VEJLE (Tipsbladet): Det var en medrivende fodboldkamp med et lydniveau og opbakning, man sjældent ser i nedrykningsslutspillet, da Vejle mandag aften slog OB 3-2 og kom over nedrykningsstregen på bekostning af fynboerne.
Men ikke alle lod følelser, glæde og frustration få frit løb med flere attraktive spillere at holde øje med på de to hold.
VB's spillere tog sig bedre ud, og en af dem, der især markerer sig, er VB's engelske målmand Nathan Trott.
Han havde flere gode redninger mod OB, og som Tipsbladet har fortalt, har flere Superliga-klubber kig på målmanden, der selv venter på afklaring fra West Ham, der ejer den 25-årige englænder.
En af dem, der lige nu nyder godt af at have Nathan Trott på kassen, er Oliver Provstgaard, der selv spillede en fin kamp for øjnene af U/21-landstræner Steffen Højer.
Og Provstgaard giver sin engelske kollega en god porition af æren for, at VB nu er over nedrykningsstregen.
– [Han har] helt vildt stor betydning. Han er vist en af ligaens bedste keepere. Vi ser det til træning hver dag. Da han kom til klubben, der kunne jeg ikke tro, at vi havde hentet ham. Han er klart den bedste målmand, jeg har spillet med i min karriere. Han er en rigtig dygtig målmand, siger Oliver Provstgaard.
Tipsbladet talte 78 sekunder mellem OB's føringsmål og Vejles udligning, som Oliver Provstgaard havde en fod med i.
– Det var pyskologisk meget vigtigt, sagde Vejle-træner Ivan Prelec efter kampen, og Oliver Provstgaard var også mere end tilfreds med det svar, VB omgående kom med.
– Det er noget, vi har arbejdet med, at vi ikke skal gå ned efter, at vi indkasserer. Vi talte om det i løbet af ugen, efter vi havde indkasseret ovre i Lyngby. Der startede vi rigtig godt. Det er noget, vi har set på i vidoeer, og i dag får vi scoret på det, siger Oliver Provstgaard.
Ud over klubber fra Tyskland og Italien var der også Superliga-klubber repræsenteret på stadion i Vejle mandag aften.
West Ham har muligheden for at forlænge Nathan Trotts kontrakt, der udløber til sommer, og derefter kræve en transfer for målmanden.
Hammers skal have ny cheftræner, efter David Moyes og klubledelsen mandag meddelte, at de stopper samarbejdet efter kontraktudløb i næste måned.
LIVE
LIVE: Dansker lander stort job
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Skrækskade hos Superliga-oprykker: ‘Helt lamslået’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
UEFA med vild ændring
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
INTERVIEW
‘Håber min agent og FCK finder ud af det’
NYHEDER
Sats på disse ni spillere, FCK!
Southampton-chef: Straf er ude af proportioner
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen
INTERVIEW