Hvert år rammes 200 danske familier af børnekræft – og desværre dør hvert syvende af de børn.
I de seneste uger har Danmark samlet ind til Børnercancerfonden og deres arbejde for kræftramte børn og deres familier – med hjælp fra fodboldfællesskabet.
Med en række ambassadører i spidsen har kampagnen FodboldtrøjeFredag for første gang været præsenteret i Danmark. En indsamling, der kulminerer fredag den 9. oktober, hvor hele Danmark forhåbentligt møder på arbejde iført farvestrålende fodboldtrøjer.
Tv-personlighederne Anders Breinholt og, Petra Nagel, YouTuber Rasmus Brohave og tidligere landsholdsspiller Kim Vilfort er blot nogle af de danskere, der går forrest i fodboldtrøjen, når Danmark samler ind under overskriften FodboldtrøjeFredag.
Målet er at få danskerne til at støtte Børnecancerfonden på MobilePay 201717 og derefter tage på arbejde fredag den 9. oktober iført deres yndlingsfodboldtrøje, hvorefter de deler et billede af herligheden under hashtagget #FodboldtrøjeFredag.
– Jeg håber, at danskerne, uanset hvilket hold de holder med, vil se FodboldtrøjeFredag som en mulighed for at støtte Børnecancerfonden og samtidig deltage i en national begivenhed, der har fodbolden i centrum og kan vise os, at selvom vi er ærkerivaler, kan vi samles om kampen mod børnekræft.
Jeg håber særligt, at der sidder en masse Brøndby-fans derude, som vil tage deres kolleger og venner under armen og bakke op om FodboldtrøjeFredag, fortæller Kim Vilfort, der selv har haft børnekræft tæt inde på livet. Han mistede en datter kort efter, han og det øvrige danske landshold vandt EM i ’92.
En sag alle kan samles om
Ideen til FodboldtrøjeFredag opstod sidste år, da spilchef i Danske Spil, Jens Nielsen, foreslog, at man skulle lave en dansk version af den engelske FootballshirtFriday. Og det var der opbakning til på den sportsglade arbejdsplads:
– Mange af vores medarbejdere nærer stor kærlighed til sport, og vi synes, at det var oplagt at bruge vores fælles interesse til at skabe en sjov dag, hvor vi samtidig kunne støtte et godt formål. Derfor trak vi alle i favorittrøjen og indsamlede penge til Børnecancerfonden.
I år vil vi gerne have hele Danmark med og bruge vores fællesskab om fodbold til at skabe opmærksomhed og rejse midler til at støtte forskning i børnekræft, der er en vigtig sag,” siger kommunikationsdirektør i Danske Spil, Stine Hove Marsling, som håber, at Fodboldtrøjefredag kan blive en årlig tilbagevendende begivenhed.
Derfor er håbet også bred opbakning, når hele Danmark får mulighed for at trække i trøjen.
Danske Spil, der fik ideen til at bringe #FodboldtrøjeFredag til Danmark, støtter kampagnen, så hele det indsamlede beløb kan gå ubeskåret til Børnecancerfondens arbejde med forskning i børnekræft og hjælp til ramte familier.
Om du er fodboldfan eller ej, så har du fra i dag og frem til den 9. oktober mulighed for at gøre en forskel for kræftramte børn og deres familier. Du kan trække i lige præcis den fodboldtrøje, du har lyst til, og støtte med et valgfrit beløb via MobilePay på 201717.
Du kan også melde dig under fanerne på team Anders Breinholt, team Rasmus Brohave eller team en af de andre ambassadører, der konkurrerer indbyrdes om, hvem der kan samle flest penge ind.
Ambassadører for Fodboldtrøjefredag:
• Anders Breinholt: 111776
• Anders Hemmingsen: 888838
• Charlotte Bøving: 224949
• Christian Degn: 325858
• Claus Meyer: 616616
• Heidi Frederikke Sigdal: 121107
• Henrik Larsen: 202602
• Jes Dorph-Petersen: 822020
• Julie Ølgaard: 730702
• Kim Vilfort: 232520
• Lars Jacobsen: 180056
• Lisbeth Østergaard: 888059
• Peter Gade: 370771
• Petra Nagel: 888986
• Rasmus Brohave: 606052
• Sandie Westh: 228898
• Sara Maria Franch-Mærkedahl: 512444
Om FodboldtrøjeFredag og Børnecancerfonden
Det er andet år, Danske Spil støtter afviklingen af FodboldtrøjeFredag til fordel for Børnecancerfonden, men det er første gang, at hele Danmark involveres. Alle indsamlede midler går ubeskåret til Børnecancerfondens arbejde med forskning i børnekræft og hjælp til ramte familier.
Det kan lade sig gøre, fordi Danske Spil støtter indsamlingen.
Overlæge Henrik Hertz stiftede Børnecancerfonden i 1995 for at sikre et nødvendigt fokus på børn med kræft. Dengang fik børn samme behandling som voksne, og forskning i børnekræft var et særsyn.
Børnecancerfonden har uddelt mere end 295 mio. kr. til forskning mod børnekræft. Denne forskning har været med til at øge børns chance for at overleve en kræftdiagnose med 25 procent siden 1995. Ingen anden privat organisation har bidraget mere til denne udvikling end Børnecancerfonden.
Fonden er en privat organisation, der er helt afhængig af donationer udefra – og der er fortsat stort behov for støtten.
LIVE
TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn
TOPNYHED
– Det er forfærdeligt
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Brøndby-profil skadet
MEDIE
Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TOPNYHED
I chok over Tottenham
NYHEDER
Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TIPSBLADETS DOM
Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TOPNYHED
Legender med dyster melding
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Danskerklub meldes interesseret
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
Verdensstjernes søn landet i København
MEDIE
Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen
DAGENS SPILFORSLAG
Como indtager hovedstaden
NYHEDER
Danmark knuser Rumænien – videre ved EM
NYHEDER
Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’
NYHEDER
Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’
NYHEDER
Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’
TRANSFER
Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
MEDIE
