FC Midtjylland styrer mod det danske mesterskab, og på hjemmebanen i Herning har klubben været usårlig. 13 hjemmekampe har givet 13 sejre, og nu venter så en hjemmekamp mandag mod Randers FC. FCM kan med en sejr tage sin 14. hjemmesejr i træk og tage rekorden, som FCM lige nu deler med FC København.
Modstanderen fra Randers FC har dog ikke tænkt sig bare at agere statister i FC Midtjyllands show, og klubben går ind for at få personligt hævn for to nederlag til FCM tidligere i sæsonen.
– En sejr over FC København er virkelig noget, vi kan tage med videre til udekampen mod FC Midtjylland. Vi har spillet to gange mod FC Midtjylland i sæsonen, og selv om vi har tabt begge kampe, har vi spillet godt mod dem. Da vi mødte dem i Herning, var vi foran 1-0 ved pausen og tabte med 3-1. Da vi møder dem på hjemmebanen, synes jeg, vi er bedst, og misbruger chancer, siger Kasper Fisker til tipsbladet.dk og fortæller videre:
– Så jeg er overbevist om, at vi kan slå dem. Men vi skal være sindssygt skarpe, for det er FC Midtjylland. De er effektive. Vi skulle have vundet vores to tidligere møder med Midtjylland, så vi trænger til en sejr mod dem. Vi skal revanchere os.
Kasper Fisker peger på, at 3-0 sejren over FC København kan være med til at give Randers-offensiven den ballast, der er brug for, forud for et møde med FCM.
– Det er jo altid fedt at score mål, og vores midtbane må godt score flere mål. Vi midtbanespillere måler mere kampene på, hvordan vi skaber dem. Men for angriberne var FCK-kampen perfekt. Ishak scorer to gange, og Brock-Madsen kommer ind og får scoret. De måler jo kampene på mål, og det kan blive vigtigt før FCM-kampen, at de har scoret, siger Kasper Fisker.
Randers FC har brug for point, for klubben kæmper lige nu med Brøndby om den tredjeplads, der giver bronzemedaljer og europæisk deltagelse. De to klubber har begge 41 point.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Smadrer transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
EKSKLUSIVT
