Det har været en årelang tradition at spille pokalfinalen i Parken i København. Men ikke de to seneste år. Sidste år blev finalen spillet i Esbjerg, og torsdag spilles den i Aarhus.
Når man spørger spillere og trænere i Randers FC og Sønderjyske, årets finalister, mener flere aktører, at finalen skal spilles i Parken.
– Pokalfinalen er noget specielt. Jeg synes, det er ærgerligt, at vi skal sortere i, hvem der kan komme til finalen, fordi der ikke er flere billetter. Det er ærgerligt, at vi ikke bare kan få lov til at fylde stadion.
– Derfor havde jeg også håbet, at vi kunne have spillet i Parken, hvor der kunne have været endnu flere. Det havde hjulpet med 11.000 tilskuere.
– Jeg er nok lidt konservativ og synes, den hører til ovre i Parken. Og det er ikke fordi, at det er AGF’s hjemmebane, siger Thomasberg.
Coronarestriktioner tillader 8250 tilskuere i Aarhus, og det giver de to klubber lidt over 4000 tilskuere hver til finalen.
Randers-anfører Erik Marxen føler sig splittet, men hælder til en finale i Parken.
– Jeg synes egentlig, det hører pokalfinalen til at være i nationalarenaen. Jeg tror sådan set også, at man ville kunne få Parken tilnærmelsesvist fyldt. Der ville i hvert komme en del fans fra Randers.
– Jeg kunne godt være fortaler for, at det fremadrettet bliver tilfældet, at den spilles i Parken, siger Marxen.
Alene i marts og april har Randers tre gange været på besøg hos AGF i Aarhus, så det er efterhånden en velkendt arena for randrusianerne.
– Vi føler os godt tilpas her. Vi har været her tre gange inden for det seneste stykke tid, så det føles nærmest som en halv hjemmebane for os. Så på den måde er det ikke nogen ulempe for os.
– Men der er noget i mig, der siger, at det er en del af oplevelsen at skulle en tur til Parken, siger Randers-stopperen.
Sønderjyske-angriberen Anders K. Jacobsen, der scorede begge mål i 2-0-sejren over AaB i sidste års finale, vil også hellere spille i Parken, selv om han respekterer tanken om at brede pokalfinalen ud til hele landet.
– Jeg ville foretrække at spille den i Parken. Jeg synes, at pokalfinalen hører hjemme i Parken, men det er helt forståeligt, at den skal rundt i Danmark. Det kan også et eller andet, siger Anders K. Jacobsen.
Sønderjyske-træner Glen Riddersholm kan godt lide at spille finalen andre steder end i Parken – især under den nuværende coronapandemi.
– Under de omstændigheder vi spillede finalen sidste år, var rammen i Esbjerg fantastisk. Og når man kigger på i år, kommer Randers kun 30 minutters kørsel herfra, og vi kommer knap halvanden time herfra.
– Det er kort vej for fansene. Og vi har de her restriktioner. De 8000 tilskuere, der er tilladt i Aarhus, vil fylde lidt mere her, end de pokalfinaler jeg har prøvet, hvor der har været 15.000-18.000 i Parken.
– Det er ikke en fed ramme. Så længe det er, som det er nu, så synes jeg, det er positivt, siger Riddersholm.
Senest i slutningen af juni besluttes det, hvor pokalfinalerne i 2022 og 2023 skal spilles.
/ritzau/
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
I chok over Manchester United
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Kritik preller af på Arteta
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
