De har været på ferie i snart tre uger, de danske pokalvindere fra SønderjyskE, og mandag vender spillere og trænere tilbage på træningsbanen som indledning til en ny sæson i dansk fodbolds bedste række.
Her er det – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger – sandsynligt, at man har flere nye spillere med.
Klubben fra Haderslev arbejder netop nu på at hente forstærkninger til en vigtig sæson i Superligaen, der er gået fra 14 til 12 hold, og SønderjyskE har også Europa League-kvalifikationen at tænke på. Som pokalvindere indtræder mandskabet i 3. runde og er faktisk “bare” to sejre fra et gruppespil, selv om det naturligvis bliver svært.
Tipsbladet.dk fortalte tidligere i denne uge, at SønderjyskE arbejder på at hente den australske målmand Lawrence Thomas, 28 år. Han er kontraktfri og kommer fra Melbourne Victory, hvor han i det seneste års tid har været holdkammerat med Jakob Poulsen. Falder det på plads med keeperen, er han en af de nye spillere, der er klar til at indlede træningen i Haderslev på mandag.
Læs også:Færdig i SønderjyskE: Nicholas Marfelt rykker til Køge
Klubben arbejder dog på flere forstærkninger forud for træningsstarten.
Sportschef Hans Jørgen Haysen og SønderjyskE har brugt ferien på at trimme truppen og har sagt farvel til stamspillerne Sebastian Mielitz og Eggert Jonsson, mens også trupspillere som Nicholas Marfelt, Joao Pereira, Artem Dovbyk, Justin Plautz og Theofanis Mavrommatis har forladt pokalvinderne. Samtidig går man med planer om at udleje målmand Nikola Mirkovic.
En udlejning af Mirkovic vil formentlig betyde, at SønderjyskE har behov for endnu en målmand foruden Lawrence Thomas, ligesom farvel til Marfelt og Pereira øger behovet for en venstre back.
Her kunne en mand som Marc Dal Hende fra FC Midtjylland muligvis være en drømmespiller, selvom prisen kan bremse en handel for sønderjyderne, der næppe har råd til at betale meget mere end et rundt ‘0’ for nye spillere denne sommer. Folk som Brian Hamalainen og Frederik Møller er tilgængelige og måske mere realistiske, for Dal Hende kommer givetvis til at koste for meget.
Læs også:Superliga-bold helt frem til jul – men ingen Boxing Day
Mon ikke SønderjyskE også kigger efter noget til den centrale midtbane med Eggert Jonssons exit, en spiller SønderjyskE godt kunne have brugt i den nye sæson, ligesom man aldrig siger nej, hvis der byder sig en mulighed for at hente en dygtig spiller til den sidste tredjedel af banen.
Superligaen starter op igen fredag den 11. september, hvor SønderjyskE får besøg af mestrene FC Midtjylland, og torsdag den 24. september indledes det europæiske eventyr med en kamp i 3. runde af Europa League-kvalifikationen. Går SønderjyskE videre, er der playoff om en plads i gruppespillet den 1. oktober.
På grund af coronasituationen spilles der ikke ude og hjemme i Europa League-kvalifikationen. Det afgøres ved lodtrækning, hvem der får hjemmebanen. Glen Riddersholms mandskab bliver ikke seedet og kan forvente hård modstand i begge runder.
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Køber engelsk klub
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
I chok over Manchester United
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
MEDIE
631 millioner kroner
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
‘Det er tæt på uforklarligt’
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Arne Slot sukker efter mål-rekord
Medier revser Real Madrid-træner
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
