I sidste uge kunne tipsbladet.dk fortælle, at OB har afvist et bud på midtbanespilleren Mohamed El Makrini. En klub fra Saudi-Arabien ville købe hollænderen allerede i dette transfervindue, men OB har ønsket at holde på ham i resten af sæsonen.
El Makrini har imidlertid kontraktudløb til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Han lader sig ikke gå på at den glippede mulighed i Saudi-Arabien, og han fastslår, at han har fokus på OB nu.
– I øjeblikket er mit fokus på at forberede mig på første kamp i sæsonen. Der har været nogle ting fremme, og i ferien var der nogle interessante klubber på banen. Min agent tager sig af det, og han har talt med OB. Klubben sagde nej, og det er ok. Det er ikke noget problem, og jeg er helt rolig omkring det. Jeg slukker for det oppe i hovedet og fokuserer på at holde OB i Superligaen. Som fodboldspiller har man en kontrakt, og klubben kan sige ”nej, vi har brug for dig”. Det er godt at høre, og så må vi kæmpe for overlevelse, siger Mohamed El Makrini til tipsbladet.dk.
Han understreger, at han ikke er skuffet over, at OB afviste et tilbud fra Saudi-Arabien, der kunne have givet ham en fyrstelig løn.
– Det har jeg ikke noget problem med. Jeg er ikke skuffet eller vred. Overhovedet ikke. Det var selvfølgelig en god mulighed, men der kan ske noget igen. Jeg har hørt fra min agent, at der stadig er interesserede klubber både i og uden for Danmark. Jeg ser ikke på det i øjeblikket. Mit fokus er at undgå nedrykning med OB, siger Mohamed El Makrini.
– Jeg er meget glad for at være her, og jeg håber, at vi kan blive i ligaen. Hvis det lykkes, kan vi måske tale om en ny kontrakt her, men når vi når slutningen af sæsonen er der rigeligt med klubber. Så må vi se, hvad der sker. Min agent ved, hvad jeg vil og hvad jeg ikke vil. Så kan jeg fokusere på fodbolden, tilføjer han.
Han bekræfter, at der er også er andre danske klubber, der viser interesse for ham, og han udelukker ikke at fortsætte i Superligaen i flere år frem.
– Jeg er meget glad for at være i Danmark, så det vil ikke være noget problem, siger han.
29-årige Mohamed El Makrini kom til OB fra hollandske Cambuur i sommeren 2015.
LIVE
LIVE: Danske klubber jagtede ny OB-spiller
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
10. gang i træk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
