Flere forstærkninger på vej i SønderjyskE

Når pokalmestrene allerede på mandag indleder træningen frem mod næste sæson, er det meget muligt, at flere nyindkøb er med.



De har været på ferie i snart tre uger, de danske pokalvindere fra SønderjyskE, og mandag vender spillere og trænere tilbage på træningsbanen som indledning til en ny sæson i dansk fodbolds bedste række.

Her er det – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger – sandsynligt, at man har flere nye spillere med.

Klubben fra Haderslev arbejder netop nu på at hente forstærkninger til en vigtig sæson i Superligaen, der er gået fra 14 til 12 hold, og SønderjyskE har også Europa League-kvalifikationen at tænke på. Som pokalvindere indtræder mandskabet i 3. runde og er faktisk “bare” to sejre fra et gruppespil, selv om det naturligvis bliver svært.

Tipsbladet.dk fortalte tidligere i denne uge, at SønderjyskE arbejder på at hente den australske målmand Lawrence Thomas, 28 år. Han er kontraktfri og kommer fra Melbourne Victory, hvor han i det seneste års tid har været holdkammerat med Jakob Poulsen. Falder det på plads med keeperen, er han en af de nye spillere, der er klar til at indlede træningen i Haderslev på mandag.

Læs også:Færdig i SønderjyskE: Nicholas Marfelt rykker til Køge

Klubben arbejder dog på flere forstærkninger forud for træningsstarten.

Sportschef Hans Jørgen Haysen og SønderjyskE har brugt ferien på at trimme truppen og har sagt farvel til stamspillerne Sebastian Mielitz og Eggert Jonsson, mens også trupspillere som Nicholas Marfelt, Joao Pereira, Artem Dovbyk, Justin Plautz og Theofanis Mavrommatis har forladt pokalvinderne. Samtidig går man med planer om at udleje målmand Nikola Mirkovic.

En udlejning af Mirkovic vil formentlig betyde, at SønderjyskE har behov for endnu en målmand foruden Lawrence Thomas, ligesom farvel til Marfelt og Pereira øger behovet for en venstre back.

Her kunne en mand som Marc Dal Hende fra FC Midtjylland muligvis være en drømmespiller, selvom prisen kan bremse en handel for sønderjyderne, der næppe har råd til at betale meget mere end et rundt ‘0’ for nye spillere denne sommer. Folk som Brian Hamalainen og Frederik Møller er tilgængelige og måske mere realistiske, for Dal Hende kommer givetvis til at koste for meget.

Læs også:Superliga-bold helt frem til jul – men ingen Boxing Day

Mon ikke SønderjyskE også kigger efter noget til den centrale midtbane med Eggert Jonssons exit, en spiller SønderjyskE godt kunne have brugt i den nye sæson, ligesom man aldrig siger nej, hvis der byder sig en mulighed for at hente en dygtig spiller til den sidste tredjedel af banen.

Superligaen starter op igen fredag den 11. september, hvor SønderjyskE får besøg af mestrene FC Midtjylland, og torsdag den 24. september indledes det europæiske eventyr med en kamp i 3. runde af Europa League-kvalifikationen. Går SønderjyskE videre, er der playoff om en plads i gruppespillet den 1. oktober.

På grund af coronasituationen spilles der ikke ude og hjemme i Europa League-kvalifikationen. Det afgøres ved lodtrækning, hvem der får hjemmebanen. Glen Riddersholms mandskab bliver ikke seedet og kan forvente hård modstand i begge runder.

Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp





LIVE

TransferLIVE: Vender tommelfingeren nedad

Vildt! Dansk klub jagter German Onugkha

Skifter til Brøndby – nu er det gået helt amok

Kæmpe dansk transfer tæt på – legende jubler

Blæst bagover: Stjerne som forvandlet under Frank

Storklub lurer på Harder – her er hans prisskilt

FC København-fan truet: Advarer alle andre

Brøndby bekræfter: Han er på vej væk



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Real Madrid-træner advarer: Han vil mere

Fransk stjerne skal sælges efter ‘uhørt’ slåskamp

Historisk: ‘Det er helt uhørt’

Vanvittigt rygte i engelske medier



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Afsløring: Nelsson væk fra Gala – skylder ham mio.

Sender klar besked til Højlund

Afsløring: Storklub jagter dansker – her er prisen

Gigantisk millionbeløb på spil

Ny stjerne til Brøndby: Her er han et monster



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Verdensstjerne hylder FCK

‘Et eventyr’ – men Basel har problemer før FCK

Brasiliansk keeper slår Peter Shiltons rekord

Fem bud på Rasmus Højlunds nye klub

Her er landsholdets største spørgsmålstegn

Afsløring: Horsens slår transferrekorden i 1. div.

Medie: Tæt på exit

Christian Sørensen: Det skifte fortryder jeg mest

Afsløring: BIF køber Gregoritsch – her er prisen 

Revser AaB: ‘Det sejler’

I svime over Victor Froholdt

Kryptisk svar om Brøndby-transfer



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

‘Denne angriber skal Brøndby hente’

Frank Arnesen havde ret – dejlig spiller, AGF!

Fantastisk nyt om Roony Bardghji

Ny kæmpetransfer af Wrexham – på rov i Man City

Brøndby-købs vilde rekorder – strålede under far

Verdensstjerne: Derfor er FCK favoritter

Mikael Anderson revser Superliga-dom: ‘Latterligt’

– Hver dag er ved at være kostbar for Eriksen

FCK-stjerne ude – misser brag

OB indgår historisk aftale

Neestrup lukker ned med FCK i Basel

FCK-og BIF-hooligans kan støde sammen

FCK fokuserer på at stoppe Alpernes Messi

‘De plejer at være lidt arrogante’

Stjerne i hårdt angreb: Vil væk

Meldes på plads i ny klub

Engelsk klub jagter Rasmus Højlund

Forlænger Nartey? ‘Vil give noget tilbage’

Brøndby jagter landsholdsspiller

Har forhørt sig hos Bo Henriksen og co.

Afsløring: SL-bombe på plads – Enggård i Vejle

Målrigt møde mellem HB Køge og B.93