Flere danske og udenlandske klubber vil have OB-profil

Mohamed El Makrini accepterer, at OB sagde nej til et skifte til Saudi-Arabien. Han ved, at der er andre muligheder i både Danmark og udlandet.



I sidste uge kunne tipsbladet.dk fortælle, at OB har afvist et bud på midtbanespilleren Mohamed El Makrini. En klub fra Saudi-Arabien ville købe hollænderen allerede i dette transfervindue, men OB har ønsket at holde på ham i resten af sæsonen.

El Makrini har imidlertid kontraktudløb til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Han lader sig ikke gå på at den glippede mulighed i Saudi-Arabien, og han fastslår, at han har fokus på OB nu.

– I øjeblikket er mit fokus på at forberede mig på første kamp i sæsonen. Der har været nogle ting fremme, og i ferien var der nogle interessante klubber på banen. Min agent tager sig af det, og han har talt med OB. Klubben sagde nej, og det er ok. Det er ikke noget problem, og jeg er helt rolig omkring det. Jeg slukker for det oppe i hovedet og fokuserer på at holde OB i Superligaen. Som fodboldspiller har man en kontrakt, og klubben kan sige ”nej, vi har brug for dig”. Det er godt at høre, og så må vi kæmpe for overlevelse, siger Mohamed El Makrini til tipsbladet.dk.

Han understreger, at han ikke er skuffet over, at OB afviste et tilbud fra Saudi-Arabien, der kunne have givet ham en fyrstelig løn.

– Det har jeg ikke noget problem med. Jeg er ikke skuffet eller vred. Overhovedet ikke. Det var selvfølgelig en god mulighed, men der kan ske noget igen. Jeg har hørt fra min agent, at der stadig er interesserede klubber både i og uden for Danmark. Jeg ser ikke på det i øjeblikket. Mit fokus er at undgå nedrykning med OB, siger Mohamed El Makrini.

– Jeg er meget glad for at være her, og jeg håber, at vi kan blive i ligaen. Hvis det lykkes, kan vi måske tale om en ny kontrakt her, men når vi når slutningen af sæsonen er der rigeligt med klubber. Så må vi se, hvad der sker. Min agent ved, hvad jeg vil og hvad jeg ikke vil. Så kan jeg fokusere på fodbolden, tilføjer han.

Han bekræfter, at der er også er andre danske klubber, der viser interesse for ham, og han udelukker ikke at fortsætte i Superligaen i flere år frem.

– Jeg er meget glad for at være i Danmark, så det vil ikke være noget problem, siger han.

29-årige Mohamed El Makrini kom til OB fra hollandske Cambuur i sommeren 2015.



Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Storklub meldes interesseret

Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Viborg-boss afviser norsk storklub

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Danske klubber vil have ham

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning

FC København-handling går verden rundt 

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst