Flere Superliga-klubber følger Trott: Kæmpe ros

Nysgerrige klubber følger Vejles dygtige målmand Nathan Trott, der igen stod en god kamp i VB's vigtige sejr over OB og høstede roser for sin indsats.



VEJLE (Tipsbladet): Det var en medrivende fodboldkamp med et lydniveau og opbakning, man sjældent ser i nedrykningsslutspillet, da Vejle mandag aften slog OB 3-2 og kom over nedrykningsstregen på bekostning af fynboerne.

Men ikke alle lod følelser, glæde og frustration få frit løb med flere attraktive spillere at holde øje med på de to hold.

VB's spillere tog sig bedre ud, og en af dem, der især markerer sig, er VB's engelske målmand Nathan Trott.

Han havde flere gode redninger mod OB, og som Tipsbladet har fortalt, har flere Superliga-klubber kig på målmanden, der selv venter på afklaring fra West Ham, der ejer den 25-årige englænder.

En af dem, der lige nu nyder godt af at have Nathan Trott på kassen, er Oliver Provstgaard, der selv spillede en fin kamp for øjnene af U/21-landstræner Steffen Højer.

Og Provstgaard giver sin engelske kollega en god porition af æren for, at VB nu er over nedrykningsstregen.

– [Han har] helt vildt stor betydning. Han er vist en af ligaens bedste keepere. Vi ser det til træning hver dag. Da han kom til klubben, der kunne jeg ikke tro, at vi havde hentet ham. Han er klart den bedste målmand, jeg har spillet med i min karriere. Han er en rigtig dygtig målmand, siger Oliver Provstgaard.

Tipsbladet talte 78 sekunder mellem OB's føringsmål og Vejles udligning, som Oliver Provstgaard havde en fod med i.

– Det var pyskologisk meget vigtigt, sagde Vejle-træner Ivan Prelec efter kampen, og Oliver Provstgaard var også mere end tilfreds med det svar, VB omgående kom med.

– Det er noget, vi har arbejdet med, at vi ikke skal gå ned efter, at vi indkasserer. Vi talte om det i løbet af ugen, efter vi havde indkasseret ovre i Lyngby. Der startede vi rigtig godt. Det er noget, vi har set på i vidoeer, og i dag får vi scoret på det, siger Oliver Provstgaard.

Ud over klubber fra Tyskland og Italien var der også Superliga-klubber repræsenteret på stadion i Vejle mandag aften.

West Ham har muligheden for at forlænge Nathan Trotts kontrakt, der udløber til sommer, og derefter kræve en transfer for målmanden.

Hammers skal have ny cheftræner, efter David Moyes og klubledelsen mandag meddelte, at de stopper samarbejdet efter kontraktudløb i næste måned.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Bayern snupper point i Paris

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Han er færdig i Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Stjerne alvorligt skadet – misser VM