché-agtigt, men det er ikke noget, jeg tænker vanvittigt meget over eller stresser over. Jeg prøver at tage en dag ad gangen, og så må vi se. Jeg har et godt forhold med folkene i klubben, og på den måde tager vi det stille og roligt, og vi snakker selvfølgelig løbende om tingene, siger Simon Poulsen til tipsbladet.dk.
– Vi har selvfølgelig alle sammen prøvet, da vi var yngre, at der var et år tilbage af kontrakten. Så går man og stresser lidt, og hvad skal der ske? Sådan har jeg det ikke lige nu. Så længe jeg synes, det er sjovt, og jeg stadig nyder at komme til træning hver eneste dag, har jeg det rigtig godt i SønderjyskE. Den dag, det ændrer sig, eller bentøjet overhovedet ikke kan mere, må man tage den beslutning der.
Har du selv en præference for, om fremtiden ligger i SønderjyskE, en ny klub eller måske helt uden for fodbolden?
– Vi har fået vendt en masse ting, og det er noget, jeg holder mellem os. Lige nu nyder jeg stadig at spille fodbold, og det er klart, at man vil selvfølgelig spille så længe som muligt, men hvornår det er, ved jeg ikke, siger Poulsen.
Heller ikke SønderjyskE’s sportschef, Hans Jørgen Haysen, har lyst til at løfte sløret for, hvad klubben synes, der skal ske med samarbejdet, når det udløber.
– Jeg har hele tiden en dialog med Simon, og det tager vi stille og roligt. Vi har ingen hemmeligheder for hinanden og har den største gensidige respekt, siger han.
Utilfreds med reserverolle
I denne sæson har Simon Poulsen slet ikke været i SønderjyskE’s kamptrup. De seneste uger har det skyldtes en skade, men i starten “var det vel, at man så en anden vej”, som han selv formulerer det faktum, at Nicholas Marfelt har været holdets foretrukne ventre back.
Han skulle dog efter planen vende tilbage til fuld træning i denne uge, og derefter kan han så begynde at kæmpe for at generobre sin plads i startopstillingen.
– Min førsteprioritet er lige at blive klar. Jeg er også en klubmand, og jeg står selvfølgelig bag trænerens valg. Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med ikke at spille, men det er en trænerbeslutning, og den må jeg acceptere og så hjælpe holdet på de måder, jeg kan, siger den rutinerede back.
Føler du selv, at du havde gjort det godt nok til at spille?
– Ja, det synes jeg. Det tror jeg sådan set også, trænerteamet tænker. Jeg er klar over, at der er en udløbsdato på, og det er sådan, det er, men de ved, hvad jeg står for, og jeg er klar, hvis de får brug for mig. Og det ved de også godt.
SønderjyskE’s næste kamp er på mandag ude mod Esbjerg fB.
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Øjner europæisk trofæ
TOPNYHED
