Flere Superliga-klubber følger Trott: Kæmpe ros

Nysgerrige klubber følger Vejles dygtige målmand Nathan Trott, der igen stod en god kamp i VB's vigtige sejr over OB og høstede roser for sin indsats.



VEJLE (Tipsbladet): Det var en medrivende fodboldkamp med et lydniveau og opbakning, man sjældent ser i nedrykningsslutspillet, da Vejle mandag aften slog OB 3-2 og kom over nedrykningsstregen på bekostning af fynboerne.

Men ikke alle lod følelser, glæde og frustration få frit løb med flere attraktive spillere at holde øje med på de to hold.

VB's spillere tog sig bedre ud, og en af dem, der især markerer sig, er VB's engelske målmand Nathan Trott.

Han havde flere gode redninger mod OB, og som Tipsbladet har fortalt, har flere Superliga-klubber kig på målmanden, der selv venter på afklaring fra West Ham, der ejer den 25-årige englænder.

En af dem, der lige nu nyder godt af at have Nathan Trott på kassen, er Oliver Provstgaard, der selv spillede en fin kamp for øjnene af U/21-landstræner Steffen Højer.

Og Provstgaard giver sin engelske kollega en god porition af æren for, at VB nu er over nedrykningsstregen.

– [Han har] helt vildt stor betydning. Han er vist en af ligaens bedste keepere. Vi ser det til træning hver dag. Da han kom til klubben, der kunne jeg ikke tro, at vi havde hentet ham. Han er klart den bedste målmand, jeg har spillet med i min karriere. Han er en rigtig dygtig målmand, siger Oliver Provstgaard.

Tipsbladet talte 78 sekunder mellem OB's føringsmål og Vejles udligning, som Oliver Provstgaard havde en fod med i.

– Det var pyskologisk meget vigtigt, sagde Vejle-træner Ivan Prelec efter kampen, og Oliver Provstgaard var også mere end tilfreds med det svar, VB omgående kom med.

– Det er noget, vi har arbejdet med, at vi ikke skal gå ned efter, at vi indkasserer. Vi talte om det i løbet af ugen, efter vi havde indkasseret ovre i Lyngby. Der startede vi rigtig godt. Det er noget, vi har set på i vidoeer, og i dag får vi scoret på det, siger Oliver Provstgaard.

Ud over klubber fra Tyskland og Italien var der også Superliga-klubber repræsenteret på stadion i Vejle mandag aften.

West Ham har muligheden for at forlænge Nathan Trotts kontrakt, der udløber til sommer, og derefter kræve en transfer for målmanden.

Hammers skal have ny cheftræner, efter David Moyes og klubledelsen mandag meddelte, at de stopper samarbejdet efter kontraktudløb i næste måned.





Superliga-LIVE: BIF-stjerne kan blive far om lidt




LIVE

TransferLIVE: Modric tager stor beslutning

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

FCN taber i Europa-comeback



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her kan du se de danske hold i Europa

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

AGF – Brøndby IF

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’