FC Vestsjælland har givet Lasse Nielsen et tilbud om kontraktforlængelse, men den transferfrie midterforsvarer kan få flere Superliga-klubber at vælge mellem, for ud over FCV har tre andre Superliga-klubber spurgt på den 27-årige forsvarsspiller.
– Der er fire Superliga-klubber, der har spurgt på ham, og det er inklusive FC Vestsjælland, der har givet ham et konkret tilbud for næste sæson, men efter en flot sæson skylder Lasse sig selv at se, hvad der er af andre muligheder, og om han kan komme til en klub på en hylde over FC Vestsjælland. Om de tre andre klubber vil have ham er op til forhandling om løn og vilkår, og vi snakker med et par klubber om det i øjeblikket, siger Lasse Nielsens agent Klaus Granlund til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen
Agenten vil ikke ind på, hvilke klubber der er interesserede, men TV2 Øst erfarede i weekenden, at både Randers FC og OB er interesserede. Derudover er der altså én unavngiven klub, der er interesseret i Lasse Nielsen, og den megen interesse betyder også, at Granlund venter en snarlig afklaring.
– Vi regner med, at der er en afklaring snart, og jeg forventer, at Lasses fremtid er på plads i slutningen af næste uge, understreger Granlund.
Lasse Nielsen selv har tidligere fortalt, at der er klubber i Norge, Holland, Belgien og Frankrig, der interesserer sig for ham. Der er dog noget, der tyder på, at han fortsætter sin karriere i den danske Superliga, og det ser ud som om, han får en del at vælge mellem.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Jordan – Argentina
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Egypten – Iran
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
OPTAKT
New Zealand – Belgien
TOPNYHED
Bo Henriksen: Det er en katastrofe
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
OPTAKT
Senegal – Irak
OPTAKT
Panama – England
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
NYHEDER
