Flyvende Storch sikrer point for Lyngby

Jannich Storch stod en kanonkamp for Lyngby, som søndag kunne tage et point med hjem fra besøget hos FCN.



FC Nordsjælland kunne søndag ikke forsvare førstepladsen i 3F Superligaen, som holdet ellers indtog efter tredje spillerunde.

Rivalerne fra Lyngby kunne takket være en forrygende Jannich Storch i målet rejse fra Farum med 1-1.

Dermed er FCN på otte point ligesom FC Midtjylland, mens FC København topper med sine ti point. Silkeborg har ni point.

Trods pointtabet var cheftræner Jens Fønsskov Olsen tilfreds med en stor del af holdets indsats.

– Der er mange ting, vi kan være tilfredse med, og især anden halvleg er jeg faktisk rigtig glad for, selv om vi ikke fik scoret. Nu har vi otte point efter fire kampe, og vi har endnu ikke tabt, og det skal vi arbejde videre ud fra, siger han til klubbens hjemmeside.

Lyngby kom tidligt under pres fra hjemmeholdet, der som vanligt forsøgte at skabe chancer gennem et spillemæssigt overtag.

Det var også ganske fortjent, da unge Sindre Wall Egeli, som havde fået chancen fra start, sendte FCN i front efter et kvarter.

Han behandlede en fremlægning flot, og i to forsøg fik han sparket bolden i kassen.

FCN virkede til at være i kontrol og søgte at udbygge føringen, men Lyngby var klar til at straffe eventuelle fejl. Og det fik en gammel FCN-kending mulighed for efter godt en halv time.

Hjemmeholdet sløsede i opspillet, og bolden endte hos gæsternes Jonathan Amon. Han tog et træk ind i banen og sparkede udligningen fladt ind i fjerneste hjørne. Andreas Hansen i målet så ikke helt sagesløs ud i situationen.

Amon var for en håndfuld år siden et stort talent i FCN og bragede ind på superligaholdet. Desværre stoppede skader ham, og han gled ud i glemslen i Farum, inden han sidste år skiftede til Lyngby.

Trods udligningen var kampbilledet det samme. FCN havde bolden og kom frem til de største chancer, men Jannich Storch i Lyngby-målet stod fremragende.

Flere gange hang han helt oppe under overliggeren for at holde ellers gode FCN-forsøg ude af målet.

Hjemmeholdet intensiverede presset i kampens sidste 20 minutter og afslutningerne kom i en lind strøm, men Storch holdt stand i sit mål.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Arsenal er i Champions League-finalen

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

El Clásico kan afgøre det hele

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: DBU-boss stopper

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Millionregn over ‘PC’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

I dialog om Albert Grønbæk

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Tv-vært stopper på Viaplay

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber