Det har været en årelang tradition at spille pokalfinalen i Parken i København. Men ikke de to seneste år. Sidste år blev finalen spillet i Esbjerg, og torsdag spilles den i Aarhus.
Når man spørger spillere og trænere i Randers FC og Sønderjyske, årets finalister, mener flere aktører, at finalen skal spilles i Parken.
– Pokalfinalen er noget specielt. Jeg synes, det er ærgerligt, at vi skal sortere i, hvem der kan komme til finalen, fordi der ikke er flere billetter. Det er ærgerligt, at vi ikke bare kan få lov til at fylde stadion.
– Derfor havde jeg også håbet, at vi kunne have spillet i Parken, hvor der kunne have været endnu flere. Det havde hjulpet med 11.000 tilskuere.
– Jeg er nok lidt konservativ og synes, den hører til ovre i Parken. Og det er ikke fordi, at det er AGF’s hjemmebane, siger Thomasberg.
Coronarestriktioner tillader 8250 tilskuere i Aarhus, og det giver de to klubber lidt over 4000 tilskuere hver til finalen.
Randers-anfører Erik Marxen føler sig splittet, men hælder til en finale i Parken.
– Jeg synes egentlig, det hører pokalfinalen til at være i nationalarenaen. Jeg tror sådan set også, at man ville kunne få Parken tilnærmelsesvist fyldt. Der ville i hvert komme en del fans fra Randers.
– Jeg kunne godt være fortaler for, at det fremadrettet bliver tilfældet, at den spilles i Parken, siger Marxen.
Alene i marts og april har Randers tre gange været på besøg hos AGF i Aarhus, så det er efterhånden en velkendt arena for randrusianerne.
– Vi føler os godt tilpas her. Vi har været her tre gange inden for det seneste stykke tid, så det føles nærmest som en halv hjemmebane for os. Så på den måde er det ikke nogen ulempe for os.
– Men der er noget i mig, der siger, at det er en del af oplevelsen at skulle en tur til Parken, siger Randers-stopperen.
Sønderjyske-angriberen Anders K. Jacobsen, der scorede begge mål i 2-0-sejren over AaB i sidste års finale, vil også hellere spille i Parken, selv om han respekterer tanken om at brede pokalfinalen ud til hele landet.
– Jeg ville foretrække at spille den i Parken. Jeg synes, at pokalfinalen hører hjemme i Parken, men det er helt forståeligt, at den skal rundt i Danmark. Det kan også et eller andet, siger Anders K. Jacobsen.
Sønderjyske-træner Glen Riddersholm kan godt lide at spille finalen andre steder end i Parken – især under den nuværende coronapandemi.
– Under de omstændigheder vi spillede finalen sidste år, var rammen i Esbjerg fantastisk. Og når man kigger på i år, kommer Randers kun 30 minutters kørsel herfra, og vi kommer knap halvanden time herfra.
– Det er kort vej for fansene. Og vi har de her restriktioner. De 8000 tilskuere, der er tilladt i Aarhus, vil fylde lidt mere her, end de pokalfinaler jeg har prøvet, hvor der har været 15.000-18.000 i Parken.
– Det er ikke en fed ramme. Så længe det er, som det er nu, så synes jeg, det er positivt, siger Riddersholm.
Senest i slutningen af juni besluttes det, hvor pokalfinalerne i 2022 og 2023 skal spilles.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
