Det går faktisk ret godt med at lokke tilskuere på landets Superliga-stadioner. Det er ikke ligefrem på samme niveau som i jubelårene i slutningen af 00’erne, men der er eksempelvis 11 procent flere end på samme tidspunkt sidste år, som vi skrev på tipsbladet.dk for en uge siden.
Et af de steder, der er med til at trække den statistik op, er Ceres Park. AGF har i gennemsnit haft 10.811 tilskuere til sine hjemmekampe i denne sæson, hvilket er 24,2 procent mere end samme tidspunkt sidste år.
Det glæder selvsagt administrerende direktør Jacob Nielsen, der dog ikke mener, klubben er kommet sovende til fremgangen.
– Det er naturligvis meget glædeligt, at vi har så stor opbakning. Det viser, at Århus står bag os, og det er vi glade, ydmyge og taknemmelige for. Men det er også et resultat af et målrettet arbejde de senere sæsoner, hvor vi – trods de åbenlyse udfordringer, vi har med et stort, åbent atletikstadion – med flere nye tiltag og hårdt arbejde har ramt plet i forhold til de ønsker og behov, vores publikum har, siger Nielsen til agf.dk.
Går alt vel for Nielsen og co., bytter AGF inden for de næste par år det gamle stadion ud med et nyt. Enten på samme matrikel eller et helt andet sted.
Omkring nytår bliver de klogere på, hvordan udsigterne til det er. Den rapport, som byrådet i Århus bestilte i fjor, forventes nemlig at være klar omkring årsskiftet. Den skal blandt andet afdække de forskellige muligheder for et nyt eller et ombygget stadion, og hvad den slags koster.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
