FC Nordsjælland kunne søndag ikke forsvare førstepladsen i 3F Superligaen, som holdet ellers indtog efter tredje spillerunde.
Rivalerne fra Lyngby kunne takket være en forrygende Jannich Storch i målet rejse fra Farum med 1-1.
Dermed er FCN på otte point ligesom FC Midtjylland, mens FC København topper med sine ti point. Silkeborg har ni point.
Trods pointtabet var cheftræner Jens Fønsskov Olsen tilfreds med en stor del af holdets indsats.
– Der er mange ting, vi kan være tilfredse med, og især anden halvleg er jeg faktisk rigtig glad for, selv om vi ikke fik scoret. Nu har vi otte point efter fire kampe, og vi har endnu ikke tabt, og det skal vi arbejde videre ud fra, siger han til klubbens hjemmeside.
Lyngby kom tidligt under pres fra hjemmeholdet, der som vanligt forsøgte at skabe chancer gennem et spillemæssigt overtag.
Det var også ganske fortjent, da unge Sindre Wall Egeli, som havde fået chancen fra start, sendte FCN i front efter et kvarter.
Han behandlede en fremlægning flot, og i to forsøg fik han sparket bolden i kassen.
FCN virkede til at være i kontrol og søgte at udbygge føringen, men Lyngby var klar til at straffe eventuelle fejl. Og det fik en gammel FCN-kending mulighed for efter godt en halv time.
Hjemmeholdet sløsede i opspillet, og bolden endte hos gæsternes Jonathan Amon. Han tog et træk ind i banen og sparkede udligningen fladt ind i fjerneste hjørne. Andreas Hansen i målet så ikke helt sagesløs ud i situationen.
Amon var for en håndfuld år siden et stort talent i FCN og bragede ind på superligaholdet. Desværre stoppede skader ham, og han gled ud i glemslen i Farum, inden han sidste år skiftede til Lyngby.
Trods udligningen var kampbilledet det samme. FCN havde bolden og kom frem til de største chancer, men Jannich Storch i Lyngby-målet stod fremragende.
Flere gange hang han helt oppe under overliggeren for at holde ellers gode FCN-forsøg ude af målet.
Hjemmeholdet intensiverede presset i kampens sidste 20 minutter og afslutningerne kom i en lind strøm, men Storch holdt stand i sit mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby tog vigtig overtidssejr
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF