Fire Superliga-klubber interesserede i Lasse Nielsen

Interessen for FC Vestsjællands transferfrie midterforsvarer Lasse Nielsen har spredt sig til fire Superliga-klubber, og Nielsen-lejren forventer afklaring i næste uge.



FC Vestsjælland har givet Lasse Nielsen et tilbud om kontraktforlængelse, men den transferfrie midterforsvarer kan få flere Superliga-klubber at vælge mellem, for ud over FCV har tre andre Superliga-klubber spurgt på den 27-årige forsvarsspiller.

– Der er fire Superliga-klubber, der har spurgt på ham, og det er inklusive FC Vestsjælland, der har givet ham et konkret tilbud for næste sæson, men efter en flot sæson skylder Lasse sig selv at se, hvad der er af andre muligheder, og om han kan komme til en klub på en hylde over FC Vestsjælland. Om de tre andre klubber vil have ham er op til forhandling om løn og vilkår, og vi snakker med et par klubber om det i øjeblikket, siger Lasse Nielsens agent Klaus Granlund til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen

Agenten vil ikke ind på, hvilke klubber der er interesserede, men TV2 Øst erfarede i weekenden, at både Randers FC og OB er interesserede. Derudover er der altså én unavngiven klub, der er interesseret i Lasse Nielsen, og den megen interesse betyder også, at Granlund venter en snarlig afklaring.

– Vi regner med, at der er en afklaring snart, og jeg forventer, at Lasses fremtid er på plads i slutningen af næste uge, understreger Granlund.

Lasse Nielsen selv har tidligere fortalt, at der er klubber i Norge, Holland, Belgien og Frankrig, der interesserer sig for ham. Der er dog noget, der tyder på, at han fortsætter sin karriere i den danske Superliga, og det ser ud som om, han får en del at vælge mellem.





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Frankrig – Irak

Alexander Lind i kæmpe hyldest



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Sender opfordring til Superliga-træner

Iransk keeper holder Belgien fra fadet

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Uruguay – Kap Verde

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Sunderland jagter dansk guldfugl

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fanget på tv: Ser kæmpeklub på Superliga-stjerne?

New Zealand – Egypten