Bjarne Hansen.
Det kan godt være, at der er mange fodboldfans, der ikke kender navnet.
Men den 68-årige dansker har et imponerende fodbold-CV.
FCK, Silkeborg IF, PSV, Chelsea, HSV, Sunderland, Manchester United, Anderlecht og Feyenoord – sådan kan Bjarne Hansens karriere ridses op.
Nu er den erfarne scout dog tilbage i en dansk klub, da FC Midtjylland har præsenteret ham onsdag.
– Jeg har været scout i 22 år, og jeg har primært været i udenlandske klubber. Jeg har fulgt meget med i, hvad der har foregået herhjemme, da mit område har været Skandinavien. Jeg har hele tiden syntes, at det var imponerende, hvor højt niveauet er blevet løftet på akademierne.
– Jeg havde en god snak med Claus Steinlein om planerne og tankerne i FC Midtjylland, og jeg kiggede på deres faciliteter. Jeg synes, at de har gang i noget rigtig spændende. De er meget professionelle og engagerede. Faciliteterne er helt i top. Jeg ser et stort potentiale, siger Bjarne Hansen i et interview med Tipsbladet.
Hansen er vant til at have travlt, og han har en stor rutine i at spotte de helt store talenter.
– Jeg er meget på farten i Sverige og Norge, og det har været mit primære fokusområde. Det kommer det også til at være i FC Midtjylland. Jeg har et godt netværk, og jeg har rimelig indsigt i, hvor man skal være i Sverige og Norge. Det er kæmpe lande, og man skal finde ud af, hvornår spillerne er samlet. Der skal man være til stede. Det har jeg fået indsigt i.
Artiklen fortsætter under billedet.
Mange gode spillere
Tipsbladet spørger ham, hvem der er den bedste spiller, som han har scoutet, og han kan hive et par store danske profiler op af skuffen.
– Jeg synes altid, at vi har fået nogle gode spillere ind. Vi havde Christian Eriksen tre gange på trial i Chelsea (da han var scout i Chelsea fra 2005 til 2011, red.), før de vurderede, at han nok ikke ville blive Premier League-spiller på grund af sin fysik. Vi fik Andreas Christensen ind.
– Vi fik Christian Nørgaard til Hamborg. Vi har altid haft godt styr på spillerne. Jeg har brugt sindssygt meget tid på Lucas Bergvall, der nu er i Tottenham. Ham var vi meget tæt på at få til Feyenoord. Vi fik Kristian Arnstad til Anderlecht, der nu er i AGF. Det var en spændende tid, og jeg har haft en tæt berøringsflade til rigtig mange spillere.
En kending af dansk fodbold Yankuba Minteh har også været på radaren hos danskeren, da han var i Feyenoord.
– Jeg så ham de syv første gange, som han spillede. Det blev så Newcastle, der købte ham, men vi lejede ham bagefter, siger Bjarne Hansen til Tipsbladet.
Hansen stoppede i Feyenoord ved udgangen af juni.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
Schelderup får USA-visum trods dansk dom
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM