FC Vestsjælland har givet Lasse Nielsen et tilbud om kontraktforlængelse, men den transferfrie midterforsvarer kan få flere Superliga-klubber at vælge mellem, for ud over FCV har tre andre Superliga-klubber spurgt på den 27-årige forsvarsspiller.
– Der er fire Superliga-klubber, der har spurgt på ham, og det er inklusive FC Vestsjælland, der har givet ham et konkret tilbud for næste sæson, men efter en flot sæson skylder Lasse sig selv at se, hvad der er af andre muligheder, og om han kan komme til en klub på en hylde over FC Vestsjælland. Om de tre andre klubber vil have ham er op til forhandling om løn og vilkår, og vi snakker med et par klubber om det i øjeblikket, siger Lasse Nielsens agent Klaus Granlund til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FC Vestsjælland har ikke opgivet Lasse Nielsen
Agenten vil ikke ind på, hvilke klubber der er interesserede, men TV2 Øst erfarede i weekenden, at både Randers FC og OB er interesserede. Derudover er der altså én unavngiven klub, der er interesseret i Lasse Nielsen, og den megen interesse betyder også, at Granlund venter en snarlig afklaring.
– Vi regner med, at der er en afklaring snart, og jeg forventer, at Lasses fremtid er på plads i slutningen af næste uge, understreger Granlund.
Lasse Nielsen selv har tidligere fortalt, at der er klubber i Norge, Holland, Belgien og Frankrig, der interesserer sig for ham. Der er dog noget, der tyder på, at han fortsætter sin karriere i den danske Superliga, og det ser ud som om, han får en del at vælge mellem.
LIVE
TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
LIVE
VM-LIVE: Messi fremhæver England
MEDIE
Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys
INTERVIEW
‘Jeg savner at være med på landsholdet’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
NYHEDER
Melder ud om Mbappé
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TRANSFER
