Mindst 56 mennesker har mistet livet i forbindelse med en fodboldkamp i det sydøstlige Guinea.
Det bekræfter Guineas regering ifølge nyhedsbureauerne AFP og Reuters.
Tidligere mandag oplyste Bah Oury, Guineas statsminister, ifølge BBC, at adskillige mennesker var omkommet uden at sætte tal på antallet af døde eller sårede.
Ifølge statsministeren blev flere af fodboldfansene klemt eller mast til døde på grund af massepanik ved et stormløb. Han siger, at regionale myndigheder forsøgte at skabe ro omkring stadion, og at hospitaler tager sig af de sårede.
Tragedien skete i byen Nzerekore, der er Guineas næststørste by. Her blev der søndag aften spillet en opvisningskamp. Der opstod optøjer under kampen mellem Labe og Nzerekore, og flere blev trampet ihjel.
Der var tusinder af tilskuere til stede ved kampen, skriver det lokale medie MediaGuinea.
En læge, som nyhedsbureauet AFP har talt med, oplyste, at omkring 100 mennesker er døde. Helt så højt er tallet dog ikke opgjort til af de officielle myndigheder.
– Der ligger kroppe, så langt øjet rækker på hospitalet. Andre ligger på gulvet. Lighuset er fyldt, siger lægen, der ikke ønsker at oplyse sit navn.
Lokale medier skriver, at politiet brugte tåregas, efter at tilhængere af udeholdet Labe kastede sten mod banen i vrede over dommeren.
Et vidne siger, at dommeren skulle have udvist en af udeholdets spillere i det 82. minut og tildelt et straffespark. Det antændte balladen på lægterne.
– Det hele begyndte med en kontroversiel kendelse fra dommeren. Derefter invaderede fansene banen, siger et vidne, der heller ikke ønsker at oplyse sit navn, til AFP.
Der florerer kaotiske videoklip fra området omkring stadion på sociale medier, og her ses mange tilskuere klatre over mure for at komme væk. En af videoerne er blevet verificeret af BBC og Reuters, mens andre ikke er.
Søndagens opgør var en del af en turnering, som bliver afviklet til ære for Guineas juntaleder Mamady Doumbouya, som i 2021 udnævnte sig selv til præsident efter et kup.
En af de værste massakrer i Guineas historie fandt også sted på et stadion.
I 2009 blev 156 personer dræbt i en massakre på et stadion i Guineas hovedstad, Conakry.
I juli blev militærlederen Moussa Dadis Camara dømt til 20 års fængsel for sin tilknytning til massakren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Skæbnedag venter Yuito Suzuki
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
MEDIE
