Det har været en årelang tradition at spille pokalfinalen i Parken i København. Men ikke de to seneste år. Sidste år blev finalen spillet i Esbjerg, og torsdag spilles den i Aarhus.
Når man spørger spillere og trænere i Randers FC og Sønderjyske, årets finalister, mener flere aktører, at finalen skal spilles i Parken.
– Pokalfinalen er noget specielt. Jeg synes, det er ærgerligt, at vi skal sortere i, hvem der kan komme til finalen, fordi der ikke er flere billetter. Det er ærgerligt, at vi ikke bare kan få lov til at fylde stadion.
– Derfor havde jeg også håbet, at vi kunne have spillet i Parken, hvor der kunne have været endnu flere. Det havde hjulpet med 11.000 tilskuere.
– Jeg er nok lidt konservativ og synes, den hører til ovre i Parken. Og det er ikke fordi, at det er AGF’s hjemmebane, siger Thomasberg.
Coronarestriktioner tillader 8250 tilskuere i Aarhus, og det giver de to klubber lidt over 4000 tilskuere hver til finalen.
Randers-anfører Erik Marxen føler sig splittet, men hælder til en finale i Parken.
– Jeg synes egentlig, det hører pokalfinalen til at være i nationalarenaen. Jeg tror sådan set også, at man ville kunne få Parken tilnærmelsesvist fyldt. Der ville i hvert komme en del fans fra Randers.
– Jeg kunne godt være fortaler for, at det fremadrettet bliver tilfældet, at den spilles i Parken, siger Marxen.
Alene i marts og april har Randers tre gange været på besøg hos AGF i Aarhus, så det er efterhånden en velkendt arena for randrusianerne.
– Vi føler os godt tilpas her. Vi har været her tre gange inden for det seneste stykke tid, så det føles nærmest som en halv hjemmebane for os. Så på den måde er det ikke nogen ulempe for os.
– Men der er noget i mig, der siger, at det er en del af oplevelsen at skulle en tur til Parken, siger Randers-stopperen.
Sønderjyske-angriberen Anders K. Jacobsen, der scorede begge mål i 2-0-sejren over AaB i sidste års finale, vil også hellere spille i Parken, selv om han respekterer tanken om at brede pokalfinalen ud til hele landet.
– Jeg ville foretrække at spille den i Parken. Jeg synes, at pokalfinalen hører hjemme i Parken, men det er helt forståeligt, at den skal rundt i Danmark. Det kan også et eller andet, siger Anders K. Jacobsen.
Sønderjyske-træner Glen Riddersholm kan godt lide at spille finalen andre steder end i Parken – især under den nuværende coronapandemi.
– Under de omstændigheder vi spillede finalen sidste år, var rammen i Esbjerg fantastisk. Og når man kigger på i år, kommer Randers kun 30 minutters kørsel herfra, og vi kommer knap halvanden time herfra.
– Det er kort vej for fansene. Og vi har de her restriktioner. De 8000 tilskuere, der er tilladt i Aarhus, vil fylde lidt mere her, end de pokalfinaler jeg har prøvet, hvor der har været 15.000-18.000 i Parken.
– Det er ikke en fed ramme. Så længe det er, som det er nu, så synes jeg, det er positivt, siger Riddersholm.
Senest i slutningen af juni besluttes det, hvor pokalfinalerne i 2022 og 2023 skal spilles.
/ritzau/
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
MEDIE
Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Stort Brøndby-boost
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
OPTAKT
FC København – FC Nordsjælland
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
EKSKLUSIVT
– Enten FCK eller også stopper han?
NYHEDER
Neestrup må undvære profil igen
Interessen er eksploderet på grund af FC København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
FANKLUBBEN
‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’
FC København-boss reagerer på tilråb
NYHEDER
Landsholdsbobler ude resten af sæsonen
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
FANKLUBBEN
Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
Arteta er utilfreds med disciplinen
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Vild hæder: Gidsel skriver historie
TIPSBLADET SPECIAL
TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
