Over 50 fodboldfans er døde ved opvisningskamp i Guinea

Over 50 personer er døde, efter at optøjer brød ud under en fodboldkamp i Guinea, bekræfter landets regering.



Mindst 56 mennesker har mistet livet i forbindelse med en fodboldkamp i det sydøstlige Guinea.

Det bekræfter Guineas regering ifølge nyhedsbureauerne AFP og Reuters.

Tidligere mandag oplyste Bah Oury, Guineas statsminister, ifølge BBC, at adskillige mennesker var omkommet uden at sætte tal på antallet af døde eller sårede.

Ifølge statsministeren blev flere af fodboldfansene klemt eller mast til døde på grund af massepanik ved et stormløb. Han siger, at regionale myndigheder forsøgte at skabe ro omkring stadion, og at hospitaler tager sig af de sårede.

Tragedien skete i byen Nzerekore, der er Guineas næststørste by. Her blev der søndag aften spillet en opvisningskamp. Der opstod optøjer under kampen mellem Labe og Nzerekore, og flere blev trampet ihjel.

Der var tusinder af tilskuere til stede ved kampen, skriver det lokale medie MediaGuinea.

En læge, som nyhedsbureauet AFP har talt med, oplyste, at omkring 100 mennesker er døde. Helt så højt er tallet dog ikke opgjort til af de officielle myndigheder.

– Der ligger kroppe, så langt øjet rækker på hospitalet. Andre ligger på gulvet. Lighuset er fyldt, siger lægen, der ikke ønsker at oplyse sit navn.

Lokale medier skriver, at politiet brugte tåregas, efter at tilhængere af udeholdet Labe kastede sten mod banen i vrede over dommeren.

Et vidne siger, at dommeren skulle have udvist en af udeholdets spillere i det 82. minut og tildelt et straffespark. Det antændte balladen på lægterne.

– Det hele begyndte med en kontroversiel kendelse fra dommeren. Derefter invaderede fansene banen, siger et vidne, der heller ikke ønsker at oplyse sit navn, til AFP.

Der florerer kaotiske videoklip fra området omkring stadion på sociale medier, og her ses mange tilskuere klatre over mure for at komme væk. En af videoerne er blevet verificeret af BBC og Reuters, mens andre ikke er.

Søndagens opgør var en del af en turnering, som bliver afviklet til ære for Guineas juntaleder Mamady Doumbouya, som i 2021 udnævnte sig selv til præsident efter et kup.

En af de værste massakrer i Guineas historie fandt også sted på et stadion.

I 2009 blev 156 personer dræbt i en massakre på et stadion i Guineas hovedstad, Conakry.

I juli blev militærlederen Moussa Dadis Camara dømt til 20 års fængsel for sin tilknytning til massakren.

/ritzau/





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Storklub jagter to danskere

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour