– Flere internt i Randers satte spørgsmålstegn

Daniel Høegh har været meget positivt overrasket over de mange nye Randers-spillere.



Det er altid vanskeligt at spå om, hvor et hold står efter et travlt transfervindue. 

I Randers var det tæt på en umulig mission, efter man havde afløst profilerne Patrik Carlgren, Mohammed Fuseini og Lasso Coulibaly med en palette af spillere, som ikke mange i fodbolddanmark kendte før sæsonstart. 

Internt i Randers var der også spørgsmålstegn over, hvor holdet egentlig stod henne inden sæsonstart, indrømmer forsvarsspilleren Daniel Høegh i et interview med Tipsbladet. 

– Hvis vi skal være helt ærlige, så er der flere, der har sat lidt spørgsmålstegn til, hvor vi skulle forvente at ligge. Jeg tror, der var flere, der havde set, at der er noget spændende i de nye spillere, vi har fået ind, men hvor lang tid det ville tage at spille dem ind, er altid lidt af et spørgsmål. At vi så hurtigt har fået så fint og stabilt et udtryk har måske overrasket lidt, også internt, siger Høegh, der selv var en af dem, der tvivlede.

– Jeg var en af dem, der før sæsonen var lidt usikker på, hvor vi egentlig stod. At vi så hurtigt har fået så fint og stabilt et udtryk er godt arbejde af os, trænerne og den sportslige afdeling.

For eksempel har Paul Izzo vist fint niveau i målet. Florian Danho virker som en ordentlig mundfuld for forsvarsspillerne med sin fysik, Norman Campbell fremhæves for sin vilde topfart, og Mohamed Touré har også stemplet ind med mål.

På træningsbanen har Daniel Høegh også bidt mærke i det høje niveau, men han slår fast, at man bestemt ikke må underkende vigtigheden af, at man i Randers har sat et klart system op, som kræver nogle helt bestemte færdigheder, ligesom man har en spillemæssig rygrad på plads. 

274785

Randers har kunnet juble mere, end man nok havde regnet med før sæsonstart. Foto: Alamy

Derudover er de nye spillere ikke helt unge, hvilket også spiller en rolle.

– Der er en som Danho, der er 24 år gammel. Så man har ikke hentet ungt-ungt. Han har noget rutine og er lidt længere i udviklingen i forhold til at kunne præstere. Han bliver heller ikke skubbet væk på samme måde, som Fuseini kunne blive det. Han har måske heller ikke den helt ekstraordinære fart, som han havde, men han har andre ting.

– Toure er lidt samme type som Danho, og de har nogle meget tydelige spidskompetencer, som gør, at det er nemmere at sætte dem op.

Står I et bedre sted nu end i sidste sæson? 

– Umiddelbart vil jeg sige, at vi står et bedre og stærkere sted, i og med at vores fundament også er blevet endnu bedre. Vi har fået noget kontinuitet ind. Rygraden er på plads, og vi har fået typer ind med rigtig god individuel kvalitet. Vi er blevet mere uforudsigelige, blevet brede og man har både hentet ungt og rutineret ind, lyder det fra Høegh. 

Udover de førnævnte spillere har Randers også oprustet med rutinerede spillere som Mathias Greve og André Rømer. Klubben er efter otte runder på syvendepladsen, og Daniel Høegh siger, at man har spillet til par i forhold til forventningerne.

Randers har dog vist en stærk bund i holdet ved at gå ubesejret igennem udekampe mod FC København, FC Nordsjælland og Brøndby, men tabte dumme kampe hjemme til Silkeborg og Sønderjyske. Havde man hevet flere point i de to kampe, havde man blandet sig i toppen.

Søndag gælder det FC Midtjylland, som man møder hjemme på Cepheus Park.





NYHEDER

Bo Henriksen: Jeg har aldrig set noget lignende


Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag



Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag



EKSKLUSIVT

Sviatchenko hylder dansker: ‘Ustyrlig og usårlig’


AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?



" Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?



– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet

Silkeborg IF – Sønderjyske

Frederik Birk ryster posen – bænker komet

Rødglødende Lars Friis: Det er fucking tydeligt!

Transferfest: FCK og FCM har brugt 520 mio.


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Afviste SL-interesse – nu bomber han løs i Sverige

FC Nordsjælland – Brøndby IF

FCM uden offensivstjerne til gulddysten mod FCK

Rigtig godt nyt for Frederik Birk

Afsløring: Topklubber jagter FCM-stjerne

Cristiano Ronaldo færdig i Saudi Arabien?

HSV-helt fik ølbad og skyndte sig på WC

Nu taler Mats Köhlert om ‘Brøndby-transfer’

Absurde Sørloth – ikke set i 84 år

Thomas Frank slår fast: ‘Det vil være stort’

Vejle Boldklub – Lyngby Boldklub

Holder øje med fantom-back til 450 mio.

Liverpool viser hvorfor de er mestre

– Der er os, FCK, Bayern, Barcelona og Real Madrid

Efter 7 lange år – HSV er tilbage i Bundesligaen

AGF – Randers FC

Morten Hjulmand på mesterskabskurs efter drama

Viborg FF – AaB

I tvivl om fremtiden

Zeca indstiller karrieren

O’Riley startede på ny i vigtig sejr

Bo Henriksens drøm lever