FC Nordsjælland kunne søndag ikke forsvare førstepladsen i 3F Superligaen, som holdet ellers indtog efter tredje spillerunde.
Rivalerne fra Lyngby kunne takket være en forrygende Jannich Storch i målet rejse fra Farum med 1-1.
Dermed er FCN på otte point ligesom FC Midtjylland, mens FC København topper med sine ti point. Silkeborg har ni point.
Trods pointtabet var cheftræner Jens Fønsskov Olsen tilfreds med en stor del af holdets indsats.
– Der er mange ting, vi kan være tilfredse med, og især anden halvleg er jeg faktisk rigtig glad for, selv om vi ikke fik scoret. Nu har vi otte point efter fire kampe, og vi har endnu ikke tabt, og det skal vi arbejde videre ud fra, siger han til klubbens hjemmeside.
Lyngby kom tidligt under pres fra hjemmeholdet, der som vanligt forsøgte at skabe chancer gennem et spillemæssigt overtag.
Det var også ganske fortjent, da unge Sindre Wall Egeli, som havde fået chancen fra start, sendte FCN i front efter et kvarter.
Han behandlede en fremlægning flot, og i to forsøg fik han sparket bolden i kassen.
FCN virkede til at være i kontrol og søgte at udbygge føringen, men Lyngby var klar til at straffe eventuelle fejl. Og det fik en gammel FCN-kending mulighed for efter godt en halv time.
Hjemmeholdet sløsede i opspillet, og bolden endte hos gæsternes Jonathan Amon. Han tog et træk ind i banen og sparkede udligningen fladt ind i fjerneste hjørne. Andreas Hansen i målet så ikke helt sagesløs ud i situationen.
Amon var for en håndfuld år siden et stort talent i FCN og bragede ind på superligaholdet. Desværre stoppede skader ham, og han gled ud i glemslen i Farum, inden han sidste år skiftede til Lyngby.
Trods udligningen var kampbilledet det samme. FCN havde bolden og kom frem til de største chancer, men Jannich Storch i Lyngby-målet stod fremragende.
Flere gange hang han helt oppe under overliggeren for at holde ellers gode FCN-forsøg ude af målet.
Hjemmeholdet intensiverede presset i kampens sidste 20 minutter og afslutningerne kom i en lind strøm, men Storch holdt stand i sit mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER