Flere danske og udenlandske klubber vil have OB-profil

Mohamed El Makrini accepterer, at OB sagde nej til et skifte til Saudi-Arabien. Han ved, at der er andre muligheder i både Danmark og udlandet.



I sidste uge kunne tipsbladet.dk fortælle, at OB har afvist et bud på midtbanespilleren Mohamed El Makrini. En klub fra Saudi-Arabien ville købe hollænderen allerede i dette transfervindue, men OB har ønsket at holde på ham i resten af sæsonen.

El Makrini har imidlertid kontraktudløb til sommer, og han kan derfor forhandle frit med andre klubber. Han lader sig ikke gå på at den glippede mulighed i Saudi-Arabien, og han fastslår, at han har fokus på OB nu.

– I øjeblikket er mit fokus på at forberede mig på første kamp i sæsonen. Der har været nogle ting fremme, og i ferien var der nogle interessante klubber på banen. Min agent tager sig af det, og han har talt med OB. Klubben sagde nej, og det er ok. Det er ikke noget problem, og jeg er helt rolig omkring det. Jeg slukker for det oppe i hovedet og fokuserer på at holde OB i Superligaen. Som fodboldspiller har man en kontrakt, og klubben kan sige ”nej, vi har brug for dig”. Det er godt at høre, og så må vi kæmpe for overlevelse, siger Mohamed El Makrini til tipsbladet.dk.

Han understreger, at han ikke er skuffet over, at OB afviste et tilbud fra Saudi-Arabien, der kunne have givet ham en fyrstelig løn.

– Det har jeg ikke noget problem med. Jeg er ikke skuffet eller vred. Overhovedet ikke. Det var selvfølgelig en god mulighed, men der kan ske noget igen. Jeg har hørt fra min agent, at der stadig er interesserede klubber både i og uden for Danmark. Jeg ser ikke på det i øjeblikket. Mit fokus er at undgå nedrykning med OB, siger Mohamed El Makrini.

– Jeg er meget glad for at være her, og jeg håber, at vi kan blive i ligaen. Hvis det lykkes, kan vi måske tale om en ny kontrakt her, men når vi når slutningen af sæsonen er der rigeligt med klubber. Så må vi se, hvad der sker. Min agent ved, hvad jeg vil og hvad jeg ikke vil. Så kan jeg fokusere på fodbolden, tilføjer han.

Han bekræfter, at der er også er andre danske klubber, der viser interesse for ham, og han udelukker ikke at fortsætte i Superligaen i flere år frem.

– Jeg er meget glad for at være i Danmark, så det vil ikke være noget problem, siger han.

29-årige Mohamed El Makrini kom til OB fra hollandske Cambuur i sommeren 2015.



Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

– Det er fuldkommen meningsløst

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

AaB-talent prøver sig af i Italien

Klubboss i angreb på FCK

– De skal skille sig af med ham!

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe triumf for Frank

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Viktor Claesson bliver i FC København

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996