Fire Superliga-klubber interesserede i Lasse Nielsen

Interessen for FC Vestsjællands transferfrie midterforsvarer Lasse Nielsen har spredt sig til fire Superliga-klubber, og Nielsen-lejren forventer afklaring i næste uge.



FC Vestsjælland har givet Lasse Nielsen et tilbud om kontraktforlængelse, men den transferfrie midterforsvarer kan få flere Superliga-klubber at vælge mellem, for ud over FCV har tre andre Superliga-klubber spurgt på den 27-årige forsvarsspiller.

– Der er fire Superliga-klubber, der har spurgt på ham, og det er inklusive FC Vestsjælland, der har givet ham et konkret tilbud for næste sæson, men efter en flot sæson skylder Lasse sig selv at se, hvad der er af andre muligheder, og om han kan komme til en klub på en hylde over FC Vestsjælland. Om de tre andre klubber vil have ham er op til forhandling om løn og vilkår, og vi snakker med et par klubber om det i øjeblikket, siger Lasse Nielsens agent Klaus Granlund til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen

Agenten vil ikke ind på, hvilke klubber der er interesserede, men TV2 Øst erfarede i weekenden, at både Randers FC og OB er interesserede. Derudover er der altså én unavngiven klub, der er interesseret i Lasse Nielsen, og den megen interesse betyder også, at Granlund venter en snarlig afklaring.

– Vi regner med, at der er en afklaring snart, og jeg forventer, at Lasses fremtid er på plads i slutningen af næste uge, understreger Granlund.

Lasse Nielsen selv har tidligere fortalt, at der er klubber i Norge, Holland, Belgien og Frankrig, der interesserer sig for ham. Der er dog noget, der tyder på, at han fortsætter sin karriere i den danske Superliga, og det ser ud som om, han får en del at vælge mellem.





FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Et ‘angreb’ på Superligaen

Australien – Egypten

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth