De har været på ferie i snart tre uger, de danske pokalvindere fra SønderjyskE, og mandag vender spillere og trænere tilbage på træningsbanen som indledning til en ny sæson i dansk fodbolds bedste række.
Her er det – ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger – sandsynligt, at man har flere nye spillere med.
Klubben fra Haderslev arbejder netop nu på at hente forstærkninger til en vigtig sæson i Superligaen, der er gået fra 14 til 12 hold, og SønderjyskE har også Europa League-kvalifikationen at tænke på. Som pokalvindere indtræder mandskabet i 3. runde og er faktisk “bare” to sejre fra et gruppespil, selv om det naturligvis bliver svært.
Tipsbladet.dk fortalte tidligere i denne uge, at SønderjyskE arbejder på at hente den australske målmand Lawrence Thomas, 28 år. Han er kontraktfri og kommer fra Melbourne Victory, hvor han i det seneste års tid har været holdkammerat med Jakob Poulsen. Falder det på plads med keeperen, er han en af de nye spillere, der er klar til at indlede træningen i Haderslev på mandag.
Læs også:Færdig i SønderjyskE: Nicholas Marfelt rykker til Køge
Klubben arbejder dog på flere forstærkninger forud for træningsstarten.
Sportschef Hans Jørgen Haysen og SønderjyskE har brugt ferien på at trimme truppen og har sagt farvel til stamspillerne Sebastian Mielitz og Eggert Jonsson, mens også trupspillere som Nicholas Marfelt, Joao Pereira, Artem Dovbyk, Justin Plautz og Theofanis Mavrommatis har forladt pokalvinderne. Samtidig går man med planer om at udleje målmand Nikola Mirkovic.
En udlejning af Mirkovic vil formentlig betyde, at SønderjyskE har behov for endnu en målmand foruden Lawrence Thomas, ligesom farvel til Marfelt og Pereira øger behovet for en venstre back.
Her kunne en mand som Marc Dal Hende fra FC Midtjylland muligvis være en drømmespiller, selvom prisen kan bremse en handel for sønderjyderne, der næppe har råd til at betale meget mere end et rundt ‘0’ for nye spillere denne sommer. Folk som Brian Hamalainen og Frederik Møller er tilgængelige og måske mere realistiske, for Dal Hende kommer givetvis til at koste for meget.
Læs også:Superliga-bold helt frem til jul – men ingen Boxing Day
Mon ikke SønderjyskE også kigger efter noget til den centrale midtbane med Eggert Jonssons exit, en spiller SønderjyskE godt kunne have brugt i den nye sæson, ligesom man aldrig siger nej, hvis der byder sig en mulighed for at hente en dygtig spiller til den sidste tredjedel af banen.
Superligaen starter op igen fredag den 11. september, hvor SønderjyskE får besøg af mestrene FC Midtjylland, og torsdag den 24. september indledes det europæiske eventyr med en kamp i 3. runde af Europa League-kvalifikationen. Går SønderjyskE videre, er der playoff om en plads i gruppespillet den 1. oktober.
På grund af coronasituationen spilles der ikke ude og hjemme i Europa League-kvalifikationen. Det afgøres ved lodtrækning, hvem der får hjemmebanen. Glen Riddersholms mandskab bliver ikke seedet og kan forvente hård modstand i begge runder.
Læs også:Her er programmet for Superligaen: FCK og Brøndby i tidligt møde
Læs også:Tingager irriteret over OB-kommentar: Hav respekt for din modstander
Læs også:Lettet AGF-træner: Det var en ækel kamp
LIVE
LIVE: To mand færdige i Superliga-klub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
INTERVIEW
