Fire Superliga-klubber interesserede i Lasse Nielsen

Interessen for FC Vestsjællands transferfrie midterforsvarer Lasse Nielsen har spredt sig til fire Superliga-klubber, og Nielsen-lejren forventer afklaring i næste uge.



FC Vestsjælland har givet Lasse Nielsen et tilbud om kontraktforlængelse, men den transferfrie midterforsvarer kan få flere Superliga-klubber at vælge mellem, for ud over FCV har tre andre Superliga-klubber spurgt på den 27-årige forsvarsspiller.

– Der er fire Superliga-klubber, der har spurgt på ham, og det er inklusive FC Vestsjælland, der har givet ham et konkret tilbud for næste sæson, men efter en flot sæson skylder Lasse sig selv at se, hvad der er af andre muligheder, og om han kan komme til en klub på en hylde over FC Vestsjælland. Om de tre andre klubber vil have ham er op til forhandling om løn og vilkår, og vi snakker med et par klubber om det i øjeblikket, siger Lasse Nielsens agent Klaus Granlund til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen

Agenten vil ikke ind på, hvilke klubber der er interesserede, men TV2 Øst erfarede i weekenden, at både Randers FC og OB er interesserede. Derudover er der altså én unavngiven klub, der er interesseret i Lasse Nielsen, og den megen interesse betyder også, at Granlund venter en snarlig afklaring.

– Vi regner med, at der er en afklaring snart, og jeg forventer, at Lasses fremtid er på plads i slutningen af næste uge, understreger Granlund.

Lasse Nielsen selv har tidligere fortalt, at der er klubber i Norge, Holland, Belgien og Frankrig, der interesserer sig for ham. Der er dog noget, der tyder på, at han fortsætter sin karriere i den danske Superliga, og det ser ud som om, han får en del at vælge mellem.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Viborg FF – OB

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Svensson giver status på Huescas

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Fin lodtrækning for FCK

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Han er VM’s bedste spiller

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England