Fik endelig scoret for FCM: Vil være pengene værd

Han skiftede til FC Midtjylland i starten af oktober, men først fire måneder efter kom tyske Luca Pfeiffer på tavlen for sin klub. Noget, han er lettet over.



Hvis der er noget, den tyske angriber Luca Pfeiffer har haft brug for de sidste måneder, er det mål. Bare et enkelt mål, så han havde fornemmelsen af at være stemplet ind i dansk fodbold.

Han lavede godt nok et par stykker i opstarten til foråret i Superligaen, men da han missede et par chancer for en uge siden i premiereren mod SønderjyskE, der overraskende tog fra Herning med tre point, og et par nye chancer mod Randers i mandags, begyndte tvivlen at melde sig hos den store angriber, der er lige i underkanten af to meter. 

Ville han blive ved med at blive sat op til chancer? Hvornår ville målet komme? Ville han blive bænket?

Spørgsmålene og usikkerheden behøvede ikke plage den 24-årige længe, for i anden halvleg fik han af Paulinho serveret en bold for fødderne omkring det lille felt, og så var det nemt for Pfeiffer at daske bolden det sidste stykke i mål.

– Det var mit første mål, og det er altid godt for en angriber at komme på tavlen. Det tog lang tid, før jeg fik bolden i nettet. Det er klart, at det er vigtigt for min selvtillid og i forhold til at tilpasse sig til dansk fodbold, siger den tyske angriber til tipsbladet.dk.

Og hvorfor kom målet så nu? Jo, forklaringen hænger naturligt nok sammen med, at han har fået chancen fra start på foråret, mens Sory Kaba var ved at komme sig over Covid-19. Samtidig har han fået en hel opstart med holdet, hvor Pfeiffer kom til klubben på sidstedagen i transfervinduet i efteråret. Dengang var Superligaen næsten en måned gammel, og tyskeren blev kastet ud i det med det samme. I efteråret fik han også blot 255 minutter i Superligaen, 119 i pokalturneringen og 17 i Champions League.

– Det har været svært for mig. Det var hårdt at komme på sidstedagen i transfervindue, for efterfølgende var der kamp, på kamp, på kamp. Jeg har ikke haft tid til at tilpasse mig holdet, kulturen, og hvad træneren ønsker fra mig. Nu er jeg så bare super glad for at have haft en tre ugers forsæson, hvor jeg er kommet tættere på holdkammeraterne og har fået spillestilen mere ind under huden, siger Luca Pfeiffer, der dog aldrig har følt, at prisskiltet på 11 millioner kroner var et stort pres:

– Jeg vil da gerne vise, at jeg er pengene værd, men jeg ved også, at jeg som udlænding har brug for tid. Det sker ikke fra den ene dag til den anden. Jeg er meget taknemmelig over, at jeg har fået den tid, jeg skulle bruge, så jeg vil ikke sige, at det var et pres, men jeg ønsker selvfølgelig at vise mine kvaliteter. 

Tiden i efteråret bød på et pakket Superliga-program, og i midtugen var der et Champions League-gruppespil at spille med dertilhørende rejser til Italien, Holland og England. Samtidig var der pokalfodbold.

Og da der endelig kom luft i kalenderen, blev der også genindført restriktioner i Danmark, der har gjort det svært for Luca Pfeiffer at socialisere og gå ud. Hvor eksempelvis Ailton kommer til FCM og kan være sammen med sine landsmænd Paulinho, Evander og Junior Brumado, er Pfeiffer eneste tysker i FCM-truppen.

– Det er første gang, jeg er i udlandet, og når danskerne taler med hinanden, forstår jeg ikke noget. Klubben har forsøgt at hjælpe mig meget, men coronasituationen har gjort det hårdt. Jeg kan ikke gå ud med holdkammeraterne eller andre for den sags skyld. Men okay, sådan er det i hele verden. Det må man acceptere. Det er ikke den letteste tid, siger angriberen, som FCM hentede i Würzburger Kickers og konkluderer om sin dag:

– Jeg går på banen og spiller, og så går jeg hjem.

Selv om starten på tiden i dansk fodbold har været hård, kan Pfeiffer håbe på, at målet mod Randers er vendepunktet. I hvert fald ser han bedring i sit eget spil. Han bliver bedre til at forstå medspillerne, og de bliver bedre til at forstå hans forcer og sætte ham op til chancer. 

Og allerede torsdag aften kan der være flere Luca Pfeiffer-mål i vente, når klubben gæster OB i den første af to kvartfinaler mod fynboerne. I hvert fald er Luca Pfeiffer sulten efter mere.

– Jeg er bestemt ikke tilfreds endnu. Der er mange flere kampe, og der er flere muligheder for at vise mine kvaliteter. Jeg er meget glad for at have fået spilletid og have scoret, og det gælder både i forsæsonen og i en normal kamp. Nu skal jeg bygge videre, siger han.

Luca Pfeiffer har kontrakt med FC Midtjylland frem til sommeren 2024. 





Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner




Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

TransferLIVE: PSG får stort bud accepteret

19-årigt nyindkøb bliver Brøndbys helt

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Lindstrøm skifter til Schalke

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede



LIVE

Superliga-LIVE: FCK uden flere stjerner

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekstraregning på 441.942,58 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

FCN sikrer sejren i de døende sekunder

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Silkeborg IF – FC København

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ingen klausul i FC København-aftale

Christian Nørgaard tæt på skifte

Kæmpe transfer under opsejling



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning