Anbefalede Eriksen til Chelsea: Nu er han i FCM

Bjarne Hansen har et flot CV som scout, og nu er den 68-årige dansker blevet ansat i FC Midtjylland. Tipsbladet har talt med den danske scout med den glorværdige karriere om det nye job.



Bjarne Hansen. 

Det kan godt være, at der er mange fodboldfans, der ikke kender navnet. 

Men den 68-årige dansker har et imponerende fodbold-CV. 

FCK, Silkeborg IF, PSV, Chelsea, HSV, Sunderland, Manchester United, Anderlecht og Feyenoord – sådan kan Bjarne Hansens karriere ridses op. 

Nu er den erfarne scout dog tilbage i en dansk klub, da FC Midtjylland har præsenteret ham onsdag.

– Jeg har været scout i 22 år, og jeg har primært været i udenlandske klubber. Jeg har fulgt meget med i, hvad der har foregået herhjemme, da mit område har været Skandinavien. Jeg har hele tiden syntes, at det var imponerende, hvor højt niveauet er blevet løftet på akademierne.

– Jeg havde en god snak med Claus Steinlein om planerne og tankerne i FC Midtjylland, og jeg kiggede på deres faciliteter. Jeg synes, at de har gang i noget rigtig spændende. De er meget professionelle og engagerede. Faciliteterne er helt i top. Jeg ser et stort potentiale, siger Bjarne Hansen i et interview med Tipsbladet.

Hansen er vant til at have travlt, og han har en stor rutine i at spotte de helt store talenter. 

– Jeg er meget på farten i Sverige og Norge, og det har været mit primære fokusområde. Det kommer det også til at være i FC Midtjylland. Jeg har et godt netværk, og jeg har rimelig indsigt i, hvor man skal være i Sverige og Norge. Det er kæmpe lande, og man skal finde ud af, hvornår spillerne er samlet. Der skal man være til stede. Det har jeg fået indsigt i.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Bjarne Hansen (til venstre) med Benny Johansen i 2000, da Hansen var assistent i Silkeborg. Foto: Alamy

Mange gode spillere
Tipsbladet spørger ham, hvem der er den bedste spiller, som han har scoutet, og han kan hive et par store danske profiler op af skuffen.

– Jeg synes altid, at vi har fået nogle gode spillere ind. Vi havde Christian Eriksen tre gange på trial i Chelsea (da han var scout i Chelsea fra 2005 til 2011, red.), før de vurderede, at han nok ikke ville blive Premier League-spiller på grund af sin fysik. Vi fik Andreas Christensen ind.

– Vi fik Christian Nørgaard til Hamborg. Vi har altid haft godt styr på spillerne. Jeg har brugt sindssygt meget tid på Lucas Bergvall, der nu er i Tottenham. Ham var vi meget tæt på at få til Feyenoord. Vi fik Kristian Arnstad til Anderlecht, der nu er i AGF. Det var en spændende tid, og jeg har haft en tæt berøringsflade til rigtig mange spillere.

En kending af dansk fodbold Yankuba Minteh har også været på radaren hos danskeren, da han var i Feyenoord.

– Jeg så ham de syv første gange, som han spillede. Det blev så Newcastle, der købte ham, men vi lejede ham bagefter, siger Bjarne Hansen til Tipsbladet. 

Hansen stoppede i Feyenoord ved udgangen af juni.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Offentliggøres i dag

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Andreas Christensen afviser tilbud

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay 

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Leverkusen – Bayern

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod