Fisker: Vi skal revanchere FCM-nederlag

Randers FC har fundet humøret frem igen efter 3-0 sejren over FC København søndag. Nu vil Randers have hævn for to nederlag til FC Midtjylland.



FC Midtjylland styrer mod det danske mesterskab, og på hjemmebanen i Herning har klubben været usårlig. 13 hjemmekampe har givet 13 sejre, og nu venter så en hjemmekamp mandag mod Randers FC. FCM kan med en sejr tage sin 14. hjemmesejr i træk og tage rekorden, som FCM lige nu deler med FC København.

Modstanderen fra Randers FC har dog ikke tænkt sig bare at agere statister i FC Midtjyllands show, og klubben går ind for at få personligt hævn for to nederlag til FCM tidligere i sæsonen.

– En sejr over FC København er virkelig noget, vi kan tage med videre til udekampen mod FC Midtjylland. Vi har spillet to gange mod FC Midtjylland i sæsonen, og selv om vi har tabt begge kampe, har vi spillet godt mod dem. Da vi mødte dem i Herning, var vi foran 1-0 ved pausen og tabte med 3-1. Da vi møder dem på hjemmebanen, synes jeg, vi er bedst, og misbruger chancer, siger Kasper Fisker til tipsbladet.dk og fortæller videre:

– Så jeg er overbevist om, at vi kan slå dem. Men vi skal være sindssygt skarpe, for det er FC Midtjylland. De er effektive. Vi skulle have vundet vores to tidligere møder med Midtjylland, så vi trænger til en sejr mod dem. Vi skal revanchere os.

Kasper Fisker peger på, at 3-0 sejren over FC København kan være med til at give Randers-offensiven den ballast, der er brug for, forud for et møde med FCM.

– Det er jo altid fedt at score mål, og vores midtbane må godt score flere mål. Vi midtbanespillere måler mere kampene på, hvordan vi skaber dem. Men for angriberne var FCK-kampen perfekt. Ishak scorer to gange, og Brock-Madsen kommer ind og får scoret. De måler jo kampene på mål, og det kan blive vigtigt før FCM-kampen, at de har scoret, siger Kasper Fisker.

Randers FC har brug for point, for klubben kæmper lige nu med Brøndby om den tredjeplads, der giver bronzemedaljer og europæisk deltagelse. De to klubber har begge 41 point.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Knuser transferrekord

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

VM-spiller alvorligt skadet

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweiz – Colombia

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse