Bjarne Hansen.
Det kan godt være, at der er mange fodboldfans, der ikke kender navnet.
Men den 68-årige dansker har et imponerende fodbold-CV.
FCK, Silkeborg IF, PSV, Chelsea, HSV, Sunderland, Manchester United, Anderlecht og Feyenoord – sådan kan Bjarne Hansens karriere ridses op.
Nu er den erfarne scout dog tilbage i en dansk klub, da FC Midtjylland har præsenteret ham onsdag.
– Jeg har været scout i 22 år, og jeg har primært været i udenlandske klubber. Jeg har fulgt meget med i, hvad der har foregået herhjemme, da mit område har været Skandinavien. Jeg har hele tiden syntes, at det var imponerende, hvor højt niveauet er blevet løftet på akademierne.
– Jeg havde en god snak med Claus Steinlein om planerne og tankerne i FC Midtjylland, og jeg kiggede på deres faciliteter. Jeg synes, at de har gang i noget rigtig spændende. De er meget professionelle og engagerede. Faciliteterne er helt i top. Jeg ser et stort potentiale, siger Bjarne Hansen i et interview med Tipsbladet.
Hansen er vant til at have travlt, og han har en stor rutine i at spotte de helt store talenter.
– Jeg er meget på farten i Sverige og Norge, og det har været mit primære fokusområde. Det kommer det også til at være i FC Midtjylland. Jeg har et godt netværk, og jeg har rimelig indsigt i, hvor man skal være i Sverige og Norge. Det er kæmpe lande, og man skal finde ud af, hvornår spillerne er samlet. Der skal man være til stede. Det har jeg fået indsigt i.
Artiklen fortsætter under billedet.
Mange gode spillere
Tipsbladet spørger ham, hvem der er den bedste spiller, som han har scoutet, og han kan hive et par store danske profiler op af skuffen.
– Jeg synes altid, at vi har fået nogle gode spillere ind. Vi havde Christian Eriksen tre gange på trial i Chelsea (da han var scout i Chelsea fra 2005 til 2011, red.), før de vurderede, at han nok ikke ville blive Premier League-spiller på grund af sin fysik. Vi fik Andreas Christensen ind.
– Vi fik Christian Nørgaard til Hamborg. Vi har altid haft godt styr på spillerne. Jeg har brugt sindssygt meget tid på Lucas Bergvall, der nu er i Tottenham. Ham var vi meget tæt på at få til Feyenoord. Vi fik Kristian Arnstad til Anderlecht, der nu er i AGF. Det var en spændende tid, og jeg har haft en tæt berøringsflade til rigtig mange spillere.
En kending af dansk fodbold Yankuba Minteh har også været på radaren hos danskeren, da han var i Feyenoord.
– Jeg så ham de syv første gange, som han spillede. Det blev så Newcastle, der købte ham, men vi lejede ham bagefter, siger Bjarne Hansen til Tipsbladet.
Hansen stoppede i Feyenoord ved udgangen af juni.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
LIVE: FCK smider sejren
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
RØVEN I KLASKEHØJDE