FC Midtjylland styrer mod det danske mesterskab, og på hjemmebanen i Herning har klubben været usårlig. 13 hjemmekampe har givet 13 sejre, og nu venter så en hjemmekamp mandag mod Randers FC. FCM kan med en sejr tage sin 14. hjemmesejr i træk og tage rekorden, som FCM lige nu deler med FC København.
Modstanderen fra Randers FC har dog ikke tænkt sig bare at agere statister i FC Midtjyllands show, og klubben går ind for at få personligt hævn for to nederlag til FCM tidligere i sæsonen.
– En sejr over FC København er virkelig noget, vi kan tage med videre til udekampen mod FC Midtjylland. Vi har spillet to gange mod FC Midtjylland i sæsonen, og selv om vi har tabt begge kampe, har vi spillet godt mod dem. Da vi mødte dem i Herning, var vi foran 1-0 ved pausen og tabte med 3-1. Da vi møder dem på hjemmebanen, synes jeg, vi er bedst, og misbruger chancer, siger Kasper Fisker til tipsbladet.dk og fortæller videre:
– Så jeg er overbevist om, at vi kan slå dem. Men vi skal være sindssygt skarpe, for det er FC Midtjylland. De er effektive. Vi skulle have vundet vores to tidligere møder med Midtjylland, så vi trænger til en sejr mod dem. Vi skal revanchere os.
Kasper Fisker peger på, at 3-0 sejren over FC København kan være med til at give Randers-offensiven den ballast, der er brug for, forud for et møde med FCM.
– Det er jo altid fedt at score mål, og vores midtbane må godt score flere mål. Vi midtbanespillere måler mere kampene på, hvordan vi skaber dem. Men for angriberne var FCK-kampen perfekt. Ishak scorer to gange, og Brock-Madsen kommer ind og får scoret. De måler jo kampene på mål, og det kan blive vigtigt før FCM-kampen, at de har scoret, siger Kasper Fisker.
Randers FC har brug for point, for klubben kæmper lige nu med Brøndby om den tredjeplads, der giver bronzemedaljer og europæisk deltagelse. De to klubber har begge 41 point.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
