Flere danske og udenlandske klubber vil have OB-profil

Mohamed El Makrini accepterer, at OB sagde nej til et skifte til Saudi-Arabien. Han ved, at der er andre muligheder i både Danmark og udlandet.



I sidste uge kunne tipsbladet.dk fortælle, at OB har afvist et bud på midtbanespilleren Mohamed El Makrini. En klub fra Saudi-Arabien ville købe hollænderen allerede i dette transfervindue, men OB har ønsket at holde på ham i resten af sæsonen.

El Makrini har imidlertid kontraktudløb til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Han lader sig ikke gå på at den glippede mulighed i Saudi-Arabien, og han fastslår, at han har fokus på OB nu.

– I øjeblikket er mit fokus på at forberede mig på første kamp i sæsonen. Der har været nogle ting fremme, og i ferien var der nogle interessante klubber på banen. Min agent tager sig af det, og han har talt med OB. Klubben sagde nej, og det er ok. Det er ikke noget problem, og jeg er helt rolig omkring det. Jeg slukker for det oppe i hovedet og fokuserer på at holde OB i Superligaen. Som fodboldspiller har man en kontrakt, og klubben kan sige ”nej, vi har brug for dig”. Det er godt at høre, og så må vi kæmpe for overlevelse, siger Mohamed El Makrini til tipsbladet.dk.

Han understreger, at han ikke er skuffet over, at OB afviste et tilbud fra Saudi-Arabien, der kunne have givet ham en fyrstelig løn.

– Det har jeg ikke noget problem med. Jeg er ikke skuffet eller vred. Overhovedet ikke. Det var selvfølgelig en god mulighed, men der kan ske noget igen. Jeg har hørt fra min agent, at der stadig er interesserede klubber både i og uden for Danmark. Jeg ser ikke på det i øjeblikket. Mit fokus er at undgå nedrykning med OB, siger Mohamed El Makrini.

– Jeg er meget glad for at være her, og jeg håber, at vi kan blive i ligaen. Hvis det lykkes, kan vi måske tale om en ny kontrakt her, men når vi når slutningen af sæsonen er der rigeligt med klubber. Så må vi se, hvad der sker. Min agent ved, hvad jeg vil og hvad jeg ikke vil. Så kan jeg fokusere på fodbolden, tilføjer han.

Han bekræfter, at der er også er andre danske klubber, der viser interesse for ham, og han udelukker ikke at fortsætte i Superligaen i flere år frem.

– Jeg er meget glad for at være i Danmark, så det vil ikke være noget problem, siger han.

29-årige Mohamed El Makrini kom til OB fra hollandske Cambuur i sommeren 2015.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Jubler over ny Brøndby-chef

Morten Bruun med dyster spådom

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Håber på FC København-exit

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Barcelona vandt 7-2

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Presset træner vil rotere mod FCM

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Interessant afsløring

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Troels Bech slår fast: Glem det!

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

– Ikke for debutanter!

– Er der virkelig brug for ham i truppen?



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Nu forklarer Noah Nartey

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Overraskende U21-trupudtagelse