Dansk fodbold har fået en sand globetrotter hjem denne januar.
Lyngby Boldklub kunne i starten af januar give tilhængerne en lille nytårsgave, da man præsenterede David Jensen som ny målmand. Den 31-årige tidligere FC Nordsjælland-keeper kommer med et hav af erfaring, som han har samlet til sig ikke mindst de seneste syv et halvt år, hvor han har været i udlandet. Det seneste halvandet år foregik i Istanbulspor i Tyrkiet, hvor han som fast mand prøvede lidt af hvert, før han og klubben udramatisk valgte at ophæve inden jul, så David Jensen kunne komme hjem til Danmark.
– Man bliver eskorteret af politiet med to-tre politibiler på hver side af bussen, og alt bliver lukket af fra lufthavnen. Det har jeg savnet, og jeg har aldrig prøvet det så voldsomt der. Det er bare Tyrkiet, når det er bedst. Det er et andet pres.
– Jeg tror, at der er mange, der undervurderer den tyrkiske liga, for man får altså et chok, når man spiller i den bedste række. Uanset om det er de fire store hold, så er der generelt den her passion for fodbolden, som er så ekstrem. Det er næsten som liv eller død, siger han til Tipsbladet.
Han fortæller historier om regelmæssigt at blive svinet til af fansene bag målet og få kastet mønter og lightere efter sig. Det har været normalen i samtlige kampe. Det var noget, han lige skulle vænne sig til, men overordnet set har det været sjovt at opleve.
David Jensen havde aldrig været eventyret i Istanbulspor foruden.
Han sniger da også en enkelt anekdote ind fra omklædningsrummet, selv om han primært vil holde de historier for sig selv.
– Vi havde en præsident, som kom ned i omklædningsrummet og sagde: ”Nu skal I høre boys. Hvis I vinder den her kamp, og det er lige meget om det er en topkamp, så er der det og det i bonus.” Det var sådan, det var, griner han.
Ten Hag saver dig midtover
De seneste år har været ret turbulente for David Jensen, der forlod FC Nordsjælland i 2016 efter 85 kampe for klubben. Her skiftede han til hollandske FC Utrecht, og de tre et halvt år, han nåede at være på kontrakt der, var blandt karrierens fodboldmæssige højdepunkter.
Her fik han et uventet gennembrud under Erik ten Hag, da Utrechts førstemålmand Robbin Ruiter gik i stykker to-tre uger efter, at David Jensen var kommet til klubben.
– Da han kommer tilbage, tror folk, at han skal spille igen, men jeg blev mellem stængerne. Der var en masse snak omkring det, om det var fair, men ten Hag mente, at det skulle være mig. Jeg greb chancen og spillede tre år i træk, hvor vi både spillede Europa og var med i toppen af den hollandske liga. Der var så fed en kultur i klubben, og vi var et vinderhold.
David Jensen har kun positive ting at sige om sin tidligere cheftræner Erik ten Hag, der i dag har et af verdens største trænerjobs i Manchester United.
Det er ikke mange, som kan sige, at man har spillet for en cheftræner, der i dag har et af verdens absolut største trænerjobs i Manchester United. Men det kan David Jensen, som altså var under Erik ten Hags vinger i FC Utrecht, og det indtryk, som ten Hag efterlod sig, har sat sig i ham den dag i dag.
– Han er en fantastisk fyr og en fantastisk træner. Jeg har intet dårligt at sige om den mand. Han er den dygtigste træner, jeg har haft, og det skal jeg ikke bare sige, fordi han er på pinden i United. Hans dør er altid åben, og du kan altid komme og snakke med ham – til gengæld hører du også efter, for ellers saver han dig midtover!
Man skylder sig selv at tage til udlandet
David Jensens eventyr i Utrecht sluttede dog med en bænkplads de sidste tre måneder på grund af en ny træner, og da hans agent, som på det tidspunkt var Michael Stensgaard præsenterede ham for en mulighed for at skifte til New York Red Bulls, så hoppede han på bussen.
Tiden i verdens måske mest berømte by var en speciel oplevelse, for kort efter skiftet ramte kom coronavirussen til USA, der lukkede alt ned.
– Det var fuldstændig vanvittigt. Vi kørte igennem Times Square, hvor der var nul mennesker på gaden. Et meget specielt syn, husker David Jensen tilbage.
Senere da sæsonen så åbnede op igen røg David Jensen på bænken, og det var ikke holdbart i længden. Derfor skulle der ske noget nyt, og et sæsonlangt lejemål med belgiske KVC Westerlo kom i stand. Her havde han en god tid, spillede fast og rykkede op i den bedste belgiske række, men et permanent skifte kom ikke i stand, hvilket både han og klubben var enige om.
Der var ikke mere at komme efter i New York Red Bulls, så parterne ophævede et halvt år før tid, hvilket så åbnede vejen for et skifte til Istanbulspor. Selv om det kun blev til 11 kampe for den amerikanske klub, så fortryder David Jensen intet.
Det blev kun til 11 kampe for New York Red Bulls for David Jensen.
Udlandseventyret har beriget hans liv med spændende oplevelser, og skal han dele råd ud til unge målmænd, så er det at tage chancen.
– Man skylder sig selv at tage skridtet til udlandet, og det vil jeg også sige til Mads (Kikkenborg, red.). Man skal opleve det, men man skal også have sig selv med. Jeg fandt ud af, da jeg var ung, at jeg ikke var klar mentalt, selv om folk ville give sin højre arm. Man får så fede oplevelser i bagagen og en livserfaring, man ikke får andre steder, før man kommer ud og står på egne ben.
Men David Jensen er færdig med udlandet, i hvert fald for nu. Nu handler det om familien og Lyngby, og så er han nok også garant for en god historie i omklædningsrummet hos De Kongeblå.
Fotos: Imago
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
FC København-profil ude med sygdom
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
AVIS
Storklub meldes interesseret
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
NYHEDER