Bjarne Hansen.
Det kan godt være, at der er mange fodboldfans, der ikke kender navnet.
Men den 68-årige dansker har et imponerende fodbold-CV.
FCK, Silkeborg IF, PSV, Chelsea, HSV, Sunderland, Manchester United, Anderlecht og Feyenoord – sådan kan Bjarne Hansens karriere ridses op.
Nu er den erfarne scout dog tilbage i en dansk klub, da FC Midtjylland har præsenteret ham onsdag.
– Jeg har været scout i 22 år, og jeg har primært været i udenlandske klubber. Jeg har fulgt meget med i, hvad der har foregået herhjemme, da mit område har været Skandinavien. Jeg har hele tiden syntes, at det var imponerende, hvor højt niveauet er blevet løftet på akademierne.
– Jeg havde en god snak med Claus Steinlein om planerne og tankerne i FC Midtjylland, og jeg kiggede på deres faciliteter. Jeg synes, at de har gang i noget rigtig spændende. De er meget professionelle og engagerede. Faciliteterne er helt i top. Jeg ser et stort potentiale, siger Bjarne Hansen i et interview med Tipsbladet.
Hansen er vant til at have travlt, og han har en stor rutine i at spotte de helt store talenter.
– Jeg er meget på farten i Sverige og Norge, og det har været mit primære fokusområde. Det kommer det også til at være i FC Midtjylland. Jeg har et godt netværk, og jeg har rimelig indsigt i, hvor man skal være i Sverige og Norge. Det er kæmpe lande, og man skal finde ud af, hvornår spillerne er samlet. Der skal man være til stede. Det har jeg fået indsigt i.
Artiklen fortsætter under billedet.
Mange gode spillere
Tipsbladet spørger ham, hvem der er den bedste spiller, som han har scoutet, og han kan hive et par store danske profiler op af skuffen.
– Jeg synes altid, at vi har fået nogle gode spillere ind. Vi havde Christian Eriksen tre gange på trial i Chelsea (da han var scout i Chelsea fra 2005 til 2011, red.), før de vurderede, at han nok ikke ville blive Premier League-spiller på grund af sin fysik. Vi fik Andreas Christensen ind.
– Vi fik Christian Nørgaard til Hamborg. Vi har altid haft godt styr på spillerne. Jeg har brugt sindssygt meget tid på Lucas Bergvall, der nu er i Tottenham. Ham var vi meget tæt på at få til Feyenoord. Vi fik Kristian Arnstad til Anderlecht, der nu er i AGF. Det var en spændende tid, og jeg har haft en tæt berøringsflade til rigtig mange spillere.
En kending af dansk fodbold Yankuba Minteh har også været på radaren hos danskeren, da han var i Feyenoord.
– Jeg så ham de syv første gange, som han spillede. Det blev så Newcastle, der købte ham, men vi lejede ham bagefter, siger Bjarne Hansen til Tipsbladet.
Hansen stoppede i Feyenoord ved udgangen af juni.
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
CUSTOM
Mexico – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE