Anbefalede Eriksen til Chelsea: Nu er han i FCM

Bjarne Hansen har et flot CV som scout, og nu er den 68-årige dansker blevet ansat i FC Midtjylland. Tipsbladet har talt med den danske scout med den glorværdige karriere om det nye job.



Bjarne Hansen. 

Det kan godt være, at der er mange fodboldfans, der ikke kender navnet. 

Men den 68-årige dansker har et imponerende fodbold-CV. 

FCK, Silkeborg IF, PSV, Chelsea, HSV, Sunderland, Manchester United, Anderlecht og Feyenoord – sådan kan Bjarne Hansens karriere ridses op. 

Nu er den erfarne scout dog tilbage i en dansk klub, da FC Midtjylland har præsenteret ham onsdag.

– Jeg har været scout i 22 år, og jeg har primært været i udenlandske klubber. Jeg har fulgt meget med i, hvad der har foregået herhjemme, da mit område har været Skandinavien. Jeg har hele tiden syntes, at det var imponerende, hvor højt niveauet er blevet løftet på akademierne.

– Jeg havde en god snak med Claus Steinlein om planerne og tankerne i FC Midtjylland, og jeg kiggede på deres faciliteter. Jeg synes, at de har gang i noget rigtig spændende. De er meget professionelle og engagerede. Faciliteterne er helt i top. Jeg ser et stort potentiale, siger Bjarne Hansen i et interview med Tipsbladet.

Hansen er vant til at have travlt, og han har en stor rutine i at spotte de helt store talenter. 

– Jeg er meget på farten i Sverige og Norge, og det har været mit primære fokusområde. Det kommer det også til at være i FC Midtjylland. Jeg har et godt netværk, og jeg har rimelig indsigt i, hvor man skal være i Sverige og Norge. Det er kæmpe lande, og man skal finde ud af, hvornår spillerne er samlet. Der skal man være til stede. Det har jeg fået indsigt i.

Artiklen fortsætter under billedet.

Her ses Bjarne Hansen (til venstre) med Benny Johansen i 2000, da Hansen var assistent i Silkeborg. Foto: Alamy

Mange gode spillere
Tipsbladet spørger ham, hvem der er den bedste spiller, som han har scoutet, og han kan hive et par store danske profiler op af skuffen.

– Jeg synes altid, at vi har fået nogle gode spillere ind. Vi havde Christian Eriksen tre gange på trial i Chelsea (da han var scout i Chelsea fra 2005 til 2011, red.), før de vurderede, at han nok ikke ville blive Premier League-spiller på grund af sin fysik. Vi fik Andreas Christensen ind.

– Vi fik Christian Nørgaard til Hamborg. Vi har altid haft godt styr på spillerne. Jeg har brugt sindssygt meget tid på Lucas Bergvall, der nu er i Tottenham. Ham var vi meget tæt på at få til Feyenoord. Vi fik Kristian Arnstad til Anderlecht, der nu er i AGF. Det var en spændende tid, og jeg har haft en tæt berøringsflade til rigtig mange spillere.

En kending af dansk fodbold Yankuba Minteh har også været på radaren hos danskeren, da han var i Feyenoord.

– Jeg så ham de syv første gange, som han spillede. Det blev så Newcastle, der købte ham, men vi lejede ham bagefter, siger Bjarne Hansen til Tipsbladet. 

Hansen stoppede i Feyenoord ved udgangen af juni.





LIVE

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Danmark – Nordmakedonien

‘FC København var en mulighed’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Helt på røven over Victor Froholdt

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Brøndby-handel er kollapset

Nu flytter anfører til Danmark

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

FC København jagter Neestrup-erstatning

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?