Fem måneder til kontraktudløb: Simon Poulsen overvejer SønderjyskE-fremtid

Simon Poulsens kontrakt i SønderjyskE udløber om fem måneder, og endnu ved han ikke, om han fortsætter i klubben. Først og fremmest vil han generobre sin plads på holdet.



Den tidligere landsholdsback Simon Poulsen går et par afgørende måneder i møde. Han fylder 34 år til oktober, og hans kontrakt med SønderjyskE udløber, når 2018 bliver til ’19. Og hvad skal der så ske?

Det ved hovedpersonen ikke selv endnu. Han har i løbet af året været inde og ude af holdet i SønderjyskE, dels på grund af skader, dels fordi Nicholas Marfelt er blevet valgt før ham. Nu skal han og klubben bruge de kommende måneder på at finde ud af, hvordan fremtiden skal se ud.

– Det lyder så kliché-agtigt, men det er ikke noget, jeg tænker vanvittigt meget over eller stresser over. Jeg prøver at tage en dag ad gangen, og så må vi se. Jeg har et godt forhold med folkene i klubben, og på den måde tager vi det stille og roligt, og vi snakker selvfølgelig løbende om tingene, siger Simon Poulsen til tipsbladet.dk.

– Vi har selvfølgelig alle sammen prøvet, da vi var yngre, at der var et år tilbage af kontrakten. Så går man og stresser lidt, og hvad skal der ske? Sådan har jeg det ikke lige nu. Så længe jeg synes, det er sjovt, og jeg stadig nyder at komme til træning hver eneste dag, har jeg det rigtig godt i SønderjyskE. Den dag, det ændrer sig, eller bentøjet overhovedet ikke kan mere, må man tage den beslutning der.

Har du selv en præference for, om fremtiden ligger i SønderjyskE, en ny klub eller måske helt uden for fodbolden?

– Vi har fået vendt en masse ting, og det er noget, jeg holder mellem os. Lige nu nyder jeg stadig at spille fodbold, og det er klart, at man vil selvfølgelig spille så længe som muligt, men hvornår det er, ved jeg ikke, siger Poulsen.

Heller ikke SønderjyskE’s sportschef, Hans Jørgen Haysen, har lyst til at løfte sløret for, hvad klubben synes, der skal ske med samarbejdet, når det udløber.

– Jeg har hele tiden en dialog med Simon, og det tager vi stille og roligt. Vi har ingen hemmeligheder for hinanden og har den største gensidige respekt, siger han.

Utilfreds med reserverolle
I denne sæson har Simon Poulsen slet ikke været i SønderjyskE’s kamptrup. De seneste uger har det skyldtes en skade, men i starten “var det vel, at man så en anden vej”, som han selv formulerer det faktum, at Nicholas Marfelt har været holdets foretrukne ventre back.

Han skulle dog efter planen vende tilbage til fuld træning i denne uge, og derefter kan han så begynde at kæmpe for at generobre sin plads i startopstillingen. 

– Min førsteprioritet er lige at blive klar. Jeg er også en klubmand, og jeg står selvfølgelig bag trænerens valg. Selvfølgelig er jeg ikke tilfreds med ikke at spille, men det er en trænerbeslutning, og den må jeg acceptere og så hjælpe holdet på de måder, jeg kan, siger den rutinerede back.

Føler du selv, at du havde gjort det godt nok til at spille?

– Ja, det synes jeg. Det tror jeg sådan set også, trænerteamet tænker. Jeg er klar over, at der er en udløbsdato på, og det er sådan, det er, men de ved, hvad jeg står for, og jeg er klar, hvis de får brug for mig. Og det ved de også godt.

SønderjyskE’s næste kamp er på mandag ude mod Esbjerg fB.







Optakt til Brøndby IF - FC København LIVE

TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?

Fifas guldkalv skal stå på egne ben

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jonas Wind til danskerklub?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Danske klubber scorer millioner på VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ståle revser Skotland

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Scorer kassen på dansk drømmeskifte