Flere Superliga-klubber følger Trott: Kæmpe ros

Nysgerrige klubber følger Vejles dygtige målmand Nathan Trott, der igen stod en god kamp i VB's vigtige sejr over OB og høstede roser for sin indsats.



VEJLE (Tipsbladet): Det var en medrivende fodboldkamp med et lydniveau og opbakning, man sjældent ser i nedrykningsslutspillet, da Vejle mandag aften slog OB 3-2 og kom over nedrykningsstregen på bekostning af fynboerne.

Men ikke alle lod følelser, glæde og frustration få frit løb med flere attraktive spillere at holde øje med på de to hold.

VB's spillere tog sig bedre ud, og en af dem, der især markerer sig, er VB's engelske målmand Nathan Trott.

Han havde flere gode redninger mod OB, og som Tipsbladet har fortalt, har flere Superliga-klubber kig på målmanden, der selv venter på afklaring fra West Ham, der ejer den 25-årige englænder.

En af dem, der lige nu nyder godt af at have Nathan Trott på kassen, er Oliver Provstgaard, der selv spillede en fin kamp for øjnene af U/21-landstræner Steffen Højer.

Og Provstgaard giver sin engelske kollega en god porition af æren for, at VB nu er over nedrykningsstregen.

– [Han har] helt vildt stor betydning. Han er vist en af ligaens bedste keepere. Vi ser det til træning hver dag. Da han kom til klubben, der kunne jeg ikke tro, at vi havde hentet ham. Han er klart den bedste målmand, jeg har spillet med i min karriere. Han er en rigtig dygtig målmand, siger Oliver Provstgaard.

Tipsbladet talte 78 sekunder mellem OB's føringsmål og Vejles udligning, som Oliver Provstgaard havde en fod med i.

– Det var pyskologisk meget vigtigt, sagde Vejle-træner Ivan Prelec efter kampen, og Oliver Provstgaard var også mere end tilfreds med det svar, VB omgående kom med.

– Det er noget, vi har arbejdet med, at vi ikke skal gå ned efter, at vi indkasserer. Vi talte om det i løbet af ugen, efter vi havde indkasseret ovre i Lyngby. Der startede vi rigtig godt. Det er noget, vi har set på i vidoeer, og i dag får vi scoret på det, siger Oliver Provstgaard.

Ud over klubber fra Tyskland og Italien var der også Superliga-klubber repræsenteret på stadion i Vejle mandag aften.

West Ham har muligheden for at forlænge Nathan Trotts kontrakt, der udløber til sommer, og derefter kræve en transfer for målmanden.

Hammers skal have ny cheftræner, efter David Moyes og klubledelsen mandag meddelte, at de stopper samarbejdet efter kontraktudløb i næste måned.







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Fatter intet af Brøndby-bombe

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Trist: Marios Oikonomou er død

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Overraskende skifte lurer

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Næste sæson skal vi i Europa

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Han vender hjem til FC København

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning