De har været på ferie i snart tre uger, de danske pokalvindere fra SønderjyskE, og mandag vender spillere og trænere tilbage på træningsbanen som indledning til en ny sæson i dansk fodbolds bedste række.
Her er det – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger – sandsynligt, at man har flere nye spillere med.
Klubben fra Haderslev arbejder netop nu på at hente forstærkninger til en vigtig sæson i Superligaen, der er gået fra 14 til 12 hold, og SønderjyskE har også Europa League-kvalifikationen at tænke på. Som pokalvindere indtræder mandskabet i 3. runde og er faktisk “bare” to sejre fra et gruppespil, selv om det naturligvis bliver svært.
Tipsbladet.dk fortalte tidligere i denne uge, at SønderjyskE arbejder på at hente den australske målmand Lawrence Thomas, 28 år. Han er kontraktfri og kommer fra Melbourne Victory, hvor han i det seneste års tid har været holdkammerat med Jakob Poulsen. Falder det på plads med keeperen, er han en af de nye spillere, der er klar til at indlede træningen i Haderslev på mandag.
Læs også:Færdig i SønderjyskE: Nicholas Marfelt rykker til Køge
Klubben arbejder dog på flere forstærkninger forud for træningsstarten.
Sportschef Hans Jørgen Haysen og SønderjyskE har brugt ferien på at trimme truppen og har sagt farvel til stamspillerne Sebastian Mielitz og Eggert Jonsson, mens også trupspillere som Nicholas Marfelt, Joao Pereira, Artem Dovbyk, Justin Plautz og Theofanis Mavrommatis har forladt pokalvinderne. Samtidig går man med planer om at udleje målmand Nikola Mirkovic.
En udlejning af Mirkovic vil formentlig betyde, at SønderjyskE har behov for endnu en målmand foruden Lawrence Thomas, ligesom farvel til Marfelt og Pereira øger behovet for en venstre back.
Her kunne en mand som Marc Dal Hende fra FC Midtjylland muligvis være en drømmespiller, selvom prisen kan bremse en handel for sønderjyderne, der næppe har råd til at betale meget mere end et rundt ‘0’ for nye spillere denne sommer. Folk som Brian Hamalainen og Frederik Møller er tilgængelige og måske mere realistiske, for Dal Hende kommer givetvis til at koste for meget.
Læs også:Superliga-bold helt frem til jul – men ingen Boxing Day
Mon ikke SønderjyskE også kigger efter noget til den centrale midtbane med Eggert Jonssons exit, en spiller SønderjyskE godt kunne have brugt i den nye sæson, ligesom man aldrig siger nej, hvis der byder sig en mulighed for at hente en dygtig spiller til den sidste tredjedel af banen.
Superligaen starter op igen fredag den 11. september, hvor SønderjyskE får besøg af mestrene FC Midtjylland, og torsdag den 24. september indledes det europæiske eventyr med en kamp i 3. runde af Europa League-kvalifikationen. Går SønderjyskE videre, er der playoff om en plads i gruppespillet den 1. oktober.
På grund af coronasituationen spilles der ikke ude og hjemme i Europa League-kvalifikationen. Det afgøres ved lodtrækning, hvem der får hjemmebanen. Glen Riddersholms mandskab bliver ikke seedet og kan forvente hård modstand i begge runder.
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Sænker prisen mod Midtjylland
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
Giver to spillere livstidskarantæne
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
David Nielsen har sagt op
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
I forhandlinger med Nartey
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
DAGENS SPILFORSLAG
Italiensk Zlatan kan zappe Bayern
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Betyder det David Nielsen-fyring?
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
NYHEDER
