Flere Superliga-klubber følger Trott: Kæmpe ros

Nysgerrige klubber følger Vejles dygtige målmand Nathan Trott, der igen stod en god kamp i VB's vigtige sejr over OB og høstede roser for sin indsats.



VEJLE (Tipsbladet): Det var en medrivende fodboldkamp med et lydniveau og opbakning, man sjældent ser i nedrykningsslutspillet, da Vejle mandag aften slog OB 3-2 og kom over nedrykningsstregen på bekostning af fynboerne.

Men ikke alle lod følelser, glæde og frustration få frit løb med flere attraktive spillere at holde øje med på de to hold.

VB's spillere tog sig bedre ud, og en af dem, der især markerer sig, er VB's engelske målmand Nathan Trott.

Han havde flere gode redninger mod OB, og som Tipsbladet har fortalt, har flere Superliga-klubber kig på målmanden, der selv venter på afklaring fra West Ham, der ejer den 25-årige englænder.

En af dem, der lige nu nyder godt af at have Nathan Trott på kassen, er Oliver Provstgaard, der selv spillede en fin kamp for øjnene af U/21-landstræner Steffen Højer.

Og Provstgaard giver sin engelske kollega en god porition af æren for, at VB nu er over nedrykningsstregen.

– [Han har] helt vildt stor betydning. Han er vist en af ligaens bedste keepere. Vi ser det til træning hver dag. Da han kom til klubben, der kunne jeg ikke tro, at vi havde hentet ham. Han er klart den bedste målmand, jeg har spillet med i min karriere. Han er en rigtig dygtig målmand, siger Oliver Provstgaard.

Tipsbladet talte 78 sekunder mellem OB's føringsmål og Vejles udligning, som Oliver Provstgaard havde en fod med i.

– Det var pyskologisk meget vigtigt, sagde Vejle-træner Ivan Prelec efter kampen, og Oliver Provstgaard var også mere end tilfreds med det svar, VB omgående kom med.

– Det er noget, vi har arbejdet med, at vi ikke skal gå ned efter, at vi indkasserer. Vi talte om det i løbet af ugen, efter vi havde indkasseret ovre i Lyngby. Der startede vi rigtig godt. Det er noget, vi har set på i vidoeer, og i dag får vi scoret på det, siger Oliver Provstgaard.

Ud over klubber fra Tyskland og Italien var der også Superliga-klubber repræsenteret på stadion i Vejle mandag aften.

West Ham har muligheden for at forlænge Nathan Trotts kontrakt, der udløber til sommer, og derefter kræve en transfer for målmanden.

Hammers skal have ny cheftræner, efter David Moyes og klubledelsen mandag meddelte, at de stopper samarbejdet efter kontraktudløb i næste måned.







LIVE

TransferLIVE: Bo Svensson tier

Kenneth Emil Petersen: Godt nok modigt af Speakman

Michael Carrick med klart signal til Chido Obi

AGF-direktør: ‘Vi har indberettet det til UEFA’

Thomas Kristensen solgt i kæmpehandel

Har hjemve: Tidligere FCK-talent rejst til Danmark

Bo Svensson: ‘Robert kan ikke forvente de rammer’



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Husk lige AGF, ikke?’

Chelsea fortsætter storindkøb

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Bekræfter: I dialog med Superliga-klubber

Afsløring: Brøndby i dialog om svensk stortalent

Her kan du se FC København mod Debrecen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘AGF har niveau til Conference League – ikke mere’

Cornelius tæt på FCK-udløb: ‘Jeg er afklaret’

Højbjerg vækker vrede i Marseille

Brøndby-transfer meldes ‘usandsynlig’

Nu ser det fantastisk ud for ham i Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Træls melding om ny Superliga-transfer

Brøndby-boss bekræfter: Der er dialog

Aston Villa-angriber kan være på vej til Danmark

Stig Tøfting revser AGF

Tidligere kæmpetalent på vej til Danmark

Forfærdelig dag: AGF-mareridt venter i næste runde

Graulund ‘sindssygt overrasket’ af Superliga-klub

Afsløring: FC Nordsjælland sælger ungt talent

Dommerekspert: Det her bli’r I nødt til at forstå!

Fremtidig Superliga-træner?

‘CV’ har ét krav til nye transfers

Det var pivringe, AGF – tæsket i Baku

VAR-drama i BIF-kamp: ‘Er du fuldstændig idiot?’

Brøndby truede med at trække sig fra transfer