Fisker: Vi skal revanchere FCM-nederlag

Randers FC har fundet humøret frem igen efter 3-0 sejren over FC København søndag. Nu vil Randers have hævn for to nederlag til FC Midtjylland.



FC Midtjylland styrer mod det danske mesterskab, og på hjemmebanen i Herning har klubben været usårlig. 13 hjemmekampe har givet 13 sejre, og nu venter så en hjemmekamp mandag mod Randers FC. FCM kan med en sejr tage sin 14. hjemmesejr i træk og tage rekorden, som FCM lige nu deler med FC København.

Modstanderen fra Randers FC har dog ikke tænkt sig bare at agere statister i FC Midtjyllands show, og klubben går ind for at få personligt hævn for to nederlag til FCM tidligere i sæsonen.

– En sejr over FC København er virkelig noget, vi kan tage med videre til udekampen mod FC Midtjylland. Vi har spillet to gange mod FC Midtjylland i sæsonen, og selv om vi har tabt begge kampe, har vi spillet godt mod dem. Da vi mødte dem i Herning, var vi foran 1-0 ved pausen og tabte med 3-1. Da vi møder dem på hjemmebanen, synes jeg, vi er bedst, og misbruger chancer, siger Kasper Fisker til tipsbladet.dk og fortæller videre:

– Så jeg er overbevist om, at vi kan slå dem. Men vi skal være sindssygt skarpe, for det er FC Midtjylland. De er effektive. Vi skulle have vundet vores to tidligere møder med Midtjylland, så vi trænger til en sejr mod dem. Vi skal revanchere os.

Kasper Fisker peger på, at 3-0 sejren over FC København kan være med til at give Randers-offensiven den ballast, der er brug for, forud for et møde med FCM.

– Det er jo altid fedt at score mål, og vores midtbane må godt score flere mål. Vi midtbanespillere måler mere kampene på, hvordan vi skaber dem. Men for angriberne var FCK-kampen perfekt. Ishak scorer to gange, og Brock-Madsen kommer ind og får scoret. De måler jo kampene på mål, og det kan blive vigtigt før FCM-kampen, at de har scoret, siger Kasper Fisker.

Randers FC har brug for point, for klubben kæmper lige nu med Brøndby om den tredjeplads, der giver bronzemedaljer og europæisk deltagelse. De to klubber har begge 41 point.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Tullberg bekræfter FCM-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Udpeger VM’s tre bedste trænere