Hvert år rammes 200 danske familier af børnekræft – og desværre dør hvert syvende af de børn.
I de seneste uger har Danmark samlet ind til Børnercancerfonden og deres arbejde for kræftramte børn og deres familier – med hjælp fra fodboldfællesskabet.
Med en række ambassadører i spidsen har kampagnen FodboldtrøjeFredag for første gang været præsenteret i Danmark. En indsamling, der kulminerer fredag den 9. oktober, hvor hele Danmark forhåbentligt møder på arbejde iført farvestrålende fodboldtrøjer.
Tv-personlighederne Anders Breinholt og, Petra Nagel, YouTuber Rasmus Brohave og tidligere landsholdsspiller Kim Vilfort er blot nogle af de danskere, der går forrest i fodboldtrøjen, når Danmark samler ind under overskriften FodboldtrøjeFredag.
Målet er at få danskerne til at støtte Børnecancerfonden på MobilePay 201717 og derefter tage på arbejde fredag den 9. oktober iført deres yndlingsfodboldtrøje, hvorefter de deler et billede af herligheden under hashtagget #FodboldtrøjeFredag.
– Jeg håber, at danskerne, uanset hvilket hold de holder med, vil se FodboldtrøjeFredag som en mulighed for at støtte Børnecancerfonden og samtidig deltage i en national begivenhed, der har fodbolden i centrum og kan vise os, at selvom vi er ærkerivaler, kan vi samles om kampen mod børnekræft.
Jeg håber særligt, at der sidder en masse Brøndby-fans derude, som vil tage deres kolleger og venner under armen og bakke op om FodboldtrøjeFredag, fortæller Kim Vilfort, der selv har haft børnekræft tæt inde på livet. Han mistede en datter kort efter, han og det øvrige danske landshold vandt EM i ’92.
En sag alle kan samles om
Ideen til FodboldtrøjeFredag opstod sidste år, da spilchef i Danske Spil, Jens Nielsen, foreslog, at man skulle lave en dansk version af den engelske FootballshirtFriday. Og det var der opbakning til på den sportsglade arbejdsplads:
– Mange af vores medarbejdere nærer stor kærlighed til sport, og vi synes, at det var oplagt at bruge vores fælles interesse til at skabe en sjov dag, hvor vi samtidig kunne støtte et godt formål. Derfor trak vi alle i favorittrøjen og indsamlede penge til Børnecancerfonden.
I år vil vi gerne have hele Danmark med og bruge vores fællesskab om fodbold til at skabe opmærksomhed og rejse midler til at støtte forskning i børnekræft, der er en vigtig sag,” siger kommunikationsdirektør i Danske Spil, Stine Hove Marsling, som håber, at Fodboldtrøjefredag kan blive en årlig tilbagevendende begivenhed.
Derfor er håbet også bred opbakning, når hele Danmark får mulighed for at trække i trøjen.
Danske Spil, der fik ideen til at bringe #FodboldtrøjeFredag til Danmark, støtter kampagnen, så hele det indsamlede beløb kan gå ubeskåret til Børnecancerfondens arbejde med forskning i børnekræft og hjælp til ramte familier.
Om du er fodboldfan eller ej, så har du fra i dag og frem til den 9. oktober mulighed for at gøre en forskel for kræftramte børn og deres familier. Du kan trække i lige præcis den fodboldtrøje, du har lyst til, og støtte med et valgfrit beløb via MobilePay på 201717.
Du kan også melde dig under fanerne på team Anders Breinholt, team Rasmus Brohave eller team en af de andre ambassadører, der konkurrerer indbyrdes om, hvem der kan samle flest penge ind.
Ambassadører for Fodboldtrøjefredag:
• Anders Breinholt: 111776
• Anders Hemmingsen: 888838
• Charlotte Bøving: 224949
• Christian Degn: 325858
• Claus Meyer: 616616
• Heidi Frederikke Sigdal: 121107
• Henrik Larsen: 202602
• Jes Dorph-Petersen: 822020
• Julie Ølgaard: 730702
• Kim Vilfort: 232520
• Lars Jacobsen: 180056
• Lisbeth Østergaard: 888059
• Peter Gade: 370771
• Petra Nagel: 888986
• Rasmus Brohave: 606052
• Sandie Westh: 228898
• Sara Maria Franch-Mærkedahl: 512444
Om FodboldtrøjeFredag og Børnecancerfonden
Det er andet år, Danske Spil støtter afviklingen af FodboldtrøjeFredag til fordel for Børnecancerfonden, men det er første gang, at hele Danmark involveres. Alle indsamlede midler går ubeskåret til Børnecancerfondens arbejde med forskning i børnekræft og hjælp til ramte familier.
Det kan lade sig gøre, fordi Danske Spil støtter indsamlingen.
Overlæge Henrik Hertz stiftede Børnecancerfonden i 1995 for at sikre et nødvendigt fokus på børn med kræft. Dengang fik børn samme behandling som voksne, og forskning i børnekræft var et særsyn.
Børnecancerfonden har uddelt mere end 295 mio. kr. til forskning mod børnekræft. Denne forskning har været med til at øge børns chance for at overleve en kræftdiagnose med 25 procent siden 1995. Ingen anden privat organisation har bidraget mere til denne udvikling end Børnecancerfonden.
Fonden er en privat organisation, der er helt afhængig af donationer udefra – og der er fortsat stort behov for støtten.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Riemer melder stjerne klar
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Kæmpe nyhed i udlandet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Senegal har appelleret vild dom
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Av, FCK! Her er de værst af alle
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Sigter 32 personer for matchfixing
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
