Flere Superliga-klubber følger Trott: Kæmpe ros

Nysgerrige klubber følger Vejles dygtige målmand Nathan Trott, der igen stod en god kamp i VB's vigtige sejr over OB og høstede roser for sin indsats.



VEJLE (Tipsbladet): Det var en medrivende fodboldkamp med et lydniveau og opbakning, man sjældent ser i nedrykningsslutspillet, da Vejle mandag aften slog OB 3-2 og kom over nedrykningsstregen på bekostning af fynboerne.

Men ikke alle lod følelser, glæde og frustration få frit løb med flere attraktive spillere at holde øje med på de to hold.

VB's spillere tog sig bedre ud, og en af dem, der især markerer sig, er VB's engelske målmand Nathan Trott.

Han havde flere gode redninger mod OB, og som Tipsbladet har fortalt, har flere Superliga-klubber kig på målmanden, der selv venter på afklaring fra West Ham, der ejer den 25-årige englænder.

En af dem, der lige nu nyder godt af at have Nathan Trott på kassen, er Oliver Provstgaard, der selv spillede en fin kamp for øjnene af U/21-landstræner Steffen Højer.

Og Provstgaard giver sin engelske kollega en god porition af æren for, at VB nu er over nedrykningsstregen.

– [Han har] helt vildt stor betydning. Han er vist en af ligaens bedste keepere. Vi ser det til træning hver dag. Da han kom til klubben, der kunne jeg ikke tro, at vi havde hentet ham. Han er klart den bedste målmand, jeg har spillet med i min karriere. Han er en rigtig dygtig målmand, siger Oliver Provstgaard.

Tipsbladet talte 78 sekunder mellem OB's føringsmål og Vejles udligning, som Oliver Provstgaard havde en fod med i.

– Det var pyskologisk meget vigtigt, sagde Vejle-træner Ivan Prelec efter kampen, og Oliver Provstgaard var også mere end tilfreds med det svar, VB omgående kom med.

– Det er noget, vi har arbejdet med, at vi ikke skal gå ned efter, at vi indkasserer. Vi talte om det i løbet af ugen, efter vi havde indkasseret ovre i Lyngby. Der startede vi rigtig godt. Det er noget, vi har set på i vidoeer, og i dag får vi scoret på det, siger Oliver Provstgaard.

Ud over klubber fra Tyskland og Italien var der også Superliga-klubber repræsenteret på stadion i Vejle mandag aften.

West Ham har muligheden for at forlænge Nathan Trotts kontrakt, der udløber til sommer, og derefter kræve en transfer for målmanden.

Hammers skal have ny cheftræner, efter David Moyes og klubledelsen mandag meddelte, at de stopper samarbejdet efter kontraktudløb i næste måned.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Tiden er ved at rinde ud

Godt nyt for Jess Thorup

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent