Det har været en årelang tradition at spille pokalfinalen i Parken i København. Men ikke de to seneste år. Sidste år blev finalen spillet i Esbjerg, og torsdag spilles den i Aarhus.
Når man spørger spillere og trænere i Randers FC og Sønderjyske, årets finalister, mener flere aktører, at finalen skal spilles i Parken.
– Pokalfinalen er noget specielt. Jeg synes, det er ærgerligt, at vi skal sortere i, hvem der kan komme til finalen, fordi der ikke er flere billetter. Det er ærgerligt, at vi ikke bare kan få lov til at fylde stadion.
– Derfor havde jeg også håbet, at vi kunne have spillet i Parken, hvor der kunne have været endnu flere. Det havde hjulpet med 11.000 tilskuere.
– Jeg er nok lidt konservativ og synes, den hører til ovre i Parken. Og det er ikke fordi, at det er AGF’s hjemmebane, siger Thomasberg.
Coronarestriktioner tillader 8250 tilskuere i Aarhus, og det giver de to klubber lidt over 4000 tilskuere hver til finalen.
Randers-anfører Erik Marxen føler sig splittet, men hælder til en finale i Parken.
– Jeg synes egentlig, det hører pokalfinalen til at være i nationalarenaen. Jeg tror sådan set også, at man ville kunne få Parken tilnærmelsesvist fyldt. Der ville i hvert komme en del fans fra Randers.
– Jeg kunne godt være fortaler for, at det fremadrettet bliver tilfældet, at den spilles i Parken, siger Marxen.
Alene i marts og april har Randers tre gange været på besøg hos AGF i Aarhus, så det er efterhånden en velkendt arena for randrusianerne.
– Vi føler os godt tilpas her. Vi har været her tre gange inden for det seneste stykke tid, så det føles nærmest som en halv hjemmebane for os. Så på den måde er det ikke nogen ulempe for os.
– Men der er noget i mig, der siger, at det er en del af oplevelsen at skulle en tur til Parken, siger Randers-stopperen.
Sønderjyske-angriberen Anders K. Jacobsen, der scorede begge mål i 2-0-sejren over AaB i sidste års finale, vil også hellere spille i Parken, selv om han respekterer tanken om at brede pokalfinalen ud til hele landet.
– Jeg ville foretrække at spille den i Parken. Jeg synes, at pokalfinalen hører hjemme i Parken, men det er helt forståeligt, at den skal rundt i Danmark. Det kan også et eller andet, siger Anders K. Jacobsen.
Sønderjyske-træner Glen Riddersholm kan godt lide at spille finalen andre steder end i Parken – især under den nuværende coronapandemi.
– Under de omstændigheder vi spillede finalen sidste år, var rammen i Esbjerg fantastisk. Og når man kigger på i år, kommer Randers kun 30 minutters kørsel herfra, og vi kommer knap halvanden time herfra.
– Det er kort vej for fansene. Og vi har de her restriktioner. De 8000 tilskuere, der er tilladt i Aarhus, vil fylde lidt mere her, end de pokalfinaler jeg har prøvet, hvor der har været 15.000-18.000 i Parken.
– Det er ikke en fed ramme. Så længe det er, som det er nu, så synes jeg, det er positivt, siger Riddersholm.
Senest i slutningen af juni besluttes det, hvor pokalfinalerne i 2022 og 2023 skal spilles.
/ritzau/
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
Dansk træner storroses
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
